សម្តេចតេជោ ៖ ​រោងចក្រសហគ្រាសទាំងអស់ ត្រូវ​ក្លាយជា​សហគមន៍សុខសាន្ត​មួយ
ភ្នំពេញ – ក្នុងពិធីសំណេះសំណាល​ជាមួយ​កម្មករ និយោជិត ​នៅ​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​រ៉ូយ៉ាល់គ្រុប នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​ទៅ​ដល់​រោងចក្រ​សហគ្រាស​ទាំងអស់ ត្រូវ​ក្លាយ​ជា​សហគមន៍​សុខសាន្ត​មួយ ដែលនិយោជក កម្មករ មានការសាមគ្គី យោគយល់អធ្រាស្រ័យ​គ្នា ហើយ​យក​ច្បាប់បទដ្ឋាន​ទាំងអស់ធ្វើជាគោល។
សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានអំពាវនាវ​ចំពោះម្ចាស់រោងចក្រយោគយល់ចំពោះកម្មករ គិតគូរអំពីសុខទុក្ខរបស់កម្មករ ដោយថា នៅពេល​ដែលកម្មករមានសុខភាពល្អ នោះកម្មករ​ក៏​ធ្វើ​ការងារ​មានទិន្នផល​ខ្ពស់ជាងដែរ។
ក្រៅពីនេះ គ្រប់រោងចក្រ​ទាំងអស់ ក៏​ត្រូវ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ទៅ​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលបន្ថែមសម្រាប់​កម្មករ កម្មការិនី ផងដែរ។
“នៅខែកក្កដា រោចក្រតម្លើងរថយន្តតូយ៉ូតានឹងរួចរាល់ ដែលអាចនឹងចាប់ផ្តើម​ផលិតរថយន្តនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសនេះ… ស្នាដៃកូនខ្មែរយើងមិន​ខុសពីបរទេសទេ អញ្ចឹងយើងត្រូវទទួលការបណ្តុះបណ្តាល…”
ដោយ​ឡែក​ប្រសិន​បើ​មានករណីវិវាទកើត​ឡើងរវាងនិយោជក និង​កម្មករវិញ សម្តេចតេជោ​​ស្នើ​ឱ្យ​មានការ​ដោះស្រាយ​ឱ្យ​បានឆាប់បំផុត ដោយ​មានការ​ចូលរួមពីសហជីព ម្ចាស់រោងចក្រ តំណាង​កម្មករ ក្រសួងការងារ និង​អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដោយមិន​ត្រូវ​ចិញ្ចឹម​ទំនាស់​នោះ​ឡើយ។ សម្តេចបញ្ជាក់ថា មានតែគោលការណ៍ឈ្នះៗ​ប៉ុណ្ណោះ ដែលអាច​ដោះស្រាយបាន។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គិតក្នុងឆ្នាំ​២០២៣នេះ កម្ពុជា​មានរោងចក្រ​សហគ្រាស​ទាំងអស់​ចំនួន ១៧០០០រោងចក្រ ដោយ​មានកម្មករ​រហូត​ដល់ ១លាន៥សែននាក់ ដែល​បានបង្ហាញពី​ការ​កើន​ឡើង នៃវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា៕