ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយអង្គការចលនាដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា បានប្រកាសពីការប្រកួតប្រជែងគូរគំនូរ ក្រោមប្រធានបទ”ផលប៉ះពាល់និងវិធានការមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលមកពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង”។
គោលបំណងនៃកម្មវិធីប្រកួតនេះ គឺដើម្បីក្រើនរំលឹកយុវជនឲ្យដឹងពីគ្រោះថ្នាក់ដែលបង្កពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និងគាំទ្រឲ្យមានវិធានការមានប្រសិទ្ធភាពដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ដែលបង្កពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន។
ដោយឡែក ខ្លឹមសារសម្រាប់ការគូរ គឺ បង្ហាញពីផលប៉ះពាល់ នៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និងលើកឡើងនូវវិធានការដែលមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់បង្កពីការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង។
លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរួម បេក្ខជន ត្រូវមានអាយុចាប់ពី១៥ឆ្នាំ ដល់អាយុ៣០ឆ្នាំ ចំពោះគំនូរបេក្ខជនបានគូររួច ត្រូវផ្ញើមកក្រុមការងារចាប់ពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃទី៣១ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ តាមរយៈតេឡេក្រាមលេខ ០១២ ៩៥៨ ២៦៣ ឬ០៩៩ ៤៤២ ៤០០ ឬ០១២ ៧២៧ ៥៣៣ ដើម្បីឱ្យគណៈកម្មាការត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃផ្ដល់ពិន្ទុក្នុងការជ្រើសរើសរករូបដែលទទួលបានជោគជ័យលាភីឆ្នើម។