កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន នឹងត្រូវពង្រឹងជាយន្តការស្តុកទុកស្បៀងសម្រាប់កុមារពេលមានគ្រោះអាសន្ន
កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនដោយ​ប្រើប្រាស់​កសិផល​ក្នុងសហគមន៍ ដែលកំពុងអនុវត្តនៅសាលារៀនគោលដៅប្រមាណជាង១ពាន់សាលា គ្រោង​នឹង​ត្រូវពង្រឹងបន្ថែមឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជា​យន្តការ​ស្តុកទុកស្បៀង ដើម្បីធានាស្បៀងគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការ​នៅ​ពេល​មានគ្រោះអាសន្នកើតឡើង។
ក្នុង​ឱកាស​ចុះពិនិត្យទីតាំងដើម្បីត្រៀមរៀប​ចំដំណើរទស្សនកិច្ច​នៅសាលារៀន នៃកម្មវិធីផ្តល់​អាហារតាម​សាលារៀន​ដោយប្រើប្រាស់​កសិផលក្នុងសហគមន៍ ដែលគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាព លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងពេលខាងមុខនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការអនុវត្តកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន បានបង្ហាញជា​សាធារណៈអំពីឆន្ទៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​រួមចំណែកដល់ការកសាងមូលធន​មនុស្ស ពិសេស​ការ​គិត​គូរ​យ៉ាងហ្មត់ចត់​អំពីអាហារូបត្ថម្ភ​ដល់សិស្ស​នៅ​បឋមសិក្សា ក្នុងតំបន់​មានអសន្តិសុខស្បៀង មានភាពក្រីក្រខ្ពស់ និង​ភាព​ងាយរងគ្រោះខ្លាំង ក្នុងការ​រួមចំណែក​បង្កើន​ផលិតភាពស្បៀង ក៏​ដូចជា​ឱកាសរក​ប្រាក់ចំណូល​សម្រាប់អ្នកផ្គត់ផ្គង់ស្បៀង ឬកសិករ​ខ្នាតតូច​តាមមូលដ្ឋាន។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍​ទៀតថា កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលា​រៀន​ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​កសាង​ស្មារតី​ជាតិ​ដល់កុមារ​ឱ្យ​មានគំនិតស្រឡាញ់សហគមន៍ និង​សាលារៀន មានអារម្មណ៍​ទទួលបាន​សមភាពសង្គម និង​ភាពជា​ផ្នែកមួយ នៃ​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​របស់សង្គម។
បើតាម​ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ជាទិសដៅបន្ត​ទៀត កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន នឹង​អាច​រៀបចំ​ពង្រឹង​បន្ថែម ឱ្យ​ក្លាយ​ជាយន្តការ​ស្តុកទុកស្បៀង ដែលនឹង​អាច​កា្លយ​ជា​ការធានា​ភាពមានស្បៀង​គ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់កុមារ​នៅ​ពេល​មានគ្រោះអាសន្ន​កើតឡើង។
កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនដោយប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ បានចាប់អនុវត្តចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៩មក ក្នុងគោលបំណងរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស តាមរយៈការផ្ដល់អាហារចម្អិនក្ដៅៗ មានជីវជាតិដល់សិស្សនៅតាមសាលាបឋមសិក្សាសាធារណៈ (សាលារដ្ឋ) ក្នុងតំបន់ដែលមានអសន្តិសុខស្បៀង មានភាពក្រីក្រច្រើន និងភាពងាយរងគ្រោះខ្ពស់។
ឯកឧត្តម ចន ណារិទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​ជាអគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិគាំពារសង្គម មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន កំពុងត្រូវ​បានអនុវត្ត​នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​ចំនួន១០ រួមមាន ខេត្ត​សៀមរាប, កំពង់ធំ, ព្រះវិហារ, បាត់ដំបង, ស្ទឹងត្រែង, បន្ទាយមានជ័យ, កំពង់ចាម, កំពង់ឆ្នាំង, ពោធិ៍សាត់ និង​ឧត្តរមានជ័យ ក្នុងនោះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា អនុវត្តកម្មវិធីនេះនៅសាលារៀនគោលដៅចំនួន ៨១៦ ដោយប្រើប្រាស់ថវិកាជាតិ និងសាលារៀនគោលដៅចំនួន ២៩៨ ផ្សេងទៀត កំពុងអនុវត្តដោយ​កម្មវិធីស្បៀង​អាហារពិភពលោក (WFP)។
បើតាម ឯកឧត្តម ចន ណារិទ្ធ កម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន បានចូលរួមលើកកម្ពស់កម្រិតអាហារូបត្ថម្ភ, បង្កើនអត្រាចុះឈ្មោះចូលរៀន, ជំរុញសិស្សានុសិស្សឱ្យមករៀនបានទៀងទាត់, កាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សា ព្រមទាំងរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ច និងសមធម៌នៅក្នុងសហគមន៍ ផងដែរ៕