នៅថ្ងៃប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប រយៈពេល២ថ្ងៃខាងមុខនេះ សម្រាប់បេក្ខជននៅខេត្តស្វាយរៀងអស់បារម្ភហើយ ព្រោះមានភោជនីយដ្ឋាន និងវត្តអារាមនានា បានប្រកាសផ្ដល់អាហារ ទឹក ភេសជ្ជៈ និងកន្លែងស្នាក់នៅសម្រាប់បេក្ខជនដែលឡើងមកពីបណ្តាស្រុកដោយឥតគិតថ្លៃ។
បើតាមរដ្ឋបាលខេត្តស្វាយរៀង មានវត្តចំនួន៥ស្ថិតនៅក្រុងស្វាយរៀង និងស្រុកស្វាយជ្រុំ នឹងរៀបចំកន្លែងស្នាក់ជូនប្អូនៗជាបេក្ខជន និងអ្នកអាណាព្យាបាល ដែលមកពីស្រុកឆ្ងាយៗ និងពុំមានកន្លែងស្នាក់អាស្រ័យ បានស្នាក់នៅដោយពុំគិតថ្លៃ រួមមាន ១. វត្តព្រៃឆ្លាក់ ស្ថិតក្នុងក្រុងស្វាយរៀង, ២. វត្តឧប្បលរតនារាម ក្រុងស្វាយរៀង, ៣. វត្តសាមគ្គីឧត្តម (វត្តធ្មល់) ក្រុងស្វាយរៀង, ៤. វត្តចំបក់បិទមាស ក្រុងស្វាយរៀង និង៥. វត្តស្វាយជ្រុំ ស្ថិតក្នុងស្រុកស្វាយជ្រំ។
ព្រះសច្ចកល្យាណ យ៉ន សុខសាន្ត ព្រះគ្រូចៅអធិការវត្តព្រៃឆ្លាក់ ក្រុងស្វាយរៀង មានសង្ឃដីកាថា វត្តព្រៃឆ្លាក់បានត្រៀមរៀបចំកន្លែងស្នាក់នៅ ម្ហូបអាហារ ក៏ដូចចាទឹកភេសជ្ជៈ សម្រាប់សិស្សានុសិស្សមកប្រឡងបាក់ឌុបរួចហើយ។ ការរៀបចំនេះ គឺដោយសារមើលឃើញពីស្ថានភាពលំបាករបស់សិស្សានុស្សនាពេលកន្លងមក ដោយសិស្សខ្លះត្រូវធ្វើដំណើរឆ្ងាយ និងខ្វះខាតថវិកាទៀតផង។
ព្រះគ្រូចៅអធិការវត្តព្រៃឆ្លាក់ មានសង្ឃដីកាបន្ថែមថា គិតមកដល់ពេលនេះ វត្តព្រៃឆ្លាក់ បានរៀបចំកន្លែងស្នាក់នៅ ម្ហូបអាហារ ជូនសិស្សប្រឡងបាក់ឌុប ដោយធ្វើឡើង៩ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា ដោយនេះក៏ដើម្បីជាការធ្វើទានចំពោះអ្នកដែលអត់ មានន័យថា អ្នកទទួលក៏ត្រេកអរ អ្នកផ្ដល់ជូនក៏ត្រេកអរ។
«កាលណាសិស្សចេញមកពីប្រឡង ឃើញមានបាយទឹករៀបចំត្រៀមរួចជាស្រេច ពួកគេនឹងមានអារម្មណ៍ត្រេកអរ ហើយអ្នកធ្វើទានក៏ត្រេកអរដែរ»
ដោយឡែកភោជនីយដ្ឋានមួយដែលមានយីហោ ដក់ចិត្ត ស្ថិតនៅក្រុងស្វាយរៀង ក៏បានប្រកាសផ្តល់អាហារដល់បេក្ខជនប្រឡងបាក់ឌុបដោយឥតគិតថ្លៃផងដែរ។ លោក តាំង គីមឡេង ម្ចាស់ហាង ដក់ចិត្ត បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ហាងរបស់លោក នឹងរៀបចំអាហារថ្ងៃត្រង់ជាប្រអប់ត្រៀមទុក រួមមាន អាហារក្រៀម បាយម្ហូប (សម្លរ) ទឹកបរិសុទ្ធ ភេសជ្ជៈ សម្រាប់បេក្ខជន ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលសិស្សទាំងអស់ចូលអង្គុយហូប និងសម្រាកក្នុងហាងបាន នៅថ្ងៃប្រឡងបាក់ឌុប។
ម្ចាស់ហាងដក់ចិត្ត ប្រចាំខេត្តស្វាយរៀង បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការផ្ដល់ជូននេះ គឺដោយសារមានបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋជួយគាំទ្រហាងតាំងពីដើមមក ហើយសម្រាប់អ្វីដែលជាប្រយោជន៍រួមសម្រាប់សង្គម គឺលោកតែងតែជួយ។ ជាពិសេសប្អូនៗថ្នាក់ទី១២ ដែលមានការខ្វះខាត ដោយសារការធ្វើដំណើរផ្លូវឆ្ងាយ ត្រូវជួលកន្លែងស្នាក់នៅ ការហូបចុក ដើម្បីមកប្រឡងបាក់ឌុប។
លោក តាំង គីមឡេង ក៏បានជូនពរសិស្សានុសិស្សប្រឡងថ្នាក់ទី១២ខាងមុខនេះ ឱ្យទទួលបាននិទ្ទេសល្អ ហើយត្រូវតាំងចិត្តប្រឡងឱ្យជាប់ និងលើកទឹកចិត្តខ្លួនឯងជានិច្ច កុំបាក់ស្មារតី និងកុំភ័យខ្លាច។ លោក តាំង គីមឡេង ក៏បានសំណូមពរដល់ម្ចាស់ហាង សណ្ឋាគារ ឬកន្លែងណាដែលមានទីតាំងធំទូលាយជិតមណ្ឌលប្រឡង អាចរួមចំណែកជួយសង្គមតាមរយៈការបញ្ចុះតម្លៃជូនសិស្សានុសិស្សដែលមកប្រឡងបាក់ឌុប ក្នុងកម្រិត ១០ភាគរយទៅ៥០ភាគរយ ឬកុំឡើងថ្លៃ ព្រោះសិស្សានុសិស្សមកពីតំបន់ឆ្ងាយ និងគ្រួសារមានជីវភាពខ្វះខាត។
ស្របជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងទេសចរណ៍ ក៏បានចេញសេចក្តីអំពាវនាវចំពោះប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ទាំងអស់ ពិសេស អាជីវកម្មសេវាកម្មស្នាក់នៅទេសចរណ៍ សេវាកម្មម្ហូបអាហារ និងសេវាកម្មដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ មេត្តាបង្កលក្ខណៈងាយស្រួល និងសម្រួលថ្លៃសេវាកម្ម ឬកុំដំឡើងថ្លៃសេវាកម្មចំពោះអនុរក្ស និងសិស្សានុសិស្ស ក្នុងអំឡុងពេលដំណើរការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនាពេលខាងមុខនេះ៕