ក្រសួងវប្បធម៌ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ កំពុងរៀបចំគោលនយោបាយជាតិ ដើម្បី​ជួយ​លើកស្ទួយ​ឧស្សាហកម្ម​វប្បធម៌ និង​ច្នៃប្រតិដ្ឋ​នៅ​កម្ពុជា
កាលពីថ្ងៃពុធ ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រសិល្បៈ រួមជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ ដែល​មាន​​ក្រសួង ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអង្គការ​ជាតិ អន្តរជាតិ បានជួបប្រជុំគ្នា ជជែកពិភាក្សាពីការ​ដាក់ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយជាតិឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ ក្នុងគោលដៅលើកស្ទួយជីវភាពសិល្បករ សិប្បករ និងទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេស ព្រមទាំងលើកកម្ពស់កិត្យានុភាពកម្ពុជាឱ្យក្លាយជាគោលដៅទេសចរណ៍គុណភាព។
លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ
សិក្ខាសាលាស្ដីពី «អនាគតគោលនយោបាយឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋកម្ពុជា»
ឯកឧត្តម ឈុំ​​​​ ម៉េងហុង​​​ អគ្គនាយកបច្ចេកទេសវប្បធម៌ ​​នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា ប្រទេសកម្ពុជាបានធ្វើការងារច្រើនទាក់ទងនឹងឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រឌិត ដូចជាការសម្ដែងសិល្បៈ សូន្យរូប ភាពយន្ត អក្សរសិល្ប៍ ការបោះពុម្ពផ្សាយ សិប្បកម្ម សិល្បៈម្ហូបអាហារ ការច្នៃម៉ូត និងសារមន្ទីរជាតិជាដើម។ ឯកឧត្តមបន្តថា វិស័យវប្បធម៌ដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្ពុជាក្នុងបរិបទឧស្សាហកម្មច្នៃប្រឌិត ប៉ុន្តែនៅមានបញ្ហាប្រឈមធំ ដោយសារមិនទាន់មានការប្រមូលទិន្នន័យក្នុងការបង្កើតឱ្យមានគោលនយោបាយសម្រាប់ឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រឌិតកម្ពុជា។
អគ្គនាយកបច្ចេកទេសវប្បធម៌ ​​នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រឌិតនេះ មិនមែនពាក់ព័ន្ធតែជាមួយក្រសួងវប្បធម៌មួយនោះទេ គឺមានក្រសួងផ្សេងៗទៀតដែលត្រូវចូលរួមគិតគូរ ក្នុងការកំណត់និយមន័យឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រឌិតឱ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីដាក់ចេញគោលនយោបាយជាតិ ដោយត្រូវធ្វើការរួមគ្នា។
អ្នកស្រី សូ ភីណា នាយិកានៃសមាគមស៊ីកាដា
អ្នកស្រី សូ ភីណា នាយិកានៃសមាគមស៊ីកាដា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់និយមន័យ​ ឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ (CCI) ដែលផ្តល់ដោយសមាគមស៊ីកាដា គឺស្របតាមក្របខណ្ឌស្ថិតិវប្បធម៌របស់ អង្គការ​យូណេស្កូ ដែលកំណត់លក្ខណៈសម្បត្តិរបស់ CCI ជាវិស័យពាក់ព័ន្ឋនឹងការផលិត ការផលិតឡើងវិញ ការផ្សព្វផ្សាយ ការចែកចាយ ឬការធ្វើពាណិជ្ជកម្មនៃទំនិញ សេវាកម្ម និងសកម្មភាពដែលមានប្រភពមកពីវប្បធម៌ សិល្បៈ ឬបេតិកភណ្ឌ។ អ្នកស្រី សូ ភីណា បន្តថា ក្រសួងវប្បធម៌បានកំណត់យកអាទិភាពចំនួន៧ នៃឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រឌិត រួមមាន ទស្សនីយ៍ភាព តន្រ្តី ចក្ខុទស្សន៍ ភាពយន្ត របាំ ម្ហូប និងផ្សព្វផ្សាយ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីពិគ្រោះជាមួយសមាជិកផ្សេងៗ ក៏បានដាក់ជូនទម្រង់ ៤បន្ថែមរួមមាន បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌, អក្សរសិល្ប៍ និងបោះពុម្ព, ការរចនា និងសេវាកម្មច្នៃប្រតិដ្ឋ, កីឡា និងការកម្សាន្ត។
បើយោងតាមឯកសារ Creative Cambodian Futures (2023) សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​កើត​ចេញពី​វិស័យវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់ ASEAN មានចំនួន​ ១១% នៃ GDP ខណៈការរួមចំណែករបស់ វិស័យវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ ដល់ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបនៅកម្ពុជា មានចំនួន ១,៥% ចំណែកប្រទេសថៃមានចំនួនរហូតដល់ ៨,៩%។ ដោយឡែក​ផលិតផលវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋរបស់កម្ពុជា នាំចេញទៅតំបន់ ASEAN និងសហភាពអឺរ៉ុបច្រើនជាងគេ៕