ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីប្រកាសផ្សព្វផ្សាយដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការគោលការណ៍ណែនាំស្តីពី “ ដំណើរការទារកដ្ឋាន” កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែឧសភា លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹ កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី មានប្រសាសន៍ថា ការបង្កើតឱ្យមានទារកដ្ឋាន រួមចំណែកលើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បន្ថែមថា ការចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន មានសារៈសំខាន់ក្នុងការជួយឱ្យកុមារមានការអភិវឌ្ឍលើបញ្ញា ស្មារតី សុជីវធម៌ និងគុណធម៌ក្នុងការរស់នៅ និងក្លាយជាមូលធនមនុស្សនៅក្នុងសង្គមនាពេលអនាគត។
បើតាមប្រសាសន៍របស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី នៅកម្ពុជា មន្រ្តីរាជការជាស្រ្តី គឺមានចំនួន ៤១% ហើយក្នុងចំណោមមន្រ្តីទាំងនេះ មន្រ្តីជាស្រ្តី ២៨នាក់ មានទាំងមន្រ្តីក្របខណ្ឌ និងមន្រ្តីជាប់កិច្ចសន្យា មានកូនអាយុពី ០-៣ឆ្នាំ (បញ្ចូលទាំងមន្រ្តីដែលមានផ្ទៃពោះផងដែរ) ហេតុនេះហើយ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ក្រសួងកិច្ចការនារីបានផ្តួចផ្តើមគំនិតក្នុងការបង្កើតទារកដ្ឋាន ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាថែទាំសម្រាប់កុមារតូចពីអាយុ ០ដល់៥ឆ្នាំ ប្រកបដោយសុវត្ថិភាព គុណភាព និងស្ដង់ដារ ដើម្បីឱ្យឪពុកម្តាយជាមន្រ្តីរាជការមានលទ្ធភាពធ្វើការងារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ព្រមទាំងកាត់បន្ថយអវត្តមាន និងលើកកម្ពស់តុល្យភាពរវាងជីវិតការងារ និងជីវិតគ្រួសារ។ គោលការណ៍ណែនាំនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីណែនាំអំពីវិធីសាស្ត្រផ្ដល់សេវាអំពីទារកដ្ឋាន ដោយផ្ដោតលើគោលការណ៍គន្លឹះមួយចំនួនដូចជា ការថែទាំ ការអភិវឌ្ឍកុមារតូច សុខភាពនិងអនាម័យ អាហារូបត្ថម្ភ និងការអប់រំតាមអាយុរបស់កុមារ។
បើតាមក្រសួងកិច្ចការនារី គោលការណ៍ណែនាំស្តីពី “ ដំណើរការទារកដ្ឋាន” នេះ ផ្ដល់នូវគោលការណ៍សំខាន់ៗពាក់ព័ន្ធទៅលើរចនាសម័្ពន្ធ និងការបង្ហាញផ្លូវជាច្រើនប្រកបដោយភាពជាក់លាក់ សមស្រប និងបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ក្រសួងស្ថាប័ន និងវិស័យឯកជន ដែលអាចទៅយកប្រើប្រាស់បានទៅតាមលទ្ធភាព និងស្ថានភាពជាក់ស្ដែងរបស់ខ្លួន។
ទារកដ្ឋាន គឺជាកន្លែងសុវត្ថិភាព និងផ្ដល់នូវបរិយាកាសល្អប្រសើរដល់កុមារឱ្យមានអារម្មណ៍ថា ទទួលបានភាពកក់ក្ដៅ ការការពារ និងការថែទាំយ៉ាងល្អពីអ្នកផ្ដល់ការថែទាំរបស់ពួកគេ។ គ្រប់សកម្មភាពនៅទារកដ្ឋាន រួមមាន ការលេង ការញ៉ាំអាហារ ការគេង និងការរៀនសូត្រ ត្រូវតែមានសុវត្ថិភាព សន្តិសុខ និងមានមេត្រីភាពបរិស្ថានសម្រាប់កុមារ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមក្រសួងកិច្ចការនារី ការផ្តល់សេវាថែទាំកុមារប្រកបដោយគុណភាពដល់មន្រ្តី គឺជាដំណោះស្រាយមួយក្នុងចំណោមដំណោះស្រាយសំខាន់ៗរបស់ក្រសួង ដើម្បីបង្កើនភាពអង់អាចដល់ស្រ្តី និងបង្កើនការចូលរួមក្នុងសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចរបស់ពួកគេ ដែលនាំឱ្យពួកគេកាន់តែមានការងារល្អប្រសើរជាងមុន៕