ក្នុងទិដ្ឋភាពសង្គមឌីជីថល ដែលបរិបទនៃការរស់នៅ និងធ្វើអាជីវកម្មប្រែប្រួលយ៉ាងឆាប់រហ័ស ជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព ត្រូវគេមើលឃើញថា គឺជាជំនាញដែលនឹងមានកំណើនតម្រូវការជាលំដាប់ ព្រោះជាជំនាញជំរុញក្នុងការបង្កើតថ្មី និងដោះស្រាយបញ្ហាស្មុគស្មាញក្នុងបរិបទសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ អ្នកសម្របសម្រួលអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម នៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) បានឱ្យដឹងថា ការសិក្សាជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព គឺជាការសិក្សាដែលផ្ដោតលើការអភិវឌ្ឍន៍ចំណេះដឹង និងផ្នត់គំនិតទាក់ទងនឹងជំនាញផ្សេងៗ ដើម្បីជំរុញការបង្កើតថ្មី បង្កើនការវិនិយោគ ការបណ្ដាក់ទុនថ្មីៗ និងជំរុញភាពជោគជ័យរបស់សហគ្រិន។
លោកបន្តថា សម្រាប់ទីផ្សារការងារអ្នកដែលចេះជំនាញនេះនៅប្រទេសកម្ពុជា និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សាភ្លាម ពួកគេអាចធ្វើការងារ និងប្រកបមុខរបរបានច្រើនផ្នែក ដោយអ្នកខ្លះ អាចក្លាយជាសហគ្រិនបច្ចេកវិទ្យា អ្នកអភិវឌ្ឍផលិតផលបច្ចេកវិទ្យា អ្នកគ្រប់គ្រងបច្ចេកវិទ្យាក្នុងក្រុមហ៊ុន និងជាអ្នកគ្រប់គ្រងនវានុវត្តន៍ ដែលមានន័យថា គាត់អាចជាអ្នកគិតគូរថា ក្រុមហ៊ុន គួរមានផែនការការងារបែបណាទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងក្រុមហ៊ុន។ លើសពីនេះ និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញ នវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព ក៏អាចក្លាយជាមន្ត្រីផ្នែកអភិវឌ្ឍ និងធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលក្នុងក្រុមហ៊ុន ដែលគាត់ជាអ្នកដឹកនាំផ្នែកបរិវត្តកម្មឌីជីថល។
បើតាមលោក បញ្ញារិទ្ធ និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាជំនាញនេះ អាចទទួលបានបៀវត្សរ៍ប្រចាំខែយ៉ាងតិច៤៥០ដុល្លារ ខណៈនិស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញនេះ ទទួលបានឱកាសការងារទាំងអស់។
សម្រាប់អ្នកដែលចង់រៀនជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព តើត្រូវមានលក្ខណៈសម្បត្តិអ្វីខ្លះ?
បើតាមលោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ យុវជនដែលទើបតែបញ្ចប់ការសិក្សាកម្រិតបាក់ឌុប និងអ្នកដែលចង់បន្តការសិក្សាលើជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព គួរមានលក្ខណៈសម្បត្តិមួយចំនួន ដូចជា ទី១ ជាអ្នកចូលចិត្តជំនាញ STEM មានន័យថា គាត់ជាមនុស្សដែលចូលចិត្តរៀនសូត្រអ្វី ដែលថ្មី ទាក់ទងនឹងវិទ្យសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម និងគណិតវិទ្យា និងទី២ ជាបុគ្គល ដែលចូលចិត្តដោះស្រាយបញ្ហា ព្រោះនៅពេលរកឃើញសមិទ្ធផលនៃការបង្កើតថ្មីមួយ គឺ នវានុវត្តន៍ដែលគាត់បានរកឃើញនោះ បង្កើតឡើងសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងស្ថាប័ន និងសង្គម។
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីចូលរៀនជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព សិស្សនិស្សិតត្រូវឆ្លងកាត់ការប្រឡងធ្វើតេស្តជាមុនសិន ដោយវិញ្ញាសាមានដូចជាមុខវិជ្ជាគណិតវិទ្យា តក្កវិទ្យា និងភាសាអង់គ្លេស។ ខណៈការសិក្សាជំនាញនេះ និស្សិតត្រូវប្រើពេល ៣ឆ្នាំកន្លះ នៅ CADT, នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក អិន បញ្ញាប្ញទ្ធិ។
គួរជម្រាបជូនដែរថា ជំនាញនវានុវត្តន៍ឌីជីថល និងសហគ្រិនភាព ជាជំនាញឌីជីថលមួយ ដែលក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ លើកទឹកចិត្ត ដល់សិស្សានុសិស្សដែលទើបនឹងបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ចូលរៀនឱ្យបានច្រើន ដើម្បីមានជំនាញស្របតាមបរិបទ នៃសង្គម ៤.០ ក្នុងគោលដៅរកការងារបានល្អ និងចំណូលខ្ពស់៕