ភ្នំពេញ – ការវិវត្តរបស់បច្ចេកវិទ្យា និងសកលភាវូបនីយកម្ម ព្រមទាំងបម្រែបម្រួលប្រជាសាស្ត្រនិងអាកាសធាតុ គឺជានិន្នាការធំៗ ដែលកំពុងផ្លាស់ប្តូរក្នុងពិភពនៃការងាររបស់មនុស្សជាតិ ហើយកំពុងផ្តល់ឱកាសការងារថ្មីៗជាច្រើន ។ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ដូចនេះ នៅក្នុងឱកាសចូលរួមវេទិកាដៃគូស្តីពីជំនាញ និងអនាគតនៃការងារ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីការងារ បានបញ្ជាក់ថា ការវិវត្តរបស់បច្ចេកវិទ្យានិងបម្រែបម្រួលប្រជាសាស្រ្តកំពុងទាមទារឱ្យប្រជាជនបង្កើនជំនាញនិងសមត្ថភាពការងារ ។ ស្របគ្នានេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កំពុងជំរុញការអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍវិស័យការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ២០១៩-២០២៣ ជាពិសេសយុទ្ធសាស្រ្តគន្លឹះទី២ ស្តីពីការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ។
– ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
“ការជំរុញនេះ ដើម្បីកសាងបានកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈច្បាស់លាស់ គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារទាំងក្នុងស្រុក និងក្នុងតំបន់”
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានអប់រំ បណ្តុះបណ្តាល វិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបញ្ជាក់ដែរថា វិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ប៉ុន្តែយ៉ាងណាក៏ដោយក្រសួងបានជួបពិភាក្សាជាមួយសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស (TVET) ដើម្បីរកដំណោះស្រាយ ហើយបានប្រែក្លាយការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស ទៅជាប្រព័ន្ធឌីជីថលវិញ។
បើតាមឯកឧត្តម ថង សាម៉ុន បច្ចុប្បន្ននេះថ្នាលសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេសតាមប្រព័ន្ធឌីជីថល មានការចូលរួមពីសាលាជំនាញបច្ចេញទេសចំនួន ៣០នៅទូទាំងប្រទេស ដោយមានខ្លឹមសារមេរៀនចំនួន៥០ និងមានអ្នកចូលមើលជាង ៦ពាន់នាក់។ កម្ពុជាក៏កំពុងត្រូវការប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀនមួយថែមទៀត ដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធ Digital TVET នៅកម្ពុជា។
សូមជម្រាបថា តាមការបញ្ជាក់របស់រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាជំនាញ អនាគតការងារ ក៏ដូចជាការឆ្លើយតបទៅនឹងការរីករាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញគោលនយោបាយសំខាន់ៗ មួយចំនួនដូចជា គោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យឧស្សាហកម្ម ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ គោលនយោបាយជាតិស្តីពីមុខរបរនិងការងារ ឆ្នាំ២០១៥-២០២៥ គោលនយោបាយជាតិស្តីពីការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ២០១៧-២០២៥ ។
ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញក្របខណ្ឌយុទ្ធសាស្រ្ត និងកម្មវិធីស្តារ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងការរស់នៅជាមួយកូវីដ-១៩ តាមគន្លងប្រក្រតីភាពថ្មី សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២១-២០២៣ និងគោលនយោបាយជាតិស្តីពីពលករទេសន្តប្រវេសន៍ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ ក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា ២០២១-២០៣៥ ៕
ក្នុងឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខនេះ រដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋគុយបា បានផ្តល់អាហារូបករណ៍ចំនួន ១កន្លែង ដល់និស្សិតកម្ពុជា ដើម្បីទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់វេជ្ជបណ្ឌិតវេជ្ជសាស្រ្ត (Doctor of Medicine) នៅសាធារណរដ្ឋគុយបា សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៦-២០២៧។