យុវជនកម្ពុជា២រូប ជាប់ជ័យលាភីផ្នែកស្ទែម ក្នុងកម្មវិធីជំរុំសិស្សអាស៊ាន+៣ លើកទី១៤ នៅប្រទេសកូរ៉េ
យុវជនឆ្នើមកម្ពុជាចំនួន២រូប ដែលជាសិស្សនៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ បានជាប់ជ័យលាភីផ្នែកស្ទែម ក្នុងកម្មវិធីជំរុំសិស្សអាស៊ាន+៣ លើកទី១៤ នៅប្រទេសកូរ៉េ ក្រោមប្រធានបទ “ពីការទស្សន៍ទាយទៅជាការការពារ ៖ តួនាទីវិទ្យាសាស្ត្រក្នុងការដោះស្រាយគ្រោះមហន្តរាយធម្មជាតិ” ដែលមានបេក្ខជនមកពី១១ប្រទេសចូលរួម។
កម្មវិធីជំរុំសិស្សអាស៊ាន+៣ លើកទី១៤ និងសិក្ខាសាលាគ្រូអាស៊ាន+៣ លើកទី១៦ បានប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១៥ ដល់ថ្ងៃទី២១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៤ នៅសាកលវិទ្យាល័យអប់រំជាតិសេអ៊ូល (Seoul National University of Education) ទីក្រុងសេអ៊ូល ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។ កម្មវិធីនេះមានគោលដៅបង្កើនចំណេះដឹង និងជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ សម្រាប់សិស្សដែលមានទេពកោសល្យ ក៏​ដូចជា​លើកស្ទួយការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ និងកិច្ចសហការគ្នាតំបន់។
យុវតី រក្ស ច័ន្ទសត្យា ម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយប្រាក់ក្នុងកម្មវិធីជំរុំសិស្សអាស៊ាន+៣ លើកទី១៤ និងសិក្ខាសាលាគ្រូបង្រៀនលើកទី១៦
យុវតី រក្ស ច័ន្ទសត្យា ដែលជាប់ជ័យលាភី​មេដាយ​ប្រាក់ពីកម្មវិធីនោះ និយាយថា ក្នុងសកម្មភាពក្រុម​នៃការ​ប្រកួត ក្រុម​របស់នាង​មាន​សមាជិក​៥នាក់ មក​ពី​៥ប្រទេស​ផ្សេងគ្នា គឺ កម្ពុជា ហ្វីលីពីន កូរ៉េ ឥណ្ឌូនេស៊ី និងម៉ាឡេស៊ី បានជ្រើសរើសផ្នែកគីមីវិទ្យា ប្រធានបទទាក់ទងនឹងភ្លៀងអាស៊ីត។ សម្រាប់ជាដំណោះស្រាយ ក្រុមរបស់ខ្លួនបានប្រើប្រាស់សំបកខ្យងដែលគេបោះចោល និងថ្មក្រានីត (Granite) ដើម្បីទប់ស្កាត់ភ្លៀងអាស៊ីត។
យុវសិស្ស ប៉ែន រតនៈ ម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយសំរឹទ្ធ ក្នុងកម្មវិធីជំរុំសិស្សអាស៊ាន+៣ លើកទី១៤ និងសិក្ខាសាលាគ្រូបង្រៀនលើកទី១៦
យុវសិស្ស ប៉ែន រតនៈ ដែលជា​យុវជន​កម្ពុជាមួយ​រូបទៀតទទួល​បាន​ជ័យលាភីមេដាយសំរឹទ្ធ និយាយថា សម្រាប់ប្រធានបទឆ្នាំនេះ កម្មវិធីបានកំណត់ឱ្យបេក្ខជនចូលរួមទស្សទាយពីបញ្ហាគ្រោះធម្មជាតិ ហើយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាសាស្រ្តដើម្បីដោះស្រាយ។ សម្រាប់​របស់ រតនៈ មានសមាជិកចំនួន៣នាក់ មកពីប្រទេស៣ផ្សេងគ្នា រួមមាន កម្ពុជា កូរ៉េ និងស៊ុយអែត បានជ្រើសរើសផ្នែករូបវិទ្យា ធ្វើប្រធានបទទាក់ទងនឹងការព្យាករណ៍អំពីការរញ្ជួយដី ដើម្បីឱ្យប្រជាជនប្រុងប្រយ័ត្ន និងរកកន្លែងសុវត្ថិភាព។ សម្រាប់ជាដំណោះស្រាយ ក្រុមរបស់គេបានប្រើប្រាស់ Micro Bit ឱ្យប្រមូលទិន្នន័យទាក់ទងជាមួយការរញ្ជួយដី និងគណនាទិន្នន័យទាំងនោះ។
“ដំបូងគិតថាពិបាកយកជ័យលាភី ប៉ុន្តែក្រោយបានចូលរួមធ្វើគម្រោងជាក្រុមក្នុងការប្រកួតកម្មវិធីនេះ ទើបមានសង្ឃឹមថាអាចទទួលបានលទ្ធផលល្អច្រើន។ ប៉ុន្តែបើទោះជាទទួលបានជ័យលាភីមេដាយ សំរឹទ្ធ ប៉ុន្តែក៏មានការសហការក្រុម​ល្អ និងសប្បាយចិត្តចំពោះក្រុម”
ក្នុងនាមក្រសួងអប់រំ​ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវអបអរចំពោះប្អូនៗជ័យលាភីដែលបានទទួលជោគជ័យនៅក្នុងការប្រកួតនេះ ហើយលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យប្អូនៗសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ក៏ដូចជាចូលរួមក្នុងកម្មវិធីជាតិ និងអន្តរជាតិ ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនឯង និងអាចចូលរួមអភិវឌ្ឍប្រទេសឱ្យបានពេញលេញក្នុងពេលអនាគត។