ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (AMS) និងមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែតុលានេះ បានចុះអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នាស្តីពីភាពជាដៃគូក្នុងការផលិត និងផ្សព្វផ្សាយ គម្រោង «ប្រជាជនសកល» និងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ណេប សាមុត សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ ជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ និង លោក លឹម ឃុនស្រ៊ុន អគ្គនាយកនៃក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក។
គោលបំណងនៃការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ គឺដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហការរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ ក៏ដូចជាការប្រកាសជាផ្លូវការពីការចាប់ផ្តើមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការផលិត និងផ្សព្វផ្សាយរួមគ្នានូវគម្រោង «ប្រជាជនសកល» ដែលនឹងបានជាប្រយោជន៍ដល់សង្គមសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់ព័ត៌មាននិងចំណេះដឹងទូទៅអំពីការវិវត្ត និងការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសយុវជនកម្ពុជា ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពឱ្យក្លាយជាធនធាន ដែលមានសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងសកល។
ផ្អែកតាមខ្លឹមសារអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ស្ថាប័នទាំងពីរនឹងធ្វើការរួមគ្នាក្នុងការផលិត និងផ្សព្វផ្សាយនូវមាតិកានានា ក្រោមគម្រោង «ប្រជាជនសកល» ដូចជា៖ ទី១). កម្មវិធី «ឧស្សាហកម្ម ៤.០», ទី២). កម្មវិធី «អក្ខរថិក-Digital Literacy», និងទី៣). ការផលិតមាតិកាផ្សេងៗទៀតក្រោមមូលបទ «ប្រជាជនសកល»។
នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ណេប សាមុត បានសម្ដែងការសាទរចំពោះកិច្ចសហការថ្មីរវាងស្ថាប័នទាំងពីរ និងបានរំលេចនូវចក្ខុវិស័យ ក៏ដូចជាបេសកកម្មរបស់មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ រួមជាមួយសកម្មភាពដែលស្ថាប័នទាំងពីរនឹងត្រូវអនុវត្តរួមគ្នាក្រោមអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ក្នុងការជំរុញការផ្សព្វផ្សាយអំពីបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីឱ្យសាធារណជន ជាពិសេសយុវជន បានទទួលព័ត៌មាន និងយល់ដឹងកាន់តែច្រើនពីដំណើរវិវត្តន៍នៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលថ្មីៗ, អាចសម្របខ្លួនបានទាន់ពេលវេលាទៅតាមការផ្លាស់ប្តូរនៃបច្ចេកវិទ្យា, អាចទាញយកផលប្រយោជន៍ជាអតិបរមាពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងអាចអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពឱ្យក្លាយជាធនធានដែលមានសក្ដានុពលនៅកម្ពុជា។ ឯកឧត្តម ក៏បានបន្ថែមផងដែរថា នេះគឺជាឱកាសដ៏ល្អមួយសម្រាប់មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ ក្នុងការពង្រីកខ្លួនបន្ថែម និងទទួលបាននូវបទពិសោធថ្មីបន្ថែមទៀតលើការផ្សព្វផ្សាយឌីជីថល តាមរយៈការធ្វើការជាមួយក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក ដែលជាបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយដ៏មានសក្តានុពលមួយនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ជាមួយគ្នានោះដែរ លោក លឹម ឃុនស្រ៊ុន ក៏បានមានប្រសាសន៍ថា ការចាប់ដៃគ្នារវាងក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក ជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ នៅថ្ងៃនេះគឺជាកិច្ចសហការផលិត និងផ្សព្វផ្សាយកម្មវិធីទូរទស្សន៍ក្រោមគម្រោង «ប្រជាជនសកល» ។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងបង្ហាញអំពីដំណើរការវិវត្តនៃសកលលោក ជាពិសេសលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច សង្គមឌីជីថល បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីវិធីនៃការចូលរួមរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ជាពិសេសស្រទាប់យុវវ័យ ក្នុងការក្តោបយកឱកាសអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួននៅក្នុងសម័យឌីជីថលភាវូបនីយកម្មនេះ។ លោកក៏បានបង្ហាញពីក្តីរំពឹងថា កិច្ចសហការនេះនឹងជំរុញភាពខ្លាំងនៃស្ថាប័នទាំងពីរ បំពេញបន្ថែមឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក និងផលិតបាននូវមាតិកាដែលពោរពេញដោយគុណភាព និងគុណតម្លៃ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក និងមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ គឺជាការបើកទំព័រថ្មីមួយ ដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យស្ថាប័នទាំងពីរធ្វើការជំរុញ និងពង្រីកកិច្ចសហការកាន់តែប្រសើរជាមួយស្មារតីសាមគ្គីភាព ក្នុងការសម្រេចបាននូវគោលដៅរួម គឺការជំរុញវិសាលភាពនៃការផ្សព្វផ្សាយមាតិកាឌីជីថលឱ្យបានកាន់តែធំទូលំទូលាយដល់សាធារណជនទូទៅ សំដៅរួមចំណែកដល់ការកសាង និងអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច សង្គមឌីជីថល នៅកម្ពុជា៕