“ឧបករណ៍​រោងជាង​ឈើ​ខ្មែរ​ក្នុង​ខេត្ត​បាត់ដំបង” រំលឹក​អំពី​បែបផែន​នៃ​ការ​រស់នៅ​របស់​ភូមិឋាន​ខ្មែរ
“ឧបករណ៍​រោងជាងឈើ​ខ្មែរ ក្នុងខេត្តបាត់ដំបង” ជា​បញ្ជី​ឯកសារ​រូបភាព​ដ៏​កម្រ ដែល​ស្ថាបត្យករ ស៊ុន ពោរ៉ា បាន​ចងក្រង​ឡើង​ដើម្បី​ឱ្យ​យុវជន​ជំនាន់​ក្រោយ​បាន​ស្គាល់ ខណៈ​ឧបករណ៍​ទាំងនោះ​កំពុង​តែ​ត្រូវ​បាត់បង់បន្តិចម្តងៗ ជំនួស​ដោយ​ឧបករណ៍​ម៉ាស៊ីនវិញ។ ជាមួយគ្នា ស្នាដៃនេះ ក៏​ជា​ការ​រំលឹក​អនុស្សាវរីយ៍ ​អំពី​បែបផែន នៃ​ការ​រស់នៅ​របស់​ភូមិឋានខ្មែរ ដែល​តែង​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ ​ជួយ​យក​អាសា​គ្នាទៅ​វិញទៅ​មក​តាមរយៈ​ការ​ជួយ​សង់​ផ្ទះ ធ្វើ​អគារ ក៏​ដូចជា​សំណង់​សាសនា​ក្នុង​វត្តអារាមកាលពីជំនាន់ដើម។
លោក ស៊ុន ពោរ៉ា ដែល​ក៏​ជា​មន្ត្រី នៃមហាវិទ្យាល័យ​ស្ថាបត្យកម្ម និង​នគរោបនីយវិទ្យា នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទវិចិត្រសិល្ប: និយាយ​ថា លោក​គឺជា​អ្នក​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ទៅ​លើ​ស្ថាបត្យកម្ម​វត្ត​អារាម ក៏​ដូចជា​សំណង់​អំពីឈើ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា, លោក​មានភាព​ស្ញប់ស្ញែង​យ៉ាង​ខ្លាំងអំពី​ស្នាដៃ​ដ៏ល្អ​អស្ចារ្យ​ទាំងនោះ។ នៅពេល​ដែលលោក​កំពុងសង្កេត​មើល​បច្ចេកទេស​សាងសង់ លោក​បាន​សួរ​សំណួរ​ទៅកាន់​ខ្លួន​ឯង​ថា តើ​អ្វី​នៅពី​ក្រោយ​ការ​បង្កើត​ស្ថាបត្យកម្ម​ទាំង​នេះ? តើអ្នក​ណា​ជាអ្នក​សាងសង់? តើ​សម័យ​មុន​ខ្មែរ​ប្រើ​ឧបករណ៍​អ្វីខ្លះ​សម្រាប់​សាងសង់​សំណង់​ទាំង​នោះ?
សំណួរ​ខាងលើ​នេះ បាន​ពញ្ញាក់​អារម្មណ៍​របស់​លោក​ឱ្យ​គិត​ថា អ្នក​ដែល​បញ្ចេញ​កម្លាំង​សាងសង់​គិតគូរ​លើស្ថាបត្យកម្ម និង​ពិសេស​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​វិស័យ​ស្ថាបត្យកម្ម​កាលពី​អតីតកាល​គួរ​តែ​ត្រូវ​បាន​លើក​មក​បង្ហាញ និង​និយាយ​ក្នុង​បច្ចុប្បន្ន​នេះ។
ស្ថាបត្យករ ស៊ុន ពោរ៉ា
“អញ្ចឹង​បំណង [ចងក្រង​សៀវភៅ] ​គឺជាការ​រំលឹក អំពីរបស់​ដែល​យើង​លែង​នឹកនា របស់​ដែលយើង​មិនខ្វល់ខ្វាយ ជាពិសេស​មនុស្ស​ដែល​ជាធនធាន​សំខាន់ ជាក់​ស្តែង​ការស្រាវជ្រាវ​របស់ខ្ញុំ​គឺយើងបាន​រកមនុស្ស​ដែលមាន​វ័យចំណាស់ ដែលគាត់​បានឆ្លងកាត់​ពេលវេលា​ហ្នឹង ជាមួយ​ឧបករណ៍​របស់​គាត់​ដែល​មាន​មក​ដល់​សព្វថ្ងៃ”
បញ្ជី​ឯកសារ​រូបភាព ឧបករណ៍​រោង​ជាង​ឈើ​ខ្មែរ​ក្នុង​ខេត្តបាត់ដំបង មានកម្រាស់​ជាង​២រយទំព័រ បាន​បង្ហាញ និង​ពិពណ៌នា​យ៉ាង​លំអិត​ចំពោះ​ឧបករណ៍​ជាង​ឈើ​នីមួយៗ ដោយ​បង្ហាញ​ពី​គំនូរ​ព្រាង​ដ៏​រស់រវើក​ពីរបៀប​ប្រើប្រាស់​សម្ភារៈ​ទាំងនោះ ក៏​ដូចជា​ពាក្យ​បច្ចេកទេស​ដែល​ជាងឈើ​តែ​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ផង​ដែរ។ ស្ថាបត្យករ ស៊ុន ពោរ៉ា និយាយ​ថា លោក​បាន​ប្រើប្រាស់​រយៈពេល​៣ឆ្នាំ​ក្នុង​ការ​សិក្សា ស្រាវជ្រាវ និង​ចងក្រង​ឯកសារ​នេះ​ឡើង​ជាមួយ​ជាងឈើចំនួន២រូប ដែល​បាន​ឆ្លងកាត់​ពេល​វេលា​ជាច្រើន​ជំនាន់ និង​កំពុង​រស់រាន​មានជីវិត​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​បាត់ដំបង ដោយ​លោក​ចាត់ទុកថា ពួកគាត់​គឺជា​ធនធាន​កម្រ​ចុង​ក្រោយ​ដែល​នៅ​សេសសល់ ហើយ​ពិតជា​ចាំបាច់​ណាស់​ក្នុងការ​រៀបចំ​ចងក្រង​ឯកសារ​សម្រាប់​មនុស្ស​ជំនាន់​ក្រោយ ឱ្យបាន​ស្គាល់ បានដឹង​អំពីអត្ថប្រយោជន៍​ឧបករណ៍​ជាង​ឈើខ្មែរ។ លោក​ថា បញ្ជី​ឯកសារ​រូបភាព ឧបករណ៍​រោងជាង​ឈើខ្មែរ​ក្នុង​ខេត្តបាត់ដំបង ត្បិត​ពុំបាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រដាប់ប្រដា​ទាំង​នោះ​រស់រាន​ឡើង​វិញ តែ​សៀវភៅ​នេះ​ក៏​បាន​បង្ហាញ​ពី​គុណសម្បត្តិ​នៃសម្ភារៈ​ទាំងនោះ ដែល​បាន​បម្រើ​ក្នុង​វិស័យ​ស្ថាបត្យកម្ម​ខ្មែរ និង​បាន​បន្សល់​ទុក​មរតក​រូបិយ​សម្បូរ​បែប​លើ​ទឹកដី​កម្ពុជា។
កញ្ញា អោក ឧត្តរ៉ាវត្តី និស្សិត​ថ្នាក់​ស្ថាបត្យកម្ម និង​នគរោបនីយកម្ម និយាយ​ថា សៀវភៅ “ឧ​បករណ៍​រោងជាង​ឈើខ្មែរ​ក្នុង​ខេត្តបាត់ដំបង” បាន​បង្ហាញ​ពី​ឧបករណ៍​ដែលជាង​ឈើខ្មែរ​ប្រើប្រាស់​ក្នុងការ​ធ្វើសំណង់​ឈើ​កាល​ពី​សម័យ​មុន ហើយ​តាមរយៈ​សៀវភៅ​នេះ ធ្វើ​ឱ្យ​នាង​ដែល​ជា​យុវជន​ជំនាន់​ក្រោយ ស្គាល់​កាន់តែ​ច្រើន​នូវ​ឧបករណ៍​ជាងឈើ ដែល​មិន​ត្រឹម​តែ​ស្គាល់​ឈ្មោះ​ឧបករណ៍​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែក៏​បាន​ដឹង​ថា ឧបករណ៍​នោះ​គេ​ប្រើ​សម្រាប់​ធ្វើអ្វីក្នុង​សកម្មភាព​ជាង​ផង​ដែរ។
ក្នុង​សៀវភៅ​កម្រាស់​ជាង​២រយទំព័រនេះ អ្វី​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ កញ្ញា ឧត្តរ៉ាវត្តី ​ចាប់​អារម្មណ៍​ជាងគេ គឺ​នៅ​ត្រង់​ជំពូក៣ និង​ជំពូក៤ ដែល​និយាយ​អំពី ជំហូសលក និង​បច្ចេកទេស​ត​ឈើ។ កញ្ញាថា នៅជំពូក​ទាំងពីរ​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពីបច្ចេកទេស ដែល​ក្នុង​នាម​កញ្ញា​ជានិស្សិត​ស្ថាបត្យកម្ម ពិតជា​ចង់​ដឹង​ណាស់​ថា ពេល​សង់សំណង់​ឈើ តើ​គេ​ត្រូវ​តឈើ​ដោយ​វិធីសាស្រ្ត​ដូចម្តេច? ហើយ​មានប៉ុន្មាន​របៀប? កញ្ញាថា សៀវភៅ​នេះ​លើសពី​សៀវភៅ​ដែលចងក្រង​រូបភាព ប៉ុន្តែ​ក៏​បានផ្តល់​ជា​ចំណេះ​ដឹងនៅ​ក្នុងនោះដែរ។
ក្នុង​នាម​ជា​យុវជន​មួយ​រូប កញ្ញា អោក ឧត្តរ៉ាវត្តី គិតថា ឧបករណ៍​ជាង​ឈើខ្មែរ គឺ​មាន​តម្លៃ​ខាង​បេតិកភណ្ឌ ដែល​គួរ​តែ​អភិរក្ស និង​ចងក្រង ។ កញ្ញាថា ​កាលពី​សម័យ​មុន មិន​មាន​ឧបករណ៍​ទំនើប​ដូច​បច្ចុប្បន្ន តែ​ជាង​ឈើ​បាន​ប្រើប្រាស់​កម្លាំង និង​ខួរក្បាល អាច​សាងសង់​នូវ​សំណង់​ស្ថាបត្យកម្ម​ដែល​មាន​លក្ខណៈសិល្បៈ​ល្អប្លែក។
មិនមាន​ទិន្នន័យ​ច្បាស់លាស់​ពី​ចំនួន​ឯកសារ​ដែល​បាន​ចងក្រងពី​ស្ថាបត្យកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​រយៈកាល​ចុង​ក្រោយ​នេះ គេ​កត់​សម្គាល់​ឃើញ​ថា សៀវភៅ​ដែល​និយាយ​ពី​ស្ថាបត្យកម្ម​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​ចងក្រង និង​បោះពុម្ពផ្សាយ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ដោយ​ស្ថាបត្យករ​កម្ពុជា​ជា​ច្រើន​រូប ដូចជាស្នាដៃ “ផ្ទះខ្មែរ១៥០០ឆ្នាំ” របស់​ស្ថាបត្យករ ហុក សុកុល, “ផ្ទះខ្មែរ” របស់លោកសាស្រ្តាចារ្យ សួន សុខកឿន, “ផ្ទះឈើនៅបាត់ដំបង”, “ម៉ូដផ្ទះ និង​ខ្នាត​ផ្ទះខ្មែរ” របស់​លោក អៀង សឿង ជាដើម។
ឯកឧត្ដម ជា ច័ន្ទថែបរ៉ាស អគ្គលេខាធិការរង នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានគណៈស្ថាបត្យករកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍ថា សម្រាប់​សៀវភៅ “ឧបករណ៍​រោងជាង​ឈើខ្មែរ​ក្នុង​ខេត្ត​បាត់ដំបង” និយាយ​ជា​គោល​លោក​ចាត់ទុក​ថា គឺជា​ការ​អភិរក្ស​ថែរក្សា​មរតក ព្រោះ​ប្រសិន​ជា​យើង​មិន​បាន​ចងក្រង យូរៗ​ទៅ​យើង​នឹង​អាច​បាត់ យើង​អាច​ភ្លេច ហើយ​ពេល​ដែល​យើង​ឃើញ ក៏​អត់​ដឹង​ថា ឧបករណ៍​នោះ​គឺ​ជា​ឧបករណ៍​អ្វី។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ ឯកឧត្តម​អគ្គលេខាធិការរង ក៏​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ស្ថាបត្យករ ចូលរួម​ធ្វើការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ចងក្រង​ពី​ស្ថាបត្យកម្ម​កម្ពុជា ដើម្បី​ជា​ឯកសារ​ឱ្យ​យុវជន​ជំនាន់​ក្រោយ ក៏​ដូចជា​ស្ថាបត្យករ​ជំនាន់​ក្រោយ​ៗ​ទៀត​បាន​ស្គាល់ពី​ឬសគល់​នៃមរតក​វប្បធម៌​របស់​ខ្លួន​ឱ្យ​ច្បាស់ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​​ជា​សម័យ​សកលភាវូបនីយកម្ម ដែល​មាន​ការ​ឆ្លង​រចនាបថ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ ដូច្នេះស្ថាបត្យករ​ខ្មែរ​ចាំ​បាច់ត្រូវ​ស្គាល់​ពី​ប្រទេស​ជាតិ​ខ្លួន​ឯង ស្គាល់​ពី​ឬសកែវ​របស់​ខ្លួន​ឱ្យ​ច្បាស់៕