សិស្សានុសិស្សចំនួន៣០រូប ទទួលបានជ័យលាភីប្រកួតគូរគំនូរស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កុមារ និងយុវជន
ភ្នំពេញ – សិស្សានុសិស្សចំនួន​៣០រូប មកពីបណ្តាសាលាក្នុងរាជធានី-ខេត្តចំនួន៣០រូប ទទួលបានជ័យលាភីពីការប្រកួតគូរគំនូរស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កុមារ និងយុវជន ដែលរៀបចំឡើងដោយនាយកដ្ឋានប្រែប្រួលអាកាសធាតុ នៃអគ្គគោលនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្រ្តក្រសួងបរិស្ថាន ។
សូម​បញ្ជាក់ថា ការប្រកួតនេះមានបេក្ខជនជាសិស្សានុសិស្សចំនួន ៤៤៤រូបមកពីបណ្តាសាលាក្នុងរាជធានី-ខេត្ត ចំនួន១៣ ចូលរួម​ប្រកួត ដែលស្របតាមលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ និងបានដាក់ប្រកួតលើគេហទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន ។ ក្នុងកម្មវិធីប្រកាសជ័យលាភីការប្រកួតគូរគំនូរនេះ ជ័យលាភីចំនួន២៥ រូបទទួលបានប័ណ្ណសរសើរមេត្រីភាពបរិស្ថាន ចំណែកឯជ័យលាភីចំនួន៥រូបទៀត ទទួលបានប័ណ្ណជ័យលាភី និងរង្វាន់លើកទឹកចិត្ត។
ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវ ទន់ សាអ៊ីម អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា បានថ្លែងកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះក្រសួងបរិស្ថាន ដែលជានិច្ចជាកាលតែងតែសហការយ៉ាងល្អជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា ក្នុងការចូលរួមលើកកម្ពស់អំពីការអប់រំផ្សេងៗដែលទាក់ទងនឹងបរិស្ថាន ។ លោកជំទាវបានបន្តទៀតថា ក្នុងអំឡុងពេល៣ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុពិតជាមានផលប៉ះពាល់ដល់ខេត្តនានា នៃប្រទេសកម្ពុជា ដូច្នេះដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋយល់ដឹងពីសារៈសំខាន់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ការជំរុញនិងផ្សព្វផ្សាយអប់រំ ទៅលើបញ្ហាប្រែប្រួលអាកាសធាតុ តាមរយៈការបង្កើតវីដេអូអប់រំខ្លីៗជាដើម គឺពិតជាសំខាន់។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា ពិធីប្រកាសជ័យលាភីការប្រកួតគូរគំនូរស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជាសកម្មភាពគាំទ្រទៅលើការយល់ដឹងអំពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងជាសារមួយដ៏សំខាន់ ក្នុងការបំផុសស្មារតី និងការយល់ដឹងដល់សាធារណជន។ ឯកឧត្តម បានលើកឡើងអំពីផលប៉ះពាល់ដែលបណ្តាលមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ រួមមាន ខ្យល់ព្យុះ ទឹកជំនន់ គ្រោះរាំងស្ងួត និងការកើនឡើងនៃនីវូទឹកសមុទ្រ ដែលប៉ះពាល់ដល់ប្រទេសកម្ពុជា និងពិភពលោកទាំងមូល។ ឯកឧត្តមក៏បានយកឱកាសនោះ អបអរសាទរដល់សិស្សានុសិស្សដែលទទួលជ័យលាភីទាំងអស់ផងដែរ។
គួរជម្រាបជូនថា ផ្ទាំងគំនូរដែលសិស្សានុសិស្សបានគូរបង្កប់នូវអត្ថន័យអប់រំ និងចំណេះដឹងដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលរួមមាន ការបំពុលបរិស្ថាន បំពុលខ្យល់ បំពុលទឹក និងបញ្ហាសំណល់រឹង ក៏ដូចជាការបំផ្លិចបំផ្លាញ ដុតព្រៃឈើ និងការបង្ហុយផ្សែងពីរោងចក្រ និងការប្រើប្រាស់រថយន្តជាដើម ៕