ក្រសួងពិនិត្យផលប៉ះពាល់លើវិស័យអប់រំ និងរៀបចំផែនការស្តារសាលារៀនខូចខាតឡើងវិញ
ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងអប់រំ ក៏​ដូចជាភាគីពាក់ព័ន្ធ កាលពីថ្ងៃអង្គារ (៦ មករា) បានបើក​កិច្ច​ប្រជុំ ពិនិត្យលើស្ថានភាពអប់រំក្រោយបទឈប់បាញ់ ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រ និងរៀបចំផែនការស្តារសាលារៀនខូចខាតឡើងវិញ។
សង្គ្រាមថៃឈ្លានពានកម្ពុជា រយៈពេល២០ថ្ងៃក្នុងខែធ្នូ បានបណ្តាល​ឱ្យ​សាលារៀនយ៉ាងហោចណាស់ជាង១ពាន់ ស្ថិត​ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន៧បានបិទទ្វារ ដោយធ្វើឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់គ្រូបង្រៀន និង​សិស្សរាប់ម៉ឺននាក់។ តាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ បន្ទាប់ពីមានបទឈប់បាញ់កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ គិតត្រឹមថ្ងៃទី៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ នៅមានសាលារៀនសរុបចំនួន ១៥០ មិនទាន់បានបើកដំណើរការ​ឡើងវិញនៅឡើយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះ ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បានណែនាំភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ សូមចុះទៅពិនិត្យដល់ទីតាំងសាលារៀនផ្ទាល់ ដើម្បីយល់ច្បាស់ពីស្ថានភាព តម្រូវការជាក់ស្តែង បញ្ហាប្រឈមចំពោះមុខដែលត្រូវដោះស្រាយបន្ទាន់ ឈានទៅវាយតម្លៃការខូតខាត និងចាប់ផ្តើមរៀបចំផែនការជួយគាំទ្រ និងស្តារឡើងវិញប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងចំគោលដៅ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមការងារជំនាញ ត្រូវបន្តតាមដានស្ថានភាព រួមទាំងការវិវឌ្ឍផ្សេងៗ និងរៀបចំជារបាយការណ៍លម្អិតពីបច្ចុប្បន្នភាពស្ថានភាពអប់រំ ដើម្បីវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ កំណត់ទំហំថវិកា និងក្រុមការងារសម្រាប់ស្តារសាលារៀនខូចខាតឱ្យដំណើរការឡើងវិញ។
ក្រៅពីនេះ កិច្ចប្រជុំបានពិនិត្យលើរបាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាព នៃស្ថានភាពផលប៉ះពាល់លើវិស័យអប់រំ ដោយសារការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃ លើអធិបតេយ្យរបស់កម្ពុជា ដែលក្នុងនោះរួមមាន សាលារៀនរងការខូចខាតដំណាក់កាលទី១ (ថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥) និងដំណាក់កាលទី២ (ថ្ងៃទី៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥) សាលារៀនដែលបានបិទ ឬផ្អាកដំណើរការ, ស្ថានភាពសាលារៀនរងការខូចខាត, ដំណើរការបង្រៀន និងរៀនក្នុងបរិបទនៃការឈ្លានពាន, ចំនួនគ្រូ និងសិស្សដែលរងផលប៉ះពាល់ពីការបិទសាលា និងដំណោះស្រាយដែលបានអនុវត្តកន្លងមក។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បន្តអនុវត្តការងារតាមភារកិច្ចរៀងៗខ្លួនឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីធានាបាននូវការអប់រំដែលមានគុណភាព សមធម៌ និងបរិយាបន្ន ខណៈនៅតែបន្តចូលរួមចំណែកជាមួយក្រសួងក្នុងការជួយគាំទ្រដល់សាលារៀន និងសិស្សភៀសសឹកទាំងអស់ប្រកបដោយស្មារតីសហការគ្នារឹងមាំ ព្រមទាំងផ្តល់គំនិតដល់ក្រុមការងារចំពោះមុខ បន្តរៀបចំរបាយការណ៍ស្ថានភាពសិស្សភៀសសឹក និងរៀបចំកិច្ចប្រជុំប្រចាំខែ ដើម្បីពិនិត្យមើលស្ថានភាព បែងចែកធនធាន ការទទួលខុសត្រូវឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព និងកំណត់អាទិភាពសាលារៀនដែលរងខូចខាតខ្លាំងដែលត្រូវសាងសង់ឡើងវិញ៕