ភ្នំពេញ៖ ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាន ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានចាត់ឲ្យក្រសួងព័ត៌មានរៀបចំនោះ គ្រោងនឹងបញ្ជូនដើម្បីធ្វើការអនុម័តឆាប់ៗនេះហើយ ក្រោយពីបានបញ្ចប់សេចក្តីព្រាងដែលមានការចូលរួមពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន។
ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន ក្នុងឱកាសទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់សិទ្ធិទទួលព័ត៌មានជាសកលឆ្នាំ២០២១ ដែលប្រារព្ធធ្វើកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា កន្លងទៅនេះ បានមានប្រសាសន៍ថា “រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចឱ្យក្រសួងព័ត៌មានបានរៀបចំព្រៀងសេចក្ដីច្បាប់ស្ដីពីសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាននេះឡើង ដោយមានការចូលពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានដើម្បីកសាងជាច្បាប់នេះឡើង”។ “ច្បាប់នោះបានរៀបចំសព្វគ្រប់អស់ហើយ នៅតែរង់ចាំការពិនិត្យចុងក្រោយពីក្រសួងយុតិ្តធម៌ដើម្បីជំរុញទៅរដ្ឋសភាក្នុងការដាក់ចេញអនុវត្តន៍ច្បាប់នេះ ”។
ជាមួយគ្នានេះ ក្នុងនាមជាប្រធានក្រសួងព័ត៌មាន ឯកឧត្តម ខៀវ កញារីទ្ធ ក៏សូមអបអរសាទរ ទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានជាសកលឆ្នាំ២០២១នេះ ដោយថា សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានជាសកលនេះ គឺជាសិទ្ធិមួយដែលមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងសង្គមប្រជាធិបតេយ្យដើម្បីមានការចូលរួមដ៌ប្រសើរ ការទទួលបានព័ត៌មានមួយល្អ ត្រឹមត្រូវ និងជាក់លាក់។
ដោយឡែកសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន ត្រូវបានអនុញ្ញាតឲ្យតាក់តែងកាលពីឆ្នាំ២០១៣ ដោយមានការចូលរួមពីក្រសួងពាក់ព័ន្ធនានា ដូចជាក្រសួងព័ត៌មាន, ក្រសួងយុត្តិធម៌ និងក្រសួងរាជរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួនទៀត។ ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលព័ត៌មានដែលមាន៩ជំពូក និង៣៨មាត្រា មានគោលបំណងធានាឲ្យសាធារណជនគ្រប់រូបនូវសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងការទទួលព័ត៌មានពីសាធារណៈដោយស្របទៅតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញកម្ពុជា៕
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប្រកាសជ្រើសរើសសិស្សនារីអាយុពី៨ ដល់១៨ឆ្នាំ ចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីតិចណូវេសិន កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីបង្កើនបរិមាណក្មេងស្រីបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញកុំព្យូទ័រ ។ កម្មវិធីនេះ ជំរុញលើកទឹកចិត្តកុមារីឱ្យក្លាយជាអ្នកអភិវឌ្ឍកម្មវិធី...
អាហារូបករណ៍រដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធរុស្ស៊ីចំនួន៤០កន្លែង សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងបណ្ឌិត ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦
សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២៥-២០២៦ រដ្ឋាភិបាល នៃសហព័ន្ធរុស្ស៊ី ផ្តល់អាហារូបករណ៍ចំនួន ៤០កន្លែង ដល់សិស្ស និស្សិត និងមន្រ្តីរាជការកម្ពុជា ដើម្បីទៅបន្តការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ បណ្ឌិត និងថ្នាក់ឯកទេស (Specialist) នៅសហព័ន្ធរុស្ស៊ី។