ទិវាមួយ​ម៉ោង​សម្រាប់​ភពផែនដីឆ្នាំនេះ ប្រារព្ធធ្វើ​នៅ​ថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ក្រោមប្រធានបទ «អនាគតដែលយើងប្រាថ្នា»
ភ្នំពេញ – ទិវា​មួយ​ម៉ោង​សម្រាប់​ភពផែនដី សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ នឹង​​ប្រារព្ធធ្វើជាពិធី​ធំ នៅ​ថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ ឯសួនច្បារសែនមនោរម្យ ក្រុង​សែន​មនោរម្យ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចាប់ពីម៉ោង៧ព្រឹក ដល់​ម៉ោង​៩យប់ ក្រោមប្រធានបទ «អនាគតដែលយើងប្រាថ្នា»។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្តា រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នក​នាំពាក្យ​ក្រសួងបរិស្ថាន បានមានប្រសាសន៍ថា ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីគឺជាឱកាសល្អមួយសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នាបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះធម្មជាតិ និងបរិស្ថានក៏ដូចជាប្រាប់ដល់អ្នកដទៃទៀតឱ្យបានយល់ពីសារៈសំខាន់នៃធនធានធម្មជាតិចំពោះជីវិតនៅលើភពផែនដី ព្រមទាំងចូលរួមស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនដែលកំពុងកើតឡើងនាពេលបច្ចុប្បន្នជាពិសេសការប្រែប្រួលអាកាធាតុ ការខូចខាតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលជាកត្តាគំរាមកំហែងសកលដល់មនុស្ស និងធម្មជាតិ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ទិវានេះផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យើងចូលរួមអបអរ ក៏ប៉ុន្តែវាក៏ជាពេលដែលយើងត្រូវបង្ហាញឆន្ទៈដ៏មោះមុតចំពោះការការពារបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិជាតិផងដែរ ហើយការការពារបរិស្ថាន និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិនេះមិនមែនធ្វើត្រឹមរយៈពេល ១ ម៉ោងនៃការប្រារព្ធទិវានេះទេ គឺយើងត្រូវធ្វើជាប្រចាំ។
លោក ទេព អស្នារិទ្ធ អ្នក​សម្របសម្រួល​សម្រាប់​កម្មវិធីនេះ បាន​មានប្រសាសន៍ថា ក្រៅពី​ប្រារព្ធធ្វើ​ពិធីធំ​នៅ​ក្រុងសែន​មនោរម្យ ខេត្តមណ្ឌលគិរី សម្រាប់​បណ្តា​ខេត្ត​រាជធានីផ្សេងទៀត ក៏​ប្រារព្ធធ្វើផងដែរ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ និង​សហការ​ពីក្រសួងទេសចរណ៍ ។ ក្នុងនោះ​ ​មន្ទីរទេសចរណ៍​ខេត្តរាជធានី បានចេញសេចក្តីណែនាំទៅដល់ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍​នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា​ឱ្យ​ចូលរួម ហើយ​ក្នុង​ហ្នឹង​សកម្មភាពមួយ​ចំនួន​ដែល​អាចធ្វើបាន គឺចូលរួមជាមួយ​គ្នា​ក្នុង​ការ​បិទភ្លើងរយៈពេល១ម៉ោង​ ដើម្បីផ្តល់ឆន្ទះ បង្ហាញឆន្ទះថា យើង​គាំទ្របរិស្ថាន ហើយបន្ត​ប្រកាន់ខ្ជាប់នូវ​សកម្មភាពបរិស្ថានមួយ​ចំនួនទៀតដូចជាមិនប្រើផ្លាស្ទីក មិ​នមានបម្រើ​អាហារ​ដែលមានសាច់សត្វព្រៃ ក៏​ដូចជា​ការ​ផ្តល់អាទិភាពទៅលើប្រភពថាមពលស្អាតដែលប្រើពន្លឺព្រះអាទិត្យ និង​ប្រភពថាមពលខ្យល់​ សម្រាប់ប្រតិបត្តិការ​អាជីវកម្មរបស់គាត់។
បើតាម​លោក អស្នារិទ្ធ ការ​បិទភ្លើងមួយ​ម៉ោង​សម្រាប់ភពផែនដី នឹងប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​នៅវេលាម៉ោង ៨ និង៣០នាទីយប់ ថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២២ ។ ឆ្នាំនេះ លោក​រំពឹងថា នឹង​មានអ្នក​ចូលរួមច្រើន ក្រោយ​ពីកម្មវិធីមួយ​នេះ​ខនខាន​ប្រារព្ធធ្វើ​ដោយ​ផ្ទាល់​អស់​រយៈពេល​ប្រមាណ២ឆ្នាំមក​ហើយ ដើម្បីចូលរួម​ទប់ស្កាត់​ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ការ​ជួបជុំ​នៅឆ្នាំនេះ គឺធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ចំនួន​មួយ​ដែលអាច​គ្រប់គ្រងបាន ដោយ​នៅ​តែអនុវត្តគោលការណ៍​របស់ក្រសួងសុខាភិបាលក្នុងការ​ទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមប្រារព្ធទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីក្នុងឆ្នាំ២០១០ ហើយទិវានេះបានក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំដ៏មានប្រជាប្រិយភាពក្នុងចំណោមមហាជនទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសយុវជន ។ ឆ្នាំនេះ ព្រឹត្តិការណ៍មួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីត្រូវបានសហការរៀបចំដោយក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងទេសចរណ៍ រដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី WWF-Cambodia សហភាពអឺរ៉ុប ព្រមទាំង​ក្រុមហ៊ុនឯកជន​មួយ​ចំនួនទៀត។ ក្នុង​នោះ​ក៏​មានការ​ចូលរួម​ពី​សិល្បៈករសិល្បៈការិនីដែលមានប្រជាប្រិយភាពមួយចំនួនដូចជា កញ្ញា មាស សុខសោភា កញ្ញា Adda កញ្ញា នាង សុវឌ្ឍនា ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាឌីជេ ណាណា និងលោក សាយ ផងដែរ៕