ក្រុមសិស្សកម្ពុជាមកពីសាលាAcademy of Careers & Technology (ACT) បានជាប់ជ័យលាភីមេដាយមាស ពីសន្និសិទ STICK Conference នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី តាមរយៈគម្រោងបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ (Mobile App) ដើម្បីគាំទ្រសេវាសុខាភិបាលសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ជនបទ។ ការប្រកួតនេះ មានការចូលរួមពីយុវជនឆ្នើមចំនួន ៧៥ នាក់ មកពី៥ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន។
យុវតី ធី សុខចាន់ ជាសិស្សថ្នាក់ទី១១ ជំនាញគណនេយ្យ និងអាជីវកម្មបច្ចេកវិទ្យា នៃសាលារៀន Academy of Careers & Technology (ACT) និងជាតំណាងក្រុម បានឱ្យដឹងថា ការចូលរួមប្រកួតនៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ីនេះ ក្រុមរបស់ខ្លួនចង់បង្ហាញពីសមត្ថភាពដែលយុវជនកម្ពុជាមាន ហើយមួយទៀត ក៏ចង់នាំយកវប្បធម៌របស់ខ្មែរទៅបង្ហាញក្នុងកម្មវិធីនោះ ក៏ដូចជាចង់ទទួលបានបទពិសោធថ្មីៗ និងចំណេះដឹងផ្នែកវប្បធម៌របស់ប្រទេសនីមួយៗ។
សុខចាន់ បន្ថែមថា កម្មវិធី STICK Conference គេបានតម្រូវឱ្យបេក្ខជនទាំងអស់បង្កើតអ្វីមួយ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាជាក់ស្ដែងក្នុងប្រទេសនីមួយៗ។ ដូច្នេះ ទើបក្រុមរបស់ខ្លួនជ្រើសរើសយកគម្រោងបង្កើតកម្មវិធីក្នុងទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីប្រើប្រាស់ក្នុងសេវាសុខាភិបាលសម្រាប់អ្នករស់នៅតំបន់ជនបទរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ សុខចាន់ បន្តថា ការបង្កើតកម្មវិធីក្នុងទូរស័ព្ទដៃនេះ ដើម្បីជួយដល់សេវាសុខាភិបាលនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋងាយស្រួលស្វែងរកមន្ទីរពេទ្យ ឬត្រូវការជំនួយផ្សេងៗ និងទាក់ទងជាមួយគ្រួសារប្រសើរជាងមុន។
តំណាងក្រុមកម្ពុជារូបនេះ បន្ថែមថា គម្រោងកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃដែលជួយដល់សេវាសុខាភិបាលនេះ មានលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការប្រើប្រាស់ រួមមាន ទី១. ការណែនាំអំពីការថែទាំសុខភាព ដែលមានវីដេអូខ្លីៗ និងវិធីជួយសង្គ្រោះបឋម, ទី២. ការទំនាក់ទំនងទៅមន្ទីរពេទ្យ និងគ្រូពេទ្យ គឺមានលេខទំនាក់ទំនង និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ (Emergency) ដើម្បីទៅដល់មន្ទីរពេទ្យដែលនៅក្បែរបំផុត និង ទី៣. ទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រួសារ ដោយខាងមន្ទីរពេទ្យអាចផ្ដល់ដំណឹងដល់គ្រួសារអំពីស្ថានភាពជំងឺរបស់សមាជិកគ្រួសារ។
សម្រាប់កត្តាដែលជំរុញឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនទទួលបានជ័យលាភីមេដាយមាសនេះ សុខចាន់ បញ្ជាក់ថា នោះគឺដោយសារ ទី១. ការដោះស្រាយបញ្ហាចំគោលដៅ ដោយសារប្រទេសកម្ពុជាកំពុងជួបបញ្ហានេះ, ទី២. ដំណោះស្រាយមានលក្ខណៈពិសេសត្រង់ចំណុចទំនាក់ទំនងជាមួយគ្រូពេទ្យ មានសេវាសង្គ្រោះបន្ទាន់ អាចទាក់ទងជាមួយគ្រួសារ និងទី៣. ការពន្យល់ទៅគណៈកម្មការច្បាស់ៗ ឆាប់យល់។
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថារំភើបព្រោះមិនគិតថាបានលេខ១ ហើយនេះជាលើកទីមួយដែលទៅប្រកួតនៅក្រៅប្រទេស ហើយយកជ័យលាភីត្រឡប់មកប្រទេសវិញ មានអារម្មណ៍ថាមោទនភាព”
យុវតី ធី សុខចាន់ បន្ថែមទៀតថា គម្រោងនេះ ធ្វើឡើងរយៈពេល២ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ដើម្បីឱ្យចេញជារូបរាង រួមមាន វីដេអូ ពុម្ពគំរូ (Prototype) និងកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ (App)។ សុខចាន់ បន្តថា រូបនាងរៀនសូត្របានច្រើនបន្ទាប់ពីចូលរួមកម្មវិធីនេះ រួមមាន ទី១. អភិវឌ្ឍផ្នែកភាសាអង់គ្លេស ពេលដល់ទីនោះត្រូវប្រើភាសាអង់គ្លេសសុទ្ធ ហើយព្យាយាមនិយាយឱ្យគេយល់ពីគម្រោង និងទី២. អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពគិត ដោយត្រូវតែគិតអ្វីលឿនៗ ត្រូវតែមានគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋក្នុងការបង្កើតអ្វីមួយ ពោលគឺ ត្រូវធ្វើអ្វីមួយ គិតឱ្យលឿន ធ្វើឱ្យលឿន។
សម្រាប់គម្រោងទៅថ្ងៃមុខទៀត ក្រុមរបស់ សុខចាន់ មានបំណងចង់ធ្វើឱ្យចេញជារូបរាងសម្រាប់កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃមួយនេះ ដោយសារតែនាងមើលឃើញថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងជួបបញ្ហានេះ ហើយកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃនេះ គឺមានអត្ថប្រយោជន៍ច្រើនជួយទៅដល់វិស័យសុខាភិបាល។
យុវតី ធី សុខចាន់ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនកម្ពុជា សូមខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ ព្រោះពេលយើងមានសមត្ថភាព យើងនឹងមានឱកាសបានទៅចូលរួមកម្មវិធីផ្សេងៗ មិនថាក្នុងប្រទេស ឬក្រៅប្រទេស។ “កុំគិតថាខ្លួនឯងធ្វើមិនបាន បើខ្ញុំធ្វើបាន អ្នកទាំងអស់គ្នាក៏អាចធ្វើបានដូចគ្នា! លើសពីនេះ ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនភាសាអង់គ្លេស នៅពេលយើងមានសមត្ថភាព ខ្លាំងភាសាអង់គ្លេស នឹងមានឱកាសចេញទៅក្រៅប្រទេស ក៏ដូចជាទទួលបានជ័យលាភីផ្សេងៗ“៕