ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលអនុញ្ញាតិឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងថតចម្លងបង្ហាញពេលចូលសាលា
ភ្នំពេញ – សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ បានចេញសារសំឡេងពិសេស ដោយ​អនុញ្ញាតិឱ្យសិស្សានុសិស្សប្រើបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងថតចម្លង ដើម្បី​បង្ហាញគ្រូពេលចូលសាលារៀន។ ការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​បណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំង​ថតចម្លងនេះ គឺដើម្បីការពារការបាត់បង់ ឬខូចខាតបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំង ។
សម្ដេចតេជោ មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើច្បាប់ឱ្យសិស្សានុសិស្សពាក់កាតចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ហាញពេលចូលរៀន អាចបណ្ដាលឱ្យបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងច្បាប់ដើមខូចខាត ឬបាត់បង់ ជាពិសេសចំពោះកុមារខ្វះការថែទាំ និងអាចជួបការលំបាកក្នុងការទុកដាក់មិនបានត្រឹមត្រូវ ។
សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី បាន​បញ្ជាក់ថា ចាប់ពីពេលនេះទៅនឹងអនុញ្ញាតិឱ្យសិស្សានុសិស្សទាំងអស់អាចប្រើប្រាស់បណ្ណថតចម្លងជាសខ្មៅ ឬជាពណ៌ ពេលទៅសាលារៀន ហើយរក្សាបណ្ណដើមទុកនៅផ្ទះដោយសុវត្ថិភាព ដើម្បីជៀសវាងការបាត់បណ្ណ ឬខូចខាតច្បាប់ដើម ។
តាមរយៈសារសំលេង សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានស្នើឱ្យរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏​ដូចជាអភិបាលខេត្ត រាជធានី ពិនិត្យនិងដោះស្រាយការថតចម្លងបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងដល់គ្រួសារសិស្សដែលពុំមានលទ្ធភាព ដោយសូមឱ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូតាមសាលាជួយរៀបចំថតចម្លងបណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងនេះ៕