គម្រោងធុរកិច្ចថ្មី Fintory ក្លាយជាម្ចាស់ជើង​ឯក ក្នុងការប្រកួតប្រជែងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា រដូវកាលទី២
គម្រោងធុរកិច្ចថ្មី (Start-Up) ដែលមានឈ្មោះថា ហ្វីនតូរី (Fintory) របស់យុវជន មកពី បណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (CADT) ទទួលបានជ័យលាភីលេខ ១ នៅក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា (Innovative Tech Challenge) រដូវកាលទី២ កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅ។
យុវជន ជួន ជាទី ដែលជាតំណាងក្រុម ជ័យលាភីលេខ១ បានបញ្ជាក់ប្រាប់ AMS Education ថា​ បច្ចេកវិទ្យា ដែលក្រុម Fintory បានបង្កើតនេះ មានឈ្មោះថា Fintory ជាកម្មវិធីទូរសព្ទមួយប្រភេទ ជួយដល់ម្ចាស់ម៉ាតលក់ទំនិញ គ្រប់គ្រងស្តុក និងអីវ៉ាន់ឱ្យកាន់តែងាយស្រួល មានរបៀបរៀបរយ សន្សំសំចៃថ្លៃដើម និងកាត់បន្ថយការខាតបង់ចំណូល អំឡុងពេលដំណើរការអាជីវកម្ម។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានមានប្រសាសន៍ កោតសរសើរចំពោះស្មារតីខិតខំប្រឹងប្រែងស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍគំនិត របស់យុវជនទាំងអស់ ដែលបានចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងកម្មវិធីនេះ និងបានមើលឃើញពីសក្តានុពលយុវជនកម្ពុជា ក្នុងការចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម តាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដែលធានាបានូវប្រសិទ្ធភាព និងផលិតភាពខ្ពស់។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ក្នុងបរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន នវានុវត្តន៍ និងបច្ចេកវិទ្យា ជាប្រធានបទសំខាន់ណាស់ សម្រាប់យុវជន ជាពិសេសយុវជននៅក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ព្រោះធាតុទាំងពីរនេះ ជាផ្នែកសំខាន់ក្នុងការបណ្ដុះស្មារតីសហគ្រិនភាព ការប្រកួតប្រជែង ការដុះខាត់ ពិចារណាពិស្ដារ (Critical thinking) និងភាពម៉ត់ចត់ល្អិតល្អន់។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ណឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ អំឡុងពេលថ្លែងសន្ទរកថា។
ខ្ញុំសូមកោតសរសើរ ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្រាវជ្រាវ ការអភិវឌ្ឍគំនិត របស់ប្អូននិស្សិត និងលើកទឹកចិត្តឱ្យប្អូនៗបន្តសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀត ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យថ្មីៗ ក្នុងការអភិវឌ្ឍធុរកិច្ចថ្មី សម្រាប់ទីផ្សារ ជាពិសេសសម្រាប់សហគ្រានធន់តូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា…
លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី​ សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យ ខេមតិចមានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីនេះ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការបណ្ដុះគំនិតសហគ្រិនភាព ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងសង្គម ជាពិសេស បញ្ហាក្នុងវិស័យធុរកិច្ច ដើម្បីផ្ដល់ជាដំណោះស្រាយ បែបបច្ចេកវិទ្យា ដែលមាននវានុវត្តន៍ថ្មីៗ។ ទន្ទឹមនឹងការផ្ដួចផ្ដើម និងរៀបចំកម្មវិធីនេះ ឱ្យលេចជារូបរាង និងជោគជ័យ ២រដូវកាលនេះ, លោកបណ្ឌិត ឃៀង សុធី បានបង្ហាញជំនឿចិត្តយ៉ាងមុតមាំថា កម្មវិធីមួយនេះ នឹងក្លាយជាឧបករណ៍មួយដ៏សំខាន់ ក្នុងការជំរុញ និងលើកកម្ពស់ អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន ក្នុងនោះមានជំនាញ ចំណេះដឹង និងបំណិន ។
រូបភាពនៃការបិទបញ្ចប់កម្មវិធី ការប្រកួតប្រជែងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា រដូវកាលទី ២ ឆ្នាំ ២០២៤។
សូមជម្រាបជូនថា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនវានុវត្តន៍បច្ចេកវិទ្យា (Innovative Tech Challenge) ត្រូវបានផ្ដួចផ្ដើមបង្កើតឡើងដោយ សាកលវិទ្យាល័យ ខេមតិច និងមានការគាំទ្រពីសំណាក់ សហគ្រិនខ្មែរ (Khmer Enterprise) នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។ សម្រាប់រដូវកាលទី២នេះ កម្មវិធីបានសហការជាមួយ សាកលវិទ្យាល័យចំនួន ២៥ ទូទាំងប្រទេស និងយុវនិស្សិតចូលរួមប្រមាណ ៣៥០នាក់ ស្មើនឹង ១៤៤ក្រុម។ ខណៈមានក្រុមចំនួន ១០ បានចូលរួមប្រកួត ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ។ ហើយជាលទ្ធផល ក្រុម Fintory របស់យុវជន មកពីបណ្ឌិតសភាបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (CADT) ទទួលបានជ័យលាភីលេខ ១ និងទទួលបានប្រាក់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តចំនួន ៣៥០០ ដុល្លារ។ ខណៈជ័យលាភីលេខ ២បានទៅក្រុម Smart Blind Stick ទទួលបានទឹកប្រាក់ ២៥០០ដុល្លារ និងជ័យលាភីលេខបានទៅក្រុម VOAT ដោយទទួលបានទឹកប្រាក់ ២០០០ដុល្លារ៕