“កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល” ជួយ​សិស្ស​ដែល​មិន​មាន​លទ្ធភាព​ អាច​ស្នើ​សុំ​ថវិកាសិក្សា​ដោយ​មិន​គិត​ការប្រាក់
កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល ដែលផ្តួចផ្តើម​គំនិត​បង្កើត​ដោយ​ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ នឹងផ្តល់ថវិកា​សិក្សា​ដោយ​មិន​គិត​ការប្រាក់​ជូន​ទៅ​ដល់សិស្ស និស្សិត ដែលពុំ​មានលទ្ធភាព ហើយ​មានបំណងចង់បន្តការសិក្សា​ក្នុង​កម្រិត​ថ្នាក់​បរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ បណ្ឌិត ឬក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​កម្រិតវិញ្ញាបនបត្រ​លើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៅ​គ្រឹះស្ថានឧត្តម​សិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីកសាងរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល សង្គមឌីជីថល និងពលរដ្ឋឌីជីថល ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ការបង្កើនការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សជំនាញឌីជីថល គឺជាតម្រូវការចាំបាច់ដែលមិនអាចខ្វះបាន និងមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ក្នុងការបោះជំហានឱ្យក្លាយជាប្រទេសដែលមានសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងរដ្ឋបាលឌីជីថលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ ស្របជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ បានបង្កើត “កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល” ដែលកម្មវិធីនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សដែលមិនមានលទ្ធភាពបង់ថ្លៃសិក្សា អាចស្នើសុំថវិកាសិក្សាដែលមិនគិតការប្រាក់ សម្រាប់សិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៅគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដៃគូរបស់កម្មវិធី។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី និស្សិតត្រូវទូទាត់មកវិញនូវ ២០% នៃបៀវត្សប្រចាំខែ នៅពេលដែលខ្លួនចេញធ្វើការនិងទទួលបានបៀវត្សចាប់ពី ៥០០ដុល្លារអាមេរិកឡើងទៅ ដើម្បីទ្រទ្រង់និរន្តរភាពនៃកម្មវិធីសម្រាប់និស្សិតជំនាន់ក្រោយ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានបន្ថែមថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ និងគ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាដៃគូលើថវិកាសិក្សា គឺជាវឌ្ឍនភាពបន្ថែមថ្មីមួយទៀតរបស់ក្រសួង ក្នុងការបន្តអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ឌីជីថល និងផែនការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ដែលចូលរួមចំណែកដល់ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល។
សូមបញ្ជាក់ថា សិស្សនិស្សិត​ ដែលមាន​តម្រូវ​ការ​ស្នើ​សុំ​ហិរញ្ញប្បទានសិក្សា​ពីកម្មវិធី​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញឌីជីថល អាច​ចូលទៅ​កាន់គេហទំព័រ www.dsdp.gov.kh ឬចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុក “កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល” ដើម្បីស្នើសុំ ក្នុងនោះសម្រាប់​សិស្ស និស្សិត ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ, ទទួលបានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬ​សញ្ញាបត្រ​សមមូល ដែលមាន​និទ្ទេស​រួម A B ឬ C, ជាបេក្ខជន​ដែលបានបំពេញ​គ្រប់លក្ខខណ្ឌ នៃការជ្រើសរើស​ឱ្យ​ចុះឈ្មោះចូលរៀន​នៅ​តាមគ្រឹះស្ថាន​ជាដៃគូទាំងអស់, អាច​ឆ្លងកាត់​ការ​ប្រឡង និង​ការ​សម្ពាសន៍, ត្រូវ​បាន​លើកទឹកចិត្ត ចំពោះបេក្ខជន​មានជីវភាពក្រីក្រ មក​ពីជនបទដាច់ស្រយាល ជាជន​មានពិការភាព ជានារី។
គួរ​ជំរាបដែរថា មក​ទល់ពេលនេះ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញឌីជីថល មានគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាដៃគូចំនួន៦ហើយ ដែលរួមមាន បណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ និងសាកលវិទ្យាល័យផារ៉ាហ្គន៕