ពិធីបុណ្យអុំទូក ៖ ទីក្រុងស្អាត គ្មានសំរាម គ្មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ផ្ដើមចេញពីយើងទាំងអស់គ្នា
ពិធីបុណ្យអុំទូក គឺជាពីធីបុណ្យជាតិដ៏ធំមួយ​ក្នុង​ចំណោម​ពិធីបុណ្យ​ធំ​របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលទាក់ទាញប្រជាជនយ៉ាងច្រើនកុះករមកអបអរសាទរនៅតាមមាត់ទន្លេ និងទីប្រជុំជននានា។ សម្រាប់​ពិធី​បុណ្យ​អុំទូកនេះ ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ បញ្ហាចោលសំរាមពាសវាលពាសកាល និងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ក៏​គេ​នៅ​តែមើលឃើញ​មាន​បញ្ហា ដោយសារកត្តាខ្វះការយកចិត្តទុកដាក់ និងស្មារតីចូលរួមអនុវត្តទាំងអស់គ្នា។
លោក តូច ឥនសុភា យុវជនសុឆន្ទៈស្អាត ផ្នែកទំនាក់ទំនងសាធារ​ណៈ នៃយុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត លើកឡើងថា អំឡុងពេលប្រារព្ធពិធីបុណ្យអុំទូក មានប្រជាជនជាច្រើនបានបង្ហាញការយកចិត្តទុកដាក់ និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ចំពោះអនាម័យសាធារណៈ ក៏ដូចជាអាកប្បកិរិយារួមចំណែកថែរក្សាបរិស្ថាន ទីធ្លាសាធារណៈ និងសោភ័ណភាពទីក្រុង តែការចោលសំរាមពាសវាលពាសកាល ក៏នៅជាបញ្ហាប្រឈមមួយដែរ ដោយសារនៅមានប្រជាជនមួយចំនួនតូច ពុំបានយល់ដឹងទូលំទូលាយពីបញ្ហាគ្រប់គ្រងសំរាមរបស់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។ បញ្ហាទាំងនេះតែងកើតមានក្នុងកំឡុងពេលបុណ្យជាតិដែលនាំឱ្យមានការកើនឡើងនៃការចោលសំរាមនៅតាមទីសាធារណៈ។
លោក តូច ឥនសុភា ជាយុវជនសុឆន្ទៈស្អាត ផ្នែកទំនាក់ទំនងសាធារ​ណៈ នៃយុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត
យុវជនសុឆន្ទៈស្អាត ផ្នែកទំនាក់ទំនងសាធារ​ណៈ នៃយុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត បន្ថែមថា ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យអុំទូកខាងមុខនេះ ដើម្បីទីក្រុង និងទីប្រជុំជនក្នុងប្រទេសកម្ពុជារក្សាភាពស្អាត គ្មានសំរាម គឺប្រជាជនគ្រប់រូបត្រូវមានការទទួលខុសត្រូវ ក្នុងការគ្រប់គ្រងសំរាមរបស់ខ្លួន។ លោកថា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាម្នាក់ៗមានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការថែរក្សាបរិស្ថានស្អាត ក៏ដូចជា ភាពជាគំរូចំពោះការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ ដូចជា ការចោលសំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ការប្រើប្រាស់ធុងសំរាមដែលបានកំណត់ ការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ផ្លាស្ទិចដែលប្រើបានតែមួយដង និងបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងជ្រាលជ្រៅក្នុងការថែរក្សាសោភ័ណភាព និងអនាម័យនៃទីក្រុងរបស់យើង។
លោក តូច ឥនសុភា បន្ថែមថា ដើម្បីលើកកម្ពស់វប្បធម៌ នៃការចោលសំរាមប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ ជាពិសេសក្នុងចំណោមយុវជនកម្ពុជា គឺសាលារៀន និងអង្គការសហគមន៍ អាចដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងបណ្តុះ ទម្លាប់នៃការគ្រប់គ្រងកាកសំណល់។ លើសពីនេះ ការបង្កើតឱ្យមានយុទ្ធនាការភ្នំពេញស្អាត នៃគម្រោងស្អាត រួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរៀបចំចែករំលែក ការអប់រំណែនាំក្នុងភាពជាម្ចាស់ការលើកាកសំណល់របស់ខ្លួន។  ជាពិសេស យុទ្ធនាការប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការចូលរួមរបស់កម្លាំងមានសមត្ថកិច្ចក្នុងតំបន់ ក៏ដូចជាមន្ត្រីបរិស្ថានជាដើម។
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន
ឯកឧត្តម ខ្វៃ អាទិត្យា បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ក្នុងនោះអជ្ញាធររាជធានីភ្នំពេញ​ បានខិតខំប្រឹងប្រែងដាក់ចេញវិធានការ សម្ភារៈ និងមធ្យោបាយផ្សេងៗទៀត ដើម្បីចូលរួមសម្អាតអនាម័យបរិស្ថាន និងទុកដាក់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ លើកកម្ពស់ទីក្រុងឱ្យស្អាត ហើយភាពស្អាតចាប់ផ្ដើមពីយើងម្នាក់ទាំងអស់គ្នារួមគ្នាទើបកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកភាពស្អាត។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាចរាចរណ៍វិញ សម្រាប់​ឱកាស នៃពិធីបុណ្យអុំទូកនេះ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានអំពាវនាវដល់សាធារណជនជាអ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ខិតខំយកចិត្តទុកដាក់បង្កើនស្មារតីចូលរួមបង្ការ និងទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមមាន ៖ ១. មិនត្រូវបើកបរលើសល្បឿនកំណត់ជាដាច់ខាត, ២. មិនត្រូវបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលនៃគ្រឿងស្រវឹងជាដាច់ខាត ៣. មិនត្រូវបត់ ឬ វ៉ាជែងក្នុងភាពប្រថុយប្រថាន ឬប្រើទូរសព្ទដោយគ្មានឧបករណ៏សំឡេងភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង ៤. មិនត្រូវបើកបរក្នុងស្ថានភាពងងុយដេកជាដាច់ខាត។
គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ ដើម្បីកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍
ឧត្ដមសេនីយ៍ត្រី ថី វិសាល អនុប្រធាននាយកដ្ឋាននគរបាលចរាចរណ៍ និងសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ នៃអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុង​ឱកាស​ពិធីបុណ្យ​អុំទូកនេះ អគ្គស្នងការនរគបាលជាតិ មានផែនការចូលរួមកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងកាត់ន្ថយការកកស្ទះ រក្សាសណ្ដាប់ធ្នាប់ចរាចរណ៍នៅលើដងផ្លូវក្នុងឱកាសព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក បណ្ដែតប្រទីប និងសំពះព្រះខែ អកអំបុក ខាងមុខ តាមសេចក្ដីអំពាវនាវរបស់ គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក។
គួរជម្រាបជូនថា ពិធីបុណ្យអុំទូក អកអំបុក និង​បណ្តែតប្រទីប នឹងប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១៤-១៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយ​រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុមហ៊ុនប្រមូលសំរាម មីហ្សុដា បានបន្ថែមធុងសំរាមថ្មីចំនួន ១០០០ធុង ខណៈធុងសំរាមដែលមានស្រាប់ ប្រមាណ ៣០០០ធុង បានដាក់ពង្រាយនៅតាមគោលដៅសំខាន់នានា។ ទន្ទឹមនេះ ក្រុមហ៊ុនប្រមូលសំរាម មីហ្សុដា ក៏បានត្រៀមរថយន្តដឹកសំរាមចំនួន ២០គ្រឿង និងកម្មករប្រមូល សំរាមជាង ២០០នាក់ ដាក់ពង្រាញនៅក្នុងខណ្ឌដូនពេញ ដែលជាខណ្ឌប្រាព្ធពិធីបុណ្យអុំទូក និងជាគោលដៅដែលប្រជាពលរដ្ឋសម្រុកទៅលេងកម្សាន្តផងដែរ៕