រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ពិព័រណ៍​ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ជាអន្តរាគមន៍​ទីផ្សារ​ការងារ​ដ៏ចាំបាច់ ក្នុងដំណើរ​ការផ្តល់សេវាការងារ​ដែលមានលក្ខណៈ​ប្រមូលផ្តុំ​ព័ត៌មាន
ក្នុង​ឱកាស​បើកពិព័រណ៌​ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម​ ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លើកឡើងថា ពិព័រណ៍​ការងារ និងផលិតភាពជាតិ គឺជា​អន្តរាគមន៍​ទីផ្សារ​ការងារ​ដ៏​ចាំបាច់​មួយ​នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ការ​ផ្តល់​សេវាការងារ​ដែលមានលក្ខណៈ​ប្រមូលផ្តុំ​នូវព័ត៌មាន និង​កាលានុវត្តភាព ហើយ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្នុង​មួយឆ្នាំម្តង បន្ថែម​ទៅលើ​ការផ្តល់​សេវាការងារ​ជា​ប្រចាំថ្ងៃ​របស់ទីភ្នាក់ងារ​ជាតិ​មុខរបរ និង​ការងារ នៃក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
តាមប្រសាសន៍​លើកឡើងរបស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី គោលបំណងសំខាន់បំផុតនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺការនាំ​ឱ្យ​កាន់តែ​ខិតជិតគ្នា​រវាង​និយោជក ដែលមាន​ឱកាស​ការងារ​ច្រើន​សន្ធឹកសន្ធាប់ និង​អ្នក​ស្វែង​រក​ការងារ​ដែលមាន​សមត្ថភាព នៅមួយកន្លែង​ដោយ​ងាយស្រួល ដើម្បីធ្វើការ​ជ្រើសរើស​កម្លាំង​ពលកម្ម​តាម​តម្រូវការ ដាក់ពាក្យ​សុំ​ការងារ​ដែលខ្លួនចូលចិត្ត ទទួលបាន​ការ​ប្រឹក្សា​យោបល់អាជីព ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​ចូល​ការងារ​យ៉ាង​សកម្ម និង​ការ​ស្វែង​យល់ពីការ​បង្កើន​ផលិតភាព។
ជាក់ស្តែង​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៤នេះ មានក្រសួង-ស្ថាប័ន ក្រុមហ៊ុន សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍ និង​អង្គការ​ជាតិ-អន្តរជាតិ ចំនួន១៥០ចូលរួម ហើយបច្ចុប្បន្នពិព័រណ៍​ការងារ និងផលិតភាពជាតិ បានក្លាយ​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ការងារ​ដ៏​ធំជាង​គេនៅកម្ពុជា ដោយ​បាន​នាំ​មក​នូវ​ព័ត៌មាន និង​ឱកាស​ការងារ និង​វគ្គ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​គ្រប់ប្រភេទ ទាំងផ្នែករដ្ឋ, ឯកជន និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ប្រមាណជាង ៦ម៉ឺនឧកាស​ការងារ ហើយ​ទទួល​បានការគាំទ្រ និង​ការ​ចូលរួម​កាន់តែទូលំទូលាយ ដែលត្រូវ​បាន​រំពឹងថា ចំនួនអ្នក​មក​ចូលរួម​ពិព័រណ៍​នេះ សរុបប្រមាណ ១០ម៉ឺននាក់ ដោយ​អ្នក​ចូលរួម​ដោយផ្ទាល់​ប្រមាណជាង ៤ម៉ឺននាក់ និង​អ្នក​ចូលរួម​តាមរយៈអនឡាញ ប្រមាណ ៦ម៉ឺននាក់​ក្នុងរយៈពេល​ពីរថ្ងៃនេះ។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា ជាមួយ​នឹង​ការខិតខំ​បង្កើត​ឱកាស​ការងារ​កាន់តែច្រើន រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​បន្ត​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់​លើ​ការ​ជួយ​បែងចែក​ឱកាសឱ្យ​បាន​ទៅដល់​ប្រជាជន​គ្រប់រូប​ប្រកប​ដោយ​តម្លាភាព និង​សមធម៌ សំដៅ​ប្រែក្លាយ​ឱកាស​ការងារដែលមានទាំងអស់ ឱ្យ​ទៅជា​មុខរបរកាន់តែល្អ​សម្រាប់ប្រជាជន​គ្រប់រូប។ ក្នុងន័យ​នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​តាមរយៈ​ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) បានផ្តល់​សេវាការងារ​ជា​សាធារណៈ ក្នុងការ​ជួយ​ផ្គូផ្គង​ឱកាស​ការងារ​ឱ្យ​កាន់តែឆាប់រហ័ស ងាយស្រួល​រវាង​អ្នក​ស្វែង​រក​ការងារធ្វើ និង​និយោជក​ដែលមានតម្រូវការ​ជ្រើសរើស​កម្លាំង​ពលកម្ម បាន​កាន់តែឆាប់រហ័ស​ងាយស្រួល​នៅ​ពេល​ណា​ក៏​បាន និង​ពីទីកន្លែងណាក៏បាន។
ដើម្បីជំរុញ​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារនេះ NEA បានផ្តល់​សេវាផ្គូផ្គង​ការងារ​នៅ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អេឡិចត្រូនិក​ដែលមាន​គេហទំព័រ www.nea.gov.kh, កម្មវិធីទូរស័ព្ទ NEA Job Search, បណ្តាមជ្ឈមណ្ឌល​ការងារ​រាជធានី-ខេត្ត​ទាំង​១៤, ការិយាល័យ​អាជីព និងការងារ នៅ​តាមស្នាក់ការ​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា​នៅ​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ និងខេត្តកណ្តាល និងមជ្ឈមណ្ឌលការងារចល័ត ព្រមទាំង​រៀបចំ​វេទិកា​ការងារនានា ដូចជា ពិព័រណ៍ការងារ ទិវា​ជ្រើសរើស​កម្លាំង​ពលកម្ម​ថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ខេត្ត ថ្នាក់មូលដ្ឋាន និង​នៅតាម​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​នានា ដើម្បីបង្កលក្ខណៈ​ឱ្យ​អ្នក​ស្វែង​រក​ការងារធ្វើ និង​និយោជក​ជួបគ្នា​បាន​ដោយ​ជោគជ័យ និង​ងាយស្រួល៕