ភ្នំពេញ – ក្នុងជំនួបជាមួយ ឯកឧត្តម HAN Chang Seob អនុរដ្ឋមន្រ្តី នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ និងសុវត្ថិភាព នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងថា ប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណេត WorkNet ដែលជួយអភិវឌ្ឍដោយប្រទេសកូរ៉េ បានជួយសម្រួលដល់អ្នកស្វែងរកការងារធ្វើប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ជាពិសេសក្នុងដំណាក់កាល នៃការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងដំណាក់កាលការឆ្លងរាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ការស្វែងរកការងារធ្វើនៅក្នុងដំណាក់កាលនោះ គឺមានភាពលំបាកខ្លាំងណាស់ ដូច្នេះប្រព័ន្ធនេះពិតជាបានជួយសម្រួលដល់អ្នកស្វែងរកការងារធ្វើប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
កាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០១៨ ក្រសួងការងារ និងមុខរបរ នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ និងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាលើគម្រោងស្ដីពី «ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធសេវាការងារ និងព័ត៌មានទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជាតាមអ៊ីនធើរណិត-WorkNet» នៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
គម្រោងនេះ មានបីដំណាក់កាលធំៗ ដំណាក់កាលទី១ (២០១៨) ការអភិវឌ្ឍផែនការយុទ្ធសាស្រ្តព័ត៌មានវិទ្យា (ISP) នៅកម្ពុជាតាមអ៊ីនធើរណិត-WorkNet, ដំណាក់កាលទី២ (២០១៩-២០២០) ការបំពាក់សម្ភារបរិក្ខាបច្ចេកទេស និង Software ដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធសេវាការងារ និងព័ត៌មានទីផ្សារការងារតាមអ៊ីនធើរណិត – WorkNet និង ដំណាក់កាលទី៣ (២០២១)ការផ្ទេរចំណេះដឹងបច្ចេកទេស ការតាមដាន និងវាយតម្លៃ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងស្តីពី «ការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធសេវាការងារ និងព័ត៌មានទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជាតាមអ៊ីនធើណែត-WorkNet» ស្ថិតក្រោមជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការរបស់រដ្ឋាភិបាលសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ តាមរយៈក្រសួងការងារ និងមុខរបរ បានបញ្ចប់នៅឆ្នាំ២០២១កន្លងមកនេះ ហើយកំពុងដាក់ឲ្យដំណើរការជាផ្លូវការ ដោយផ្តល់នូវសេវាការងារយ៉ាងសកម្ម ជូនដល់អ្នកស្វែងរកការងារ និយោជក និងសាធារណជន៕