លើកឡើងក្នុងពិធីបើកបវេសនកាល និងតម្រង់ទិសសិស្សនិស្សិតឆ្នាំសិក្សា២០២៤-២០២៥ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងឆ្នាំសិក្សាថ្មីនេះ ជាការកត់សម្គាល់យុវជន យុវនារី កាន់តែច្រើនបានងាកមកចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស (TVET) ពោលគឺកំណើនសិស្សដែលចុះឈ្មោះចូលរៀនមានការកើនឡើងបើធៀបនឹងឆ្នាំមុនៗ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោក ជិន តារ៉ា ឆ្នាំនេះ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម ITI ទទួលបានការចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈកម្រិតខ្ពស់សរុបចំនួនជិត ១ពាន់នាក់ ទៅលើមុខជំនាញផ្សេងៗដូចជា វិស្វកម្ម, មេកានិករថយន្ត, បរិក្ខាត្រជាក់អគ្គិសនី, មេកានិកឧស្សាហកម្ម, ព័ត៌មានវិទ្យា និងបន្ស៊ីលោហៈ។
ខណៈចំនួនសិស្សចូលរៀនជំនាញ TVET កាន់តែច្រើននេះ លោក ជិន តារ៉ា បញ្ជាក់ថា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) នឹងពង្រឹងបន្ថែមនូវការបង្ហាត់បង្រៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់សិស្សានុសិស្ស ឱ្យទទួលបានការអប់រំដែលមានស្តង់ដារ និងឱ្យក្លាយជាធនធានដែលមានជំនាញមួយច្បាស់លាស់ អាចរកការងារធ្វើ និងជាការងារដែលមានតម្រូវការទីផ្សារបច្ចុប្បន្ន និងពេលអនាគត។ តាមរយៈការពង្រឹងនេះ ITI មានម៉ោងសិក្សាទាំងទ្រឹស្ដី ថ្នាក់អនុវត្តន៍ និងម៉ោងហាត់ការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុនតូចធំដែលជាដៃគូរសហការ និងផ្ដល់ឱកាសការងារដល់សិស្សនិស្សិតចូលធ្វើការក្រោយបញ្ចប់ថ្នាក់សិក្សាផងដែរ។
មានប្រសាសន៍ក្នុងឱកាសនោះ លោក សាយ រតនៈ ប្រធាននាយករដ្ឋានបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សក្រុមហ៊ុន អ.អិម.អេ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននៅក្នុងទីផ្សារការងារ គឺកំពុងត្រូវការអ្នកជំនាញ ដូចនេះការជ្រើសយកជំនាញវិជ្ជាជីវៈទាំងនេះ សិស្សានុសិស្សកំពុងសម្រេចចិត្តបានត្រឹមត្រូវសម្រាប់អនាគត ខណៈដែលក្រុមហ៊ុន អ.អិម.អេ នឹងបន្តផ្ដល់ឱកាសហាត់ការងារសម្រាប់សិស្សដែលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈនៅ ITI ឱ្យចូលហាត់ការងារ និងអាចឈានដល់ឱកាសការងារផងដែរ។ ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សនិស្សិតទាំងអស់ខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សារៀនសូត្រ ដែលវានឹងជួយឱ្យសិស្ស-និស្សិតមានសមត្ថភាព មានជំនាញពិតប្រាកដ អាចស្វែងរកការងារមួយពិតប្រាកដ និងមានទីផ្សារការងារព្រោះប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដែលនឹងត្រូវការអ្នកជំនាញកាន់តែច្រើន និងចាំបាច់។
ដូចគ្នានេះដែរ លោកស្រី សើ ស៊ីយ៉ា ប្រធាននាយកដ្ឋានធនធានមនុស្ស នៃក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប លើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ននេះ ទីផ្សារការងារនៅក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មគឺកំពុងមានតម្រូវការអ្នកជំនាញ ហើយអ្នកជំនាញដែលកំពុងមានតម្រូវការជាក់ស្តែងនៅកម្ពុជា គឺដូចជាអ្នកជំនាញបរិក្ខាត្រជាក់ អ្នកជំនាញផ្នែកវិស្វកម្មរថយន្ត ផ្នែកយានយន្តជាដើម ដូច្នេះក្នុងនាមជាអ្នកសិក្សាជំនាញ ចាំបាច់ត្រូវមានទាំងជំនាញទន់ ជំនាញរឹងនៅក្នុងខ្លួន ជាពិសេសជំនាញបច្ចេកទេសឯកទេស ដែលជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់បម្រើសេវាកម្ម តម្លើង ជួសជុល និងពិនិត្យជាដើម។
ទន្ទឹមនេះ លោក ជិន តារ៉ា ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវដល់យុវជន ក៏ដូចជាអ្នកអាណាព្យាបាលទាំងអស់សូមលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញកូនឱ្យងាកមករៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីមានសមត្ថភាពចូលទៅក្នុងទីផ្សារការងារដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ទាំងពេលបច្ចុប្បន្ន និងទៅអនាគត ខណៈរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងទាក់ទាញក្រុមហ៊ុនធំៗ និងល្បីឈ្មោះជាច្រើនឱ្យមកបណ្តាក់ទុន ព្រមទាំងបង្កើតការងាររាប់សិបកន្លែងជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋ៕