អង្គការដើម្បីភាពញញឹម នៃកុមារ (PSE) ដែលគេដឹងថា ជាអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញ និងតែងជួយដល់កុមារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះឱ្យពួកគេមានឱកាសចូលរួមក្នុងសង្គមដូចជាកុមារដទៃ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ បានរៀបចំធ្វើកម្មវិធីបុណ្យផ្កាអប់រំ ដើម្បីជួយជ្រោមជ្រែងដល់ការអប់រំរបស់កុមារក្រីក្រ ឱ្យពួកគេទទួលបានសេវាសុខភាព អាហារ ការការពារ ឯកសណ្ឋាន និងសម្ភារៈសិក្សា។
តាំងពីបុរាណកាលមក “បុណ្យផ្កា” ជាកម្មវិធីបែបព្រះពុទ្ធសាសនាមួយក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលបង្កប់នូវទំនៀមទម្លាប់ នៃសាមគ្គីភាពរបស់ប្រជាពុទ្ធបរិស័ទ ក្នុងការរួបរួមគៀរគរការបរិច្ចាគដើម្បីជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ឬកសាងសមិទ្ធផលរួមក្នុងសហគមន៍។ ជាមួយគ្នានេះដែរ “បុណ្យផ្កាអប់រំ” ត្រូវបានអង្គការ PSE បង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងប្រមូលផ្តុំកម្លាំងសាមគ្គីភាពពីគ្រប់វិស័យអប់រំ ក្នុងក្របខណ្ឌក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អាជ្ញាធរ សហគ្រាសឯកជន និងដៃគូអប់រំផ្សេងៗទៀតរួបរួមគ្នាដើម្បីឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ PSE ឱ្យនៅតែអាចបន្តផ្តល់ការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពពេញលេញមួយទៅដល់កុមារក្រីក្របំផុតក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ពិធីបុណ្យផ្កាអប់រំនេះ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ នៅក្នុងការកែប្រែជោគវាសនា របស់ប្អូនៗកុមារកម្ពុជា ផ្តល់នូវសេចក្ដីសង្ឃឹម ស្នាមញញឹម និងទទួលបាននូវអារម្មណ៍កក់ក្ដៅ ពីមនុស្សជុំវិញខ្លួន ដូច្នេះឯកឧត្តមស្នើឱ្យមានការចូលរួមទាំងអស់គ្នា ដើម្បីគាំទ្រដល់អង្គការ PSE ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការចូលរួមទាំងនេះ ជាផ្នែកមួយជំរុញបាននូវគុណភាពការអប់រំទៅដល់កុមារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ហើយដើម្បីក្លាយទៅជាធនធានមនុស្សដ៏មានតម្លៃ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។
“ការចូលរួមរបស់យើងទាំងអស់គ្នា គឺបញ្ជាក់នូវស្មារតីចែករំលែក ធនធាន ក្នុងការបំផុសចលនា រួបរួមសាមគ្គីជួយគ្នាទៅវិញ ទៅមក ដែលជាគុណធម៌មួយដ៏ល្អប្រពៃ”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា បច្ចុប្បន្នវិទ្យាស្ថាន PSE មានបុគ្គលិកសរុបជាង ៦០០នាក់ និងផ្តល់ជំនួយទៅកាន់កុមារជាង ៦៥០០នាក់។ បន្ទុកមួយនេះ មានភាពធំធេង ហើយតាមរយៈពិធីបុណ្យផ្កាអប់រំនេះ មិនត្រឹមតែឱ្យយើងយល់ដឹងពីសេចក្ដីត្រូវការ និងទុក្ខលំបាករបស់អ្នកដែលត្រូវការជំនួយនោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមានការផ្សារភ្ជាប់អារម្មណ៍ មនោសញ្ចេតនារវាងអ្នកផ្តល់ និងអ្នកទទួល និងជាសកម្មភាពមួយដែលមានតម្លៃឥតគណនា ក្នុងការចូលរួមបំផុសលើកទឹកចិត្តឱ្យមានវប្បធម៌នៃការចែករំលែកទាន និងសេចក្ដីស្រឡាញ់ លើកកម្ពស់ទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គម និងការលើកទឹកចិត្តវិស័យអប់រំ។
លោកស្រី ដេប៉ាលីយែរ លក្ខិណា នាយកគ្រប់គ្រងទូទៅ នៃអង្គការដើម្បីភាពញញឹមនៃកុមារ បានឱ្យដឹងថា ជាង២៨ឆ្នាំហើយ ដែលអង្គការដើម្បីភាពញញឹម នៃកុមារ (PSE) បំពេញបេសកម្មក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជួយដល់កុមារក្រីក្រ និងងាយរងគ្រោះ ឱ្យទទួលបានការអប់រំ និងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈមួយប្រកបដោយគុណភាព។ គិតត្រឹមឆ្នាំសិក្សានេះ មានយុវជនជាង ៧,០០០ នាក់ហើយ ដែលបានរៀនចប់ដោយជោគជ័យ និងក្លាយខ្លួនជាធនធានមនុស្ស ប្រកបដោយសមត្ថភាព និងសក្តានុពលក្នុងទីផ្សារពលកម្មការងារ រួមទាំងបាននឹងកំពុងកែប្រែជីវិតរបស់ពួកគេ ចាកចេញពីភាពក្រីក្រ ហើយនឹងបន្តជាចលករជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិកម្ពុជាយើងផងដែរ។
“នៅមានកុមារជាង៦៥០០ នាក់ផ្សេងទៀត ដែលកំពុងស្ថិតក្នុងកម្មវិធីអប់រំរបស់ PSE ពួកគេបានដាក់ក្តីសង្ឃឹម និងទំនុកចិត្កមកលើ PSE ដើម្បីបន្តទទួលបានឱកាសអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាលពីពួកយើង ហើយក៏មានកុមារក្រីក្រផ្សេងទៀត ជាច្រើនត្រូវការការជួយពីពួកយើង”
នាយកគ្រប់គ្រងទូទៅអង្គការដើម្បីភាពញញឹមនៃកុមារបញ្ជាក់ថា ជាច្រើនឆ្នាំមកនេះ ភាគច្រើននៃថវិកាជំនួយរបស់ PSE បានមកពីការរៃអង្គាសនៅបណ្តាទ្វីបអឺរ៉ុប។ តែថ្មីៗនេះ PSE ក៏បានងាកមករកការជួយជ្រោមជ្រែងពីប្រជាជនក្នុងស្រុក ព្រោះប្រជាជនកម្ពុជាត្រូវតែជួយប្រជាជនកម្ពុជា។ ដោយឡែកសម្រាប់បុណ្យផ្កាអប់រំនេះ បើតាមលោកស្រី ដេប៉ាលីយែរ លក្ខិណា មានគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងស្ថាប័នឯកជនចំនួនប្រមាណ ៧៥ស្ថាប័ន បានចូលរួមជាសហអ្នកផ្តើមបុណ្យផ្កាអប់រំ ដោយការបរិច្ចាគទាន ដើម្បីទ្រទ្រង់ ផ្តល់ការអប់រំដល់កុមារដែលជួបការលំបាក និងមានតម្រូវការពិតប្រាកដ។
អង្គការដើម្បីភាពញញឹម នៃកុមារ ហៅកាត់ជាភាសាបារាំងថា PSE ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងឆ្នាំ១៩៩៦ ដោយលោក Christian និងលោកស្រី Marie-France Des Pallières។ ហើយដើម្បីបំពេញបេសកកម្មក្នុងប្រទេសកម្ពុជា PSE បានចុះអនុសារណៈជាមួយ ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិ ការអន្តរជាតិ, ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា, ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងក្រសួងសង្គមកិច្ច ព្រមទាំងទទួលបានការសហការយ៉ាងជិតស្និទជាមួយរដ្ឋបាលមូលដ្ឋាន។ អង្គការដើម្បីភាពញញឹមនៃកុមារ មានទស្សនៈវិស័យដូចជា ៖ កុមារដែលឃ្លានត្រូវមានអាហារបរិភោគ, កុមារដែលមានជំងឺត្រូវទទួលបានការព្យាបាល, កុមារដែលមិនបានចូលរៀន ត្រូវទទួលបាននូវការអប់រំ និងទាំងចំណេះដឹងទូទៅ ក៏ដូចជាការបណ្តុះបណ្តាលវិជំនាញជ្ជាជីវៈ និងការការពារ និងថែទាំចំពោះកុមារក្រីក្រ និងរងគ្រោះ។
លោកស្រី ដេប៉ាលីយែរ លក្ខិណា មានប្រសាសន៍ថា ជាការឆ្លើយតបនឹងទស្សនៈវិស័យទាំងនេះ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៦មក PSE បានជួយកុមារ និងយុវជន ដែលមកពីគ្រួសារទីទ័លក្រ និងមិនបានទទួលការអប់រំ ដែលស្ថិតនៅរាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តសៀមរាប និងខេត្តព្រះសីហនុ តាមរយៈកម្មវិធីប្រតិបត្តិចំនួន៦ធំៗគឺ ទី១ កម្មវិធីអាហារ ទី២ កម្មវិធីសុខភាព ទី៣ កម្មវិធីការពារនិងការស្នាក់នៅ ទី៤ កម្មវិធីអប់រំចំណេះដឹងទូទៅ ទី៥ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងឧត្តមសិក្សា និងទី៦ កម្មវិធីផ្តល់ជំនួយដល់គ្រួសារ។ ហើយកម្មវីធីទាំងអស់នេះគឺជាការចូលរួមចំណែកជាមួយនឹងគោល នយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា៕