កម្ពុជាត្រៀមអនុម័តច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន ក្រោយទទួលបានការយល់ព្រមពីរាជរដ្ឋាភិបាល
ភ្នំពេញ៖ ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាន ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ចាត់ឲ្យ​ក្រសួងព័ត៌មានរៀបចំនោះ គ្រោងនឹងបញ្ជូនដើម្បីធ្វើការ​អនុម័ត​ឆាប់ៗនេះហើយ ក្រោយ​ពី​បាន​បញ្ចប់សេចក្តីព្រាង​ដែលមាន​ការចូលរួម​ពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន។
ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន ក្នុង​ឱកាសទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់សិទ្ធិទទួលព័ត៌មានជាសកលឆ្នាំ២០២១ ដែលប្រារព្ធធ្វើកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា កន្លងទៅនេះ បាន​មានប្រសាសន៍ថា “រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចឱ្យក្រសួងព័ត៌មានបានរៀបចំព្រៀងសេចក្ដីច្បាប់ស្ដីពីសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាននេះឡើង ដោយមានការចូលពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានដើម្បីកសាងជាច្បាប់នេះឡើង”។ “ច្បាប់នោះបានរៀបចំសព្វគ្រប់អស់ហើយ នៅតែរង់ចាំការពិនិត្យចុងក្រោយពីក្រសួងយុតិ្តធម៌ដើម្បីជំរុញទៅរដ្ឋសភាក្នុងការដាក់ចេញអនុវត្តន៍ច្បាប់នេះ ”។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្នុងនាមជាប្រធានក្រសួងព័ត៌មាន ឯកឧត្តម ខៀវ កញារីទ្ធ ក៏​សូមអបអរសាទរ ទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានជាសកលឆ្នាំ២០២១នេះ ដោយថា សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានជាសកលនេះ គឺជាសិទ្ធិមួយដែលមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងសង្គមប្រជាធិបតេយ្យដើម្បីមានការចូលរួមដ៌ប្រសើរ ការទទួលបានព័ត៌មានមួយល្អ ត្រឹមត្រូវ និងជាក់លាក់។
បើតាមឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីថា ព័ត៌មានវាជាមូលដ្ឋាននៃការជ្រើសរើស ឬការសម្រេចចិត្តផ្សេងៗរបស់ប្រជាជននៅក្នុងការជ្រើសរើសអ្នកដឹកនាំ ក្នុងការផ្ទៀតផ្ទាត់គោលនយោបាយដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថា ប្រជាជនកម្ពុជានឹងទទួលបាននូវសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានដ៏ជាក់លាក់ពិតប្រាកដដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្ត។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា សិទ្ធិទទួលព័ត៌មានជាសកល ត្រូវបានកំណត់ដោយសន្និសីទសកលអង្គការយូណេស្គូក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ និងត្រូវបានប្រារព្ធឡើងជាលើកដំបូងនៅថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៦។ សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មានជាសកលត្រូវបានទទួលស្គាល់ និងប្រកាសនាថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៩ នៅឯមហាសន្និបាតអង្គការសហប្រជាជាតិលើកទី ៧៤ ដែលដាក់ប្រារព្ធថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញាជាទិវាអន្តរជាតិសម្រាប់សិទ្ធិទទួលព័ត៌មានជាសកល (IDUAI)។
ដោយ​ឡែក​សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន ត្រូវ​បានអនុញ្ញាតឲ្យតាក់តែងកាលពីឆ្នាំ២០១៣ ដោយមានការចូលរួមពីក្រសួងពាក់ព័ន្ធនានា ដូចជា​ក្រសួងព័ត៌មាន, ក្រសួងយុត្តិធម៌ និង​ក្រសួងរាជរដ្ឋាភិបាលមួយ​ចំនួនទៀត។ ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិទទួលព័ត៌មានដែលមាន៩ជំពូក និង៣៨មាត្រា មានគោលបំណងធានាឲ្យសាធារណជនគ្រប់រូបនូវសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងការទទួលព័ត៌មានពីសាធារណៈដោយស្របទៅតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញកម្ពុជា៕