មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ប្រកាសជ្រើសរើសអ្នកស្នេហាអក្សរសិល្ប៍ដាក់ស្នាដៃក្នុងកម្មវិធីប្រកួតអក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋ ក្រោមប្រធានបទ “អក្សរសិល្ប៍នាយុគសម័យថ្មី”
ខណៈបច្ចុប្បន្ន​ មនុស្ស​ម្នា​កំពុង​តែជជែក​គ្នា​យ៉ាង​ផុសផុល​ពី​ភាពរីកចម្រើន​នៃវិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យា ដែល​ជះ​ឥទ្ធិពល​យ៉ាង​សម្បើម​ដល់​មនុស្ស​ជាតិ មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ បានប្រកាស​ពី​កម្មវិធី​ “ប្រកួត​អក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋ” ដោយផ្តោត​សំខាន់លើប្រធានបទ “អក្សរសិល្ប៍​នាយុគសម័យថ្មី” ដោយ​ប្រកាស​ដល់អ្នកស្នេហាអក្សរសិល្ប៍ ដាក់ស្នាដៃចូលរួម​ប្រកួត ដោយ​អ្នក​និពន្ធ​អាច​ចាប់យក​ឱកាស​នេះ លើក​ឡើងពី​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​ក្នុងយុគសម័យថ្មី និង​ចូលរួម​ផ្តល់ដំណោះស្រាយ ដើម្បីជាទុនពុទ្ធិបន្ថែម​សម្រាប់​មនុស្សជាតិ។
លោក ចេង រតនា អ្នករៀបចំកម្មវិធីប្រកួតអក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋ មានប្រសាសន៍ថា នៅឆ្នាំនេះមហោស្រពអក្សរសីល្ប៍ខ្មែរ មិន​បានប្រារព្ធធ្វើ​ទេ ប៉ុន្តែ​មហោស្រព​​បានបង្កើត​កម្មវិធី “ប្រកួត​អក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋ” ឆ្នាំ២០២៥ ដោយផ្ដោតសំខាន់លើបញ្ហាប្រឈមនានាកំពុងកើតឡើងនាយុគសម័យថ្មីដែលយើងកំពុងស្ថិតនៅ ជាពិសេស ពាក់ព័ន្ធនឹងវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងតែរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំង។
លោក ចេង រតនា អ្នករៀបចំកម្មវិធីប្រកួតអក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋ
ចំពោះ​ស្នាដៃដែលដាក់ចូលរួម​ប្រកួត លោក រតនា បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីនឹងទទួលក្រោមទម្រង់ជារឿងខ្លី និងកំណាព្យតែប៉ុណ្ណោះ ដោយ​មិនមែនជាសំណេរបែបតែងសេចក្ដីនោះទេ។ ស្របគ្នានេះ ផ្នែករឿងខ្លី សំណេរមិនត្រូវលើសពី ៨ទំព័រនៃក្រដាសទំហំ A4 ពុម្ពអក្សរទំហំ ១២ (Khmer Os Siemreap)។ ចំណែក ផ្នែកកំណាព្យ សំណេរមិនត្រូវលើសពី ៣ទំព័រ នៃក្រដាសទំហំ A4 ពុម្ពអក្សរទំហំ ១២ (Khmer Os Siemreap)។
ដូច្នេះសម្រាប់ កវី អ្នកនិពន្ធ អ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកប្រាជ្ញអក្សរសិល្ប៍ សាស្ត្រាចារ្យ អ្នកគ្រូ លោកគ្រូ សិស្ស និស្សិត អ្នកចូលចិត្តតែងនិពន្ធ ដែល​មាន​បំណងអាចដាក់ស្នាដៃអក្សរសិល្ប៍ច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់ខ្លួន រួមមាន រឿងខ្លី និងកំណាព្យ សូម​ផ្ញើទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុកមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ឬ អ៊ីមែល ៖ khmerliteraturefestival@gmail.com៕