មន្ទីរពិសោធន៍ AI នឹងចូលរួមចំណែក​អភិវឌ្ឍវិស័យបញ្ញាសិប្បនិម្មិត និង​វិទ្យាសាស្រ្តទិន្នន័យ​នៅ​កម្ពុជា
កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ មន្ទីរពិសោធន៍បញ្ញាសិប្បនិម្មិតសម្រាប់ការអប់រំ (AI Lab for Education) ត្រូវ​បានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច ដើម្បីចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍវិស័យ បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) និងវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យដល់និស្សិតកម្ពុជា និងគាំទ្រការស្រាវជ្រាវនវានុវត្តថ្មីៗ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា មន្ទីរពិសោធន៍បញ្ញាសិប្បនិម្មិត សម្រាប់ការអប់រំនេះ ពិតជាមានភាពរស់រវើក ក្នុងទំនាក់ទំនងនៃការរៀន បង្រៀន និងស្រាវជ្រាវឱ្យនៅមួយកន្លែង ហើយ​ក៏​បង្ហាញភាពឈានមុខរបស់សាកលវិទ្យាល័យខេមតិច នៅក្នុងដំណាក់កាលថ្មីមួយទៀត នៃរបៀបរៀន របៀបបង្រៀន និងការស្រាវជ្រាវ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សាន វឌ្ឍនា រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា អំឡុងពេល ថ្លែងសន្ទរកថា។
សាស្រ្តាចារ្យបណ្ឌិត ឃៀង សុធី  សាកលវិទ្យាធិការនៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច កំពុងកាត់ខ្សែបូរសម្ពោធ មន្ទីរពិសោធន៍ បញ្ញាសិប្បនិម្មិត សម្រាប់ការអប់រំ។
គួរជម្រាបជូនថា មន្ទីរពិសោធន៍បញ្ញាសិប្បនិម្មិតសម្រាប់ការអប់រំ (AI Lab for Education) ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើងក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច​​ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រុមហ៊ុន​​ ​​Cogniser​​​​​​ និងដៃគូសំខាន់ៗជាច្រើនទៀត៕