ឥណ្ឌា ស្នើ​ចុះ​អនុស្សារណៈយោគយល់គ្នាជាមួយ​កម្ពុជា ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​វិស័យ​អប់រំ
ភ្នំពេញ – ក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា និង​សម្តែងការ​គួរសម​ជាមួយ​ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវ Devyani Uttam Khobragade ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសាធារណរដ្ឋឥណ្ឌា ប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើ​សុំក្នុង​ការ​ចុះ​អនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ស្តីពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​វិស័យអប់រំ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ ដូចជាគម្រោងទាក់ទងទៅនឹងការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ និងការបង្កើតក្រុមការងារជាមួយក្រសួងពាក់ព័ន្ធនានា។
ក្នុង​ជំនួប​នោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្ត្រី បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់សាធារណរដ្ឋឥណ្ឌា ដែលបានចូលរួមចំណែកក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យអប់រំ ដូចជាការផ្ដល់អាហារូបករណ៍ដល់និស្សិតកម្ពុជា ការអភិវឌ្ឍវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា នឹងបន្ដគាំទ្ររាល់គម្រោង និងសកម្មភាពរបស់សាធារណៈរដ្ឋឥណ្ឌា ទាក់ទងទៅនឹងវិស័យអប់រំ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា កន្លង​មក​ សាធារណរដ្ឋឥណ្ឌា តែង​ផ្តល់នូវអាហារូបករណ៍​ដល់និស្សិត​កម្ពុជា​ទៅ​សិក្សា​នៅ​ប្រទេស​ឥណ្ឌា ហើយ​បើតាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ បាន​បញ្ជាក់ថា បើ​គិត​មក​ដល់ពេលនេះ មាន​និស្សិត​កម្ពុជា​ប្រមាណ ១៦០០នាក់​ហើយ​ ដែល​ទទួល​បាន​អាហារូបករណ៍​ពីរដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌា៕