ភ្នំពេញ – នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យដំណើរការមជ្ឈមណ្ឌលពិសោធន៍វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា (សាលាតិចណូ) នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន និងជាប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ បានលើកឡើងថា យុវជនត្រូវជឿជាក់លើខ្លួនឯង ហើយជឿថាខ្លួនឯងធ្វើបាន ព្រមទាំងចេះយកចំណេះដឹងនិងលទ្ធផលដែលគេស្រាវជ្រាវបាន មកបម្រើឧត្តមប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួន និងសង្គមជាតិ ។
“សាលារៀនគឺជាថ្នាលមួយតម្រូវសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា មិនមែនតម្រូវឱ្យនរណាមួយនោះទេ ហើយការរៀនមិនមែនដើម្បីដណ្តើមលេខនោះទេ គឺត្រូវចេះយល់ច្បាស់អ្វីដែលគេបានបង្រៀននៅក្នុងមេរៀនទាំអស់នោះ”
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនកម្ពុជាកំពុងសិក្សានៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាត្រូវប្រឹងប្រែងសិក្សា ព្រមទាំងចាប់យកឱកាសនៃការរិវត្តវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់ឧត្តមប្រយោជន៍របស់សង្គមកម្ពុជា ឆ្ពោះទៅប្រែក្លាយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាពីប្រទេសឧស្សាហកម្មបែបប្រពៃណីទៅរកឧស្សាហកម្មទំនើប ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានឱកាស និងលទ្ធភាពដូចបណ្តាប្រទេសដទៃទៀតក្នុងការក្រសោបទាញប្រយោជន៍ពីការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាសាស្ត្រ និងវិស្វកម្មរបស់ឧស្សាហកម្ម ៤.០ ។
ជាមួយគ្នានេះ កម្ពុជាមានឱកាសស្មើគ្នាជាមួយប្រទេសនានាក្នុងការឈានទៅរកឧស្សាហកម្ម ៤.០ ស្របតាមចក្ខុវិស័យនៃក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ ។ សូមជម្រាបថា នៅក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការមជ្ឈមណ្ឌលពិសោធន៍វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ជាប្រវត្តិសាស្រ្តនេះដែរ ក៏មានពិធីចុះអនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នាស្តីពីកម្មវិធីអប់រំ ៤.០ រវាងសហភាពសហពន្ធ័យុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ ជាមួយស្ទីមមីង ខេមបូឌា និងវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្តិ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រែកលៀប វិទ្យាល័យអ៊ីធូស្ទែម ព្រះយុគន្ធរ អង្គការសប្បុរសធម៌ឡៃហ្គ័រផងដែរ ៕