ក្នុងពិធីចែកវិញ្ញាបនបត្រថ្នាក់ទី១២ ដល់សិស្សានុសិស្សនៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េសឡាញន៍ កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ (២២ កញ្ញា) លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សដែលនឹងប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនាពេលខាងមុខ គួរគិតទៅលើការរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ខណៈជំនាញទាំងនេះ នឹងជួយក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា។
ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា ជាទិសដៅសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា គឺការជំរុញទៅលើផ្នែកកសិឧស្សាហកម្ម ផ្នែកឧស្សាហកម្មកែច្នៃ ក៏ដូចជាទេសចរណ៍ជាដើម ដូច្នេះសម្រាប់ក្មួយៗទោះជាប់សញ្ញាបត្របាក់ឌុប ឬក៏ថ្លោះធ្លោយមិនជាប់ក៏ដោយ សូមគិតទៅលើសញ្ញាបត្របណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ហើយកុំគិតថា ការរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ គឺសម្រាប់តែអ្នកដែលរៀនធ្លាក់ ឬរៀនសូត្រមិនបាន។ លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាកំពុងតែត្រូវការអ្នកដែលមានជំនាញបច្ចេកទេស ដូចជា អ្នកបច្ចេកទេសអគ្គិសនី អ្នកបច្ចេកទេសទឹក ភ្លើង អគារ សំណង់ អ្នកបច្ចេកទេសផ្នែកឧស្សាហកម្ម ក៏ដូចជាការកែច្នៃអាហារជាដើម ខណៈប្រទេសកម្ពុជា កំពុងឈានទៅរកប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
“…មានអាជីពជាច្រើនដែលត្រូវការកូនក្មួយ ហើយក៏មានផលសេដ្ឋកិច្ចជាច្រើនដែលរង់ចាំកូនក្មួយ កុំសម្រុកនាំគ្នាទៅរៀនតែផ្នែកសង្គម ឬក៏សញ្ញាបត្រទូលំទូលាយ តែអត់មានគំនិតច្បាស់ នៅពេលហ្នឹងកូននឹងមានបញ្ហាត្រឡប់ទៅវិញ នៅពេលចេញពីមហាវិទ្យាល័យ គឺពិបាកនៅក្នុងអាជីពមួយចំនួនដែលអត់មានតម្រូវការទៅវិញ…”
ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ គឺជាកត្តាមិនអាចខ្វះបានក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងជំរុញឱ្យអ្នកសិក្សាទទួលបាននូវចំណេះដឹង ជំនាញបច្ចេកទេសជាមួយសមត្ថភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាពលករជំនាញ អ្នកបច្ចេកទេស ដែលចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កាលពីឆ្នាំ២០២៣ មានសិស្សនិស្សិតសរុបប្រមាណ ជាង៥ម៉ឺននាក់ប៉ុណ្ណោះ ដែលបានចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ខណៈរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បង្ហាញថា នៅឆ្នាំដដែលនោះមាននិស្សិតចុះឈ្មោះចូលរៀនថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាប្រមាណ ២០ម៉ឺននាក់។
យ៉ាងណាក៏ដោយជាមួយនឹងការលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យគិតគូរពីការសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏បានផ្តល់ជាគន្លឹះខ្លះៗដែលមូលដ្ឋាន នៃភាពជោគជ័យក្នុងអាជីពការងារ ដល់សិស្សានុសិស្សក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា ។ លោកឧកញ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីជោគជ័យក្នុងជីវិត យុវជនត្រូវមាន ចំណង់ ចំណេះ ជំនាញ អត្តចរិត និងចំណងទាក់ទង។ លោកឧកញ៉ាពន្យល់ថា ការមានចំណង់គោលដៅច្បាស់នឹងធ្វើឱ្យយុវជនមើលឃើញផ្លូវដែលខ្លួនត្រូវដើរ ព្រមជាមួយនេះ យុវជនត្រូវមានចំណេះដឹងច្បាស់ និងជំនាញពិតប្រាកដ ដែលទាំង៣ចំណុចនេះ ជាផ្នែកកំពុងឈានទៅរកភាពជោគជ័យហើយ។ ជាមួយគ្នានេះ អត្តចរិត គឺជារឿងមួយដែលយុវជនត្រូវគិតគូរ, លោកឧកញ៉ាបន្តថា នៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំ យើងតែងតែអប់រំយុវជនឱ្យមានចរិតសុភាពរាបសា រម្យទម ចេះគោរពចាស់ទុំ ដូច្នេះនៅក្នុងពិភពការងារ សូមយុវជនយើងព្យាយាមអនុវត្តប្រកបដោយបញ្ញា។
ដោយឡែកចំណងទាក់ទង គឺកាន់តែសំខាន់ក្នុងពិភពការងារ ក៏ដូចជាអាជីវកម្ម, លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ដោយលើកជាឧទាហរណ៍ថា បុគ្គលខ្លះមានភាពឆ្នើម ពូកែ ប៉ុន្តែពេលធ្វើការ គឺមិនអាចចុះសម្រុងជាមួយអ្នកដទៃ មិនអាចធ្វើការងារជាក្រុមបាន។ លោកឧកញ៉ាមានប្រសាសន៍ថា ចំណងទាក់ទង ឬដែលគេហៅថា បណ្តាញធនធានសង្គម គឺមានន័យណាស់ ព្រោះក្នុងការធ្វើអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាក្នុងពិភពការងារ គឺត្រូវការគេគោរពស្រឡាញ់ ដូច្នេះការកសាងបណ្តាញទំនាក់ទំនងល្អ គឺនាំឱ្យឈ្នះ ឈ្នះ ទាំងអស់គ្នា យើងក៏បានផល អ្នកដែលធ្វើការជាមួយក៏បានផល៕