ភ្នំពេញ – ក្រោយពីធ្វើការប្រកួតប្រជែង និងជម្រុះជាច្រើនវគ្គ ទីបំផុតទៅនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ គេបានរកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភី នៃកម្មវិធី យុវជន២១ ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “សហគ្រិនឌីជីថល៖ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមអាជីវកម្មក្នុងគន្លងថ្មី” ដោយជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ដែលបានបង្កើតគម្រោងអាជីវកម្មមួយឈ្មោះថា “សត្វ២១” ខណៈ ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យផារ៉ាហ្គន គម្រោង “លក់ដុំ” និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនសាកលវិទ្យាល័យប៊ែលធីអន្តរជាតិ មានគម្រោង “CamMental”។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីយុវជន២១ នេះ គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សមានបំណិនសហគ្រិនភាព ភាពជាអ្នកដឹកនាំនៅក្នុងសតវត្សទី២១ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅបរិបទបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ដែលយុវជនត្រូវមានជំនាញ និងបំណិនប្រចាំជីវិតចំនួនបី រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា ។
លើកឡើងក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំឌីជីថលក្នុងបរិបទថ្មី ខុសពីការអប់រំនាបរិបទមុន ហើយប្រសិនមិនមានធនធានមនុស្សចេះរៀបចំអាជីវកម្ម ជាក់ស្ដែងក៏មិនអាចបង្កើតឱកាសបានជាការងារដែរ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា កម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំកន្លងទៅនេះ មានភាពខុសប្លែកច្រើនទាំងអាជីវកម្ម និងមានភាពអំណោយផល។
“ខ្ញុំសូមទឹកចិត្តយុវជនប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជំនួយដល់ការសិក្សា ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យចំគោលដៅ ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាយុវជនឌីជីថល“
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
សូមជម្រាបជូនថា កម្មវិធី “យុវជន២១” មានឈ្មោះជាផ្លូវការថា កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន BOOTCAMP 2021 ។ កម្មវិធីនេះ ប្រព្រឹត្តធ្វើរយៈពេល៦ខែ ដោយចែកចេញជា ៤វគ្គ ឬបណ្តុះបណ្តាល (4 Modules) និងឆ្លងកាត់វគ្គប្រកួតជម្រុះ៣ជុំ គឺជុំទី១ “វគ្គជម្រុះយក១០ក្រុម” ជុំទី២ “វគ្គជម្រុះយក ០៣ក្រុម និងជុំទី៣ “វគ្គល្អឯក” ឬ The Best One ដើម្បីទទួលបានជ័យលាភីនិងពានរង្វាន់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ក្នុងនោះក្រុមជ័យលាភីលេខ១ ដែលឈ្នះក្នុងកម្មវិធីនេះទទួលបានមេដាយមាសចំនួនប្រាំ កុំព្យូទ័រយួរដៃប្រាំគ្រឿង លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនប្រាំលានរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ចំនួនប្រាំ លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួន ប្រាំលានរៀល ចំណែកជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធិចំនួនប្រាំ លិខិតថ្លៃងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនបួនលានរៀល៕