ការ​ទំនាក់ទំនងធ្វើឱ្យមនុស្សចេះរស់នៅជាមួយគ្នា និងបង្កើនឱកាសការងារ
ទំនាក់ទំនង ត្រូវ​គេ​ដឹងថា គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃការបញ្ជូននិងទទួលព័ត៌មាន រវាងមនុស្សម្នាក់ និងមនុស្សម្នាក់ទៀត តាមរយៈការសរសេរ ឬនិយាយ និងកាយវិការដែលមានដូចជាក្រសែភ្នែក និងទឹកមុខជាដើម។ ទំនាក់ទំនងល្អចាំបាច់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ទាំងកាយវិការ ការនិយាយស្ដី ការបង្ហាញចេញ និងជាអ្នកស្ដាប់ដ៏ល្អ ហើយជំនាញមួយនេះបានដើរតួនាទីយ៉ាងច្រើនក្នុងការជួយសម្រួលដល់ការសិក្សា ស្នេហា ការងារ និងរស់នៅក្នុងសង្គម។ ទំនាក់ទំនងល្អក៏​បានបន្ថែមរស់ជាតិជីវិតឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងរីករាយថែមមួយកម្រិតទៀត ហើយមានភាពងាយស្រួលក្នុងការភ្ជាប់កិច្ចសន្ទនាជាមួយអ្នកដទៃបានលឿន និងមានសិល្បៈបត់បែនក្នុងការនិយាយទៅកាន់មនុស្សចម្រុះស្រទាប់វណ្ណៈ និងជាតិសាសន៍ ។
គុណតម្លៃ នៃជំនាញប្រភេទនេះបានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ទាំងការរស់នៅបែបឯកជន និងសង្គម ។ ឯកជនគឺសំដៅដល់គ្រួសារមិត្តភក្តិ គូស្វាមីភរិយា ចំណែកការទំនាក់ទំនងក្នុងសង្គមដូចជានៅកន្លែងការងារ នៅសាលា និងការប្រជុំនានា ។ ក្នុងនោះ ទំនាក់ទំនង​ដែល​ប្រសើរ គឺត្រូវមានគ្រឹះជាច្រើនទៀត ដូចជា របៀបនៃការនិយាយស្ដី ភាសារកាយវិការ និងការប្រើប្រាស់ទឹកមុខឱ្យស្របទៅនឹងស្ថានការណ៍។ មួយវិញទៀត ការបង្ហាញខ្លួនដោយមានទំនាក់ទំនងល្អនៅក្នុងសង្គមគឺជាឱកាសក្នុងការបង្កើនសម្ព័នភាព ហើយឱកាសការងារក៏កាន់តែមានភាពទូលំទូលាយបន្ថែមមួយកម្រិតទៀត។
មួយវិញទៀតចំណុចសំខាន់បន្ថែមក្នុងការទំនាក់ទំនងមានដូចជា វាងវៃក្នុងការស្ដាប់, និយាយច្បាស់ៗ, និងចេះពីរបៀបសង្ខេបអត្ថន័យពេលមានកិច្ចសន្ទនាណាមួយ, ចេះប្រើប្រាស់សំណួរបំផុស ឬសំណួរបើក , សួរដើម្បីបញ្ជាក់នូវ​អត្ថន័យ ឬចម្លើយ បង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ និងឆ្លើយតបដោយភាសារកាយវិការនៅពេលភាគីម្ខាងទៀតកំពុងនិយាយ ឬបកស្រាយ។ បុគ្គលដែលមានទំនាក់ទំនងល្អគឺជាតួអង្គម្នាក់មានសមត្ថភាពអាចបង្វែរស្ថានភាពអាប់អួរឱ្យមានភាពប្រសើរឡើងជាងមុន និងតែងមានគំនិតផ្តួចផ្តើមកិច្ចសន្ទនា ឬចេះបំផុសឱ្យមានការចូលរួមពីមជ្ឈដ្ឋានខាងក្រៅជារឿយៗ។
តើនៅក្នុងថ្នាក់រៀនត្រូវការជំនាញទំនាក់ទំនង​នេះដែឬទេ? ចម្លើយគឺត្រូវការ ព្រោះគ្រូសុទ្ធតែទាមទារឱ្យចេះជំនាញបត់បែន, វិធីសាស្រ្តបង្រៀន, ជំរុញទឹកចិត្តសិស្ស, បង្កើតភាពស្និតស្នាល និងការគ្របគ្រងថ្នាក់រៀនទាំងមូលដែលជំនាញទាំងនេះហើយកើតចេញពីគ្រូមានជំនាញទំនាក់ទំនងល្អទើបអាចបំពេញភារកិច្ចនេះបាន។ ចំណែកសិស្សត្រូវការធ្វើកិច្ចការក្រុម និងបង្កើតក្រុមលេងល្បែង ឬជជែកពិភាក្សា ដូច្នេះហើយបើពួកគេមានជំនាញទំនាក់ទំនង នោះនឹងជួយឱ្យសិស្សនិស្សិតមានកិច្ចសហការក្រុមបានប្រសើរជាងមុន។
ក្នុងករណីដែលមិនយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះទំនាក់ទំនង មនុស្សនឹងជួបនូវផលវិបាកដូចជា ឱកាសការងារមិនមានភាពទូលំទូលាយ ព្រោះនៅក្នុងមុនជំនាញវិជ្ជាជីវៈជាច្រើនឧទារហណ៍ដូចជាគ្រូបង្រៀន អ្នកពិគ្រោះផ្នែកសេវាសុខភាព អ្នកទីផ្សារ និងជំនាញជាច្រើនទៀតគឺសុទ្ធសឹងតែត្រូវការជំនាញបែបនេះ។  ជំនាញទំនាក់ទំនងធ្វើឱ្យមនុស្សងាយយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមក ហើយ​ប្រសិនបើមិនមានជំនាញនេះ គឺអាចបណ្តាលឱ្យការរស់នៅមិនសូវចុះសម្រុងជាមួយមនុស្សដែលមាននិន្នាការផ្ទុយគ្នា៕