ស្ថាប័នអប់រំ២សហការគ្នាលើក​កម្ពស់គុណភាពក្នុងការសិក្សា​ភាសាចិន និងផ្តល់​ឱកាស​អាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅក្រៅប្រទេស
ដោយមើលឃើញពីតម្រូវការកាន់តែច្រើនឡើង​ក្នុងការ​ប្រើប្រាស់ភាសាចិន ក្នុងទំនាក់ទំនងការងារ និងការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម បណ្តាញ​សាលា​រៀនវេសឡាញ និង​សាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ស្ទេប ហ្វរវើដ អីប្រដ ស្គូល បានចាប់ដៃគ្នា​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​គុណភាពការ​បណ្តុះបណ្តាលភាសាចិន ក៏​ដូចជា​ផ្តល់​ឱកាស​អាហារូបករណ៍ សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស​ទៅសិក្សា​នៅ​ប្រទេសចិន។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ នៅ​ក្នុង​តំបន់អាស៊ី ក៏​ដូចជា​អាស៊ាន ភាសាចិន​កំពុង​តែត្រូវ​បានប្រើប្រាស់​យ៉ាងទូលំទូលាយក្នុងចំណោមអ្នកវិនិយោគ ប្រហាក់ប្រហែលទៅនឹងភាសាអង់គ្លេស​ដែលជា​ភាសាប្រើប្រាស់​ជាសាកលផងដែរ។ ដោយ​មើលឃើញពីការ​កើនឡើងនៃការ​ប្រើប្រាស់ភាសាចិន​ក្នុង​ទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មនេះ ជាទិសដៅ បណ្តាញ​សាលា​រៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ នឹងផ្តល់ជាជម្រើស​សម្រាប់ប្រព័ន្ធអប់រំ៣ភាសា គឺភាសាខ្មែរ​ដែលសាលាផ្តោត​ជាសំខាន់ បន្ទាប់មកភាសាអង់គ្លេស និង​ភាសាចិន ពោលគឺក្រោយបញ្ចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ សិស្សានុសិស្ស​របស់បណ្តាញសាលា​រៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ មានចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេស​ស្ទាត់ជំនាញ ហើយ​ក៏​ចេះភាសាចិន​អាច​ទំនាក់ទំនងបាន។
លោក លឹម វិទ្ធី តំណាងសាលាបណ្តុះបណ្តាលស្ទេប ហ្វរវើដ អីប្រដ ស្គូល មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នប្រទេស​ចិន ដែលត្រូវ​ចាត់ទុកថាជាមហាអំណាចមួយរបស់ពិភពលោក បានផ្តល់អាហារូបករណ៍ជាច្រើន​សម្រាប់និស្សិតមក​ពីទូទាំងពិភពលោក ហើយ​ស្របគ្នានេះ ប្រទេស​ជិតខាងកម្ពុជា ដែលមានវៀតណាម ឡាវ ថៃ សុទ្ធសឹងតែបានបញ្ជូនសិស្ស​ទៅ​សិក្សា​នៅ​ប្រទេសចិន មិនលើសពី២ម៉ឺននាក់ក្នុងប្រទេសនីមួយៗ។ បើធៀបទៅនឹងចំនួននេះ ប្រទេសកម្ពុជា គឺមាននិស្សិតទៅសិក្សានៅ​ប្រទេសចិនតិចតួចនៅឡើយ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សម្រាប់ការចាប់ដៃគ្នា រវាង ស្ទេប ហ្វរវើដ អីប្រដ ស្កូល ជាមួយក្រុមហ៊ុន​វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប គឺនឹងផ្តោតទៅលើ ការ​បង្កើនការ​ផ្សព្វផ្សាយទៅលើ​ឱកាស​អាហារូបករណ៍​ទៅ​ដល់សិស្សានុសិស្ស, កម្មវិធីប្រឡងភាសាចិន HSK និង HKK និង​កម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរ​ការ​សិក្សា ដែលនឹងជួយ​ឱ្យ​សិស្ស​កម្ពុជាបានមើលឃើញ​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ចិន។
បើតាម លោក សរ រិទ្ធី ប្រធានសមាគមសហប្រតិបត្តិការដើម្បីជំរុញការអប់រំ​ កម្ពុជា អាស៊ាន-ចិន បច្ចុប្បន្ន​នៅ​លើពិភពលោក មានប្រទេសចំនួន១៨០ បានកំពុងដំណើរការបង្រៀនភាសាចិន ហើយក្នុងនោះមាន ៤១ប្រទេសបានបញ្ចូលភាសាចិន​នៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំជាតិរបស់ខ្លួន ក្នុងនោះតាមទិន្នន័យ ពីមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវនយោបាយទីផ្សារ និង​អក្សរសាស្រ្ត នៃក្រសួងអប់រំចិន បានបង្ហាញថា មានសាលា និងគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រប់ប្រភេទ​ប្រមាណជាង ៨ម៉ឺនកន្លែង ដែលបានបើក​កម្មវិធីសិក្សាភាសាចិន ដោយមានចំនួនសិស្សានុសិស្សដែលកំពុងរៀនភាសាចិនលើសពី ៣០លាននាក់។
បើក្រឡេក​មក​មើលទំនាក់ទំនង​កម្ពុជា-ចិន បច្ចុប្បន្ន​នេះ បានឈានដល់ចំណុចកំពូលនៃប្រវត្តិសាស្រ្តនៅក្នុងទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដៃគូយុទ្ធសាស្រ្តគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងការកសាងវាសនាសហគមន៍រួមគ្នា ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ កម្រិតខ្ពស់ និងស្តង់ដារខ្ពស់នៅកម្ពុជា ។ សម្រាប់លោក សរ រិទ្ធី យល់ឃើញថា ភាសាចិន​នឹង​ក្លាយទៅជា​ភាសា​ពេញនិយមនៅ​គ្រប់មជ្ឈដ្ឋាននាពេលអនាគត៕