ក្រុមហ៊ុន HONDA CARS HAKATA CO., LTD កាលពីថ្ងៃទី២៤ ធ្នូ បានចុះអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នាជាមួយក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កម្ពុជា សម្រាប់ “គម្រោងបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំរថយន្ត” ដែលនឹងជួយដល់យុវជនកម្ពុជាឱ្យទទួលបាននូវជំនាញតាមលក្ខណៈស្តង់ដាអន្តរជាតិ។
បើតាមក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ មានសុពលភាពសម្រាប់រយៈពេល៤ឆ្នាំ ដោយមានគោលបំណងបង្កើតនូវក្របខណ្ឌនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ រវាងភាគីទាំងពីរលើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំស្របតាមស្តង់ដារបស់ក្រុមហ៊ុន HONDA CARS HAKATA CO., LTD នៃប្រទេសជប៉ុន ដើម្បីធានាបាននូវគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃការបណ្ដុះបណ្តាលជំនាញឯកទេសជូនដល់សិស្ស និស្សិតរបស់វិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI)។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការចុះអនុស្សរណៈនេះ នឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ៗដល់ស្ថាប័នទាំងពីរ ពោលគឺសម្រាប់យុវជន យុវនារីកម្ពុជា នឹងទទួលបានជំនាញ និងឱកាសបំពេញការងារក្នុងជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំ ជាពិសេសជាងនេះទៀត គឺទទួលបានឱកាសក្នុងការស្វែងយល់ និងទទួលបានការបំផុសគំនិត នៃការរៀបចំអត្តចរិត និងការធ្វើការងារបែប “ភាពល្អឥតខ្ចោះ” របស់ជប៉ុន។ រីឯក្រុមហ៊ុនវិញ ក៏នឹងទទួលបាននូវកម្លាំងពលកម្មវ័យក្មេងដែលមានសក្តានុពលខ្ពស់ មានជំនាញពិតប្រាកដ និងសមត្ថភាពពេញលេញ ដើម្បីបំពេញការងារនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន នៅឯប្រទេសជប៉ុនផងដែរ។
លោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈអនុស្សរណៈនេះ នៅដើមឆ្នាំ២០២៥ ក្រុមហ៊ុន HONDA CARS HAKATA នឹងធ្វើការបំពាក់ឧបករណ៍សម្ភារៈស្តង់ដាជប៉ុន ដើម្បីធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញតោន បាញ់ថ្នាំនេះដល់យុវជន និងនិស្សិត។ ហើយនៅចន្លោះពេលនោះ ក្រុមហ៊ុននឹងរៀបចំកម្មវិធីបញ្ជូនគ្រូបង្គោលរបស់វិទ្យាស្ថានទៅធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញតោន បាញ់ថ្នាំនៅប្រទេសជប៉ុនក្នុងមួយឆ្នាំ៤នាក់ ដើម្បីធានាបាននូវការបណ្តុះបណ្តាលបន្ត និងផ្ទេរចំណេះដឹងទៅដល់សិស្ស និស្សិត ក៏ដូចជាផ្តល់ឱកាសការងារដល់និស្សិតដែលរៀនជំនាញតោន បាញ់ថ្នាំនេះមានសមត្ថភាព និងឱកាសទៅធ្វើការងារនៅប្រទេសជប៉ុន។
បើតាមលោក ជិន តារ៉ា ជំនាញតោន បាញ់ថ្នាំរថយន្តនេះ កន្លងមកគឺមានដាក់បញ្ចូលនៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាកម្រិតបច្ចេកទេស ឬក៏បរិញ្ញាបត្ររង ប៉ុន្តែមិនមានការរៀនឱ្យស៊ីជម្រៅនោះឡើយ ព្រោះតែវិទ្យាស្ថានពុំមានសម្ភារៈពេញលេញ ។ យ៉ាងណាតាមរយៈអនុស្សរណៈជាមួយក្រុមហ៊ុន HONDA CARS HAKATA នេះ វិទ្យាស្ថាន ITI នឹងចាប់ផ្តើមដាក់មុខវិជ្ជាតោន បាញ់ថ្នាំរថយន្ត ជាមុខវិជ្ជាជាក់លាក់មួយ ហើយនឹងត្រៀមធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលកម្រិតជំនាញបច្ចេកទេស ១ (C1) ដល់យុវជនសម្រាប់គម្រោង ១លាន៥សែននាក់ យ៉ាងយូរបំផុតនៅចុងឆ្នាំ២០២៥។ បន្ទាប់មកទៀតវិទ្យាស្ថានក៏នឹងដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សានេះរហូតដល់កម្រិតសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស និងឯកទេសតោន បាញ់ថ្នាំតែម្តង។
“គោលដៅរបស់យើងគឺបណ្តុះបណ្តាលសម្រាប់សិស្ស C1 ១លាន៥សែននាក់ ដែលជាកម្មវិធីនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ បន្ទាប់មកទៀតយើងនឹងអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សានេះរហូតដល់ទៅកម្រិតសញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់បច្ចេកទេស…”
គួរជម្រាបជូនថា ដោយសារតែការរីកចម្រើននៃឧស្សាហកម្មយានយន្ត ក៏ដូចជាការកើនឡើងនៃការប្រើប្រាស់រថយន្តនៅកម្ពុជា ធ្វើឱ្យតម្រូវការនៃអ្នកជំនាញតោន បាញ់ថ្នាំរថយន្ត ក៏កើនឡើងផងដែរ។ មិនមានទិន្នន័យនៃតម្រូវការអ្នកជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំរថយន្តជាក់លាក់នោះទេ ប៉ុន្តែបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍកម្ពុជា (CDC) កម្ពុជាកំពុងត្រៀមខ្លួនក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលប្រមូលផ្តុំសកម្មភាពផលិតគ្រឿងបង្គុំ និងតម្លើងយានយន្ត ដោយបច្ចុប្បន្នមានក្រុមហ៊ុនតម្លើងរថយន្ត និងយានយន្តប្រមាណ ៨ កំពុងប្រតិបត្តិការ និងត្រៀមប្រតិបត្តិការ ដែលនឹងធ្វើឱ្យតម្រូវការអ្នកបច្ចេកទេស ក៏ដូចជាអ្នកជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំយានយន្ត មានចំនួនកាន់តែច្រើន។ តាមគេហទំព័រជ្រើសរើសបុគ្គលិក អ្នកដែលមានជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំរថយន្ត ពួកគេអាចទទួលបានប្រាក់ខែប្រមាណពី ៣៥០ដុល្លារ ទៅ៥០០ដុល្លារ ឬច្រើនជាងនេះទៅតាមសមត្ថភាព និងបទពិសោធន៍៕