ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ៖ ការ​ដាក់តំបន់ប្រាសាទកោះកេរ ក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក ជាការផ្តល់កិត្តិយស​ដ៏ធំធេងពីសហគមន៍អន្តរជាតិចំពោះប្រាសាទបុរាណខ្មែរ
សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ជាប្រវត្តិសាស្រ្ត នៃ​ការដាក់បញ្ចូល​តំបន់ប្រាសាទកោះកេរ ក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក​របស់អង្គការ​យូណេស្កូ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា បានសម្តែង​ការ​អបអរសាទរ និង​ក្តីរំភើប ដែលសម្បត្តិមរតកដូនតាខ្មែរ ជាដួងព្រលឹងជាតិ ត្រូវ​បានទទួល​ស្គាល់​កម្រិតពិភពលោក​ជាបន្ត​បន្ទាប់។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី លើក​ឡើងថា នេះគឺជា​ការ​ផ្តល់​កិត្តិយស​ដ៏​ធំធេង​ពីសហគមន៍​អន្តរជាតិ​ចំពោះ​ប្រាសាទបុរាណខ្មែរ និង​ក៏​ដូចជា​ការ​ទទួលស្គាល់​នូវ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្នុង​កិច្ច​ការ​អភិរក្ស​បណ្តាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌជាតិរបស់ខ្លួន រួម​មាន តំបន់អតីតរាជធានី លិង្គបូរៈ ឬឆោកគគីរ នេះ​ផងដែរ។
ក្នុងនាមជាប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ខ្ញុំសូមបង្ហាញនូវមនោសញ្ចេតនា និង​ការកោតសរសើរ និង​អបអរសាទរ ដែលប្រាសាទកោះកេរ​បានចូលជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចការងារនេះបានចាប់ផ្តើម​ក្នុងជំនាន់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ហើយបន្ត​មក​ដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលបានតាមដាន និង​ការតម្រង់ទិស ហើយជាពិសេស​ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈជាសេនាធិការ គួបផ្សំនឹងរដ្ឋបាលខេត្តព្រះវិហារដែលបានធ្វើដំណើរទៅដល់ប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអ៊ូឌីត ហើយ​នឹងបានស្តាប់ និង​ប្រកាស​ជាផ្លូវការដ៏វិជ្ជមាន​នូវ​ការ​ដាក់ប្រាសាទកោះកេរ ក្លាយទៅជាសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌពិភពលោក។
ជាមួយ​គ្នា ឯកឧត្តមក៏បានសម្តែង​ការ​ដឹងគុណ​ទៅ​ដល់​ដូនតាខ្មែរ និង​ទឹកដីប្រាង្គប្រាសាទ​ ដែនដីសុវណ្ណភូមិ នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែលបញ្ជាក់​នូវ​ភាពរុងរឿង និង​ភាពអស្ចារ្យ និង​ស្មារតី​ខ្មែរ​ធ្វើបាន របស់បុព្វបុរស​ខ្មែរ​គ្រប់ជំនាន់។
សូម​បញ្ជាក់ថា​ «រមណីយដ្ឋានប្រាសាទកោះកេរ» ត្រូវ​បានគណៈកម្មាធិការបេតិកភណ្ឌពិភពលោក នៃអង្គការ​យូណេស្កូ សម្រេចជា​ឯកច្ឆ័ន្ទ​ចុះ​ទៅ​ក្នុង​បញ្ជី​បេតិកភណ្ឌពិភពលោក នៅថ្ងៃទី១៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៣ នៅ​ក្នុង​សម័យ​ប្រជុំ​លើកទី៥៥ នាទីក្រុងរីយ៉ាដ ប្រទេស​អារ៉ាប៊ីសាអ៊ូឌីត តាមសំណើរ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា៕