ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាលើកទី១១ នឹងរៀបចំឡើងនៅសប្តាហ៍ក្រោយនេះ ពោលគឺចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ ដល់ថ្ងៃទី២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខនៅមជ្ឈមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៌កោះពេជ្រ ក្រោមប្រធានបទ «អ្នកអាន ជាអ្នករៀនពេញមួយជីវិត» ដោយរំពឹងថា នឹងមានអ្នកនិយមអានសៀវភៅ ទៅចូលរួមទិញកាន់តែច្រើនដើម្បីជួយគាំទ្រដល់វិស័យសៀវភៅ ក៏ដូចជាអ្នកនិពន្ធ។
លោក ហុក សុទ្ធិ តំណាងគណៈកម្មការពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំមានចំនួនអ្នកចូលរួមកាន់តែច្រើនទៅៗ ក្នុងនោះព្រឹត្ដិការណ៍កាលពីឆ្នាំទៅមានចំនួនអ្នកចូលរួមដល់ទៅជាង ២០ម៉ឺននាក់ ដែលជាចំនួនដ៏ច្រើន ដែលពិព័រណ៍នៅកម្ពុជាមិនដែលមានអ្នកចូលរួមច្រើនយ៉ាងដូច្នេះទេ។ ទោះជាមានអ្នកចូលរួមច្រើន ប៉ុន្តែលោក ហុក សុទ្ធិ មើលឃើញថា មិនមានអ្នកទិញច្រើននោះទេ ដោយសារអ្នកចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាភាគច្រើនជាយុវជន សិស្ស និស្សិត ដែលស្រឡាញ់សៀវភៅ ប៉ុន្តែទិញបានតិចតួច។
លោក ហុក សុទ្ធិ អំពាវនាវឱ្យមានការចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជាកាន់តែច្រើនពីសំណាក់ប្រជាជនវណ្ណៈកណ្ដាល រួមមានដូចជា មន្រ្តីរាជការ អ្នកធ្វើការក្នុងវិស័យឯកជន អ្នកនយោបាយ ដែលមានការងារនឹងនរ មានលទ្ធភាពសូមចូលរួមគាំទ្រក្នុងវិស័យសៀវភៅ ពោលគឺទិញសៀវភៅអាន។ លោក ហុក សុទ្ធិ បន្តថា បើទោះជាពួកគាត់មិនជាអ្នកចូលចិត្តអាននៅផ្ទះ ប៉ុន្តែពួកគាត់មានលទ្ធភាពក៏គួរទិញសម្រាប់កូនចៅ គ្រួសារ សហគមន៍ ភូមិ ឃុំ ដើម្បីយកទៅជួយដល់អ្នកដែលត្រូវការ។
តំណាងគណៈកម្មការពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ឆ្នាំ២០២៤នេះ ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា បានរៀបចំ ស្តង់រហូតដល់ ២៩២ ដែលជាស្តង់សៀវភៅ ស្តង់សម្ភារៈសិក្សា និងស្តង់អាហារ ច្រើនជាងឆ្នាំមុន។
លោកបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា ពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា លើកទី១១ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងចំនួន៥ រួមមាន ទី១. ជួយផ្សព្វផ្សាយការបោះពុម្ពសៀវភៅគ្រប់ប្រភេទ (ទាំងស្នាដៃអ្នកនិពន្ធចាស់-ថ្មី) ដើម្បីឱ្យមានទីផ្សារទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ទី២.ជំរុញឱ្យប្រជាជនខ្មែរមានទម្លាប់ក្នុងការអានសៀវភៅ ហើយជាសារមួយបញ្ជូនទៅដល់យុវជនឱ្យស្គាល់ពីគុណតម្លៃ នៃការអានដើម្បីអភិវឌ្ឍចំណេះដឹង និងបង្កើនគំនិតសម្រាប់ការសិក្សា និងការងារ ទី៣.បង្កើនកម្មវិធីនិទានរឿង និងគូរគំនូររូបភាពផ្សេងៗដល់កុមារដើម្បីបណ្តុះទឹកចិត្តកុមារ ឱ្យស្រលាញ់និងចូលចិត្តសៀវភៅតាំងពីនៅតូចៗ ទី៤.គាំទ្រឧស្សាហកម្មបោះពុម្ពផ្សាយនៅកម្ពុជានិងនៅក្នុងពិភពលោក និងទី៥.លើកទឹកចិត្តកវី អ្នកនិពន្ធ អ្នកស្រាវជ្រាវ វិចិត្រករខ្មែរ ដើម្បីបង្កើតស្នាដៃថ្មីៗបន្ថែមទៀត។
បើតាមលោកបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ នៅក្នុងពិព័រណ៍សៀវភៅឆ្នាំ២០២៤ នឹងមានសកម្មភាពជាច្រើនដូចជា ការដាក់តាំងសៀវភៅដែលចូលរួមពីអ្នកនិពន្ធ គ្រឹះស្ថានបោះពុម្ពផ្សាយ និងបណ្ណាគារនានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (សៀវភៅមួយចំនួននឹងដាក់លក់ក្នុងតម្លៃពិសេស), វេទិកាស្តីពីការបោះពុម្ពផ្សាយតាមប្រព័ន្ធអេឡិកត្រូនិក, ការធ្វើបទបង្ហាញនានាទាក់ទងទៅនឹងអក្សរសាស្ត្រអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ និងវិទ្យាសាស្ត្រ, ការនិពន្ធសៀវភៅទៅជាខ្សែភាពយន្ត និងការអភិវឌ្ឍជំនាញការអាន ចាប់ផ្តើមអំណាន ពីដំណាក់កាលដំបូងនៃជីវិត (រួមទាំងអំណានថ្នាក់ដំបូង), ការជួបពិភាក្សា និងការទទួលយកបទពិសោធពីអ្នកនិពន្ធល្បីៗ និងមានការចុះហត្ថលេខា ពីអ្នកនិពន្ធព្រមទាំងវិចិត្រករ, កម្មវិធីអានរឿង និងល្បែងសិក្សាសម្រាប់កុមារ, ការប្រគំតន្ត្រី និងសំណួរចម្លើយចាប់យករង្វាន់ផ្សេងៗ។
គួរជម្រាបជូនថា បើគិតពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ការតាំងពិព័រណ៍សៀវភៅកម្ពុជា បានទទួលការគាំទ្រពី សាធារណជន ពិសេសយុវជន កាន់តែច្រើនឡើងៗ ហើយបានក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍វប្បធម៌មួយដ៏សំខាន់ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ និងជំរុញលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាជនខ្មែរ មានទម្លាប់ក្នុងការអានសៀវភៅ និងស្គាល់ពីគុណតម្លៃនៃការអាន ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ចំណេះដឹង និងការងារ៕