ក្រសួងអប់រំពង្រីកវិសាលភាព នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ទៅកាន់តំបន់និរតី ដើម្បីបង្កើនអ្នកជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត និង​វិស្វកម្ម
វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ដែលហៅកាត់ថា “តិចណូ” ពេលនេះបានពង្រីកវិសាលភាពនៃការអប់រំរបស់ខ្លួន​ទៅ​កាន់ខេត្តកែប ភាគនិរតី នៃប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​ត្រៀម​ខ្លួនធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​និស្សិត​កម្ពុជា​នៅ​កម្រិត​បរិញ្ញាបត្ររង និង​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ លើជំនាញចំនួន៤ គឺជំនាញអគ្គិសនី និងថាមពល, ជំនាញ​សំណង់ស៊ីវិល, ជំនាញ​គីមីចំណីអាហារ និង​ជំនាញគ្រប់គ្រង​ទឹក។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការពង្រីកវិសាលភាព នៃការ​អប់រំ​របស់វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា ទៅ​ដល់ខេត្តកែប គឺដោយសារ​តែក្រសួងមើលឃើញពីគុណភាព នៃការ​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល ក៏​ដូចជា​ការ​អប់រំ​ របស់វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ដែលត្រូវ​បានទទួលស្គាល់ក្នុងកម្រិតអន្តរជាតិ ទៅលើ​​នវានុវត្តន៍​ទាំងផ្នែកការអប់រំ ក៏​ដូចជា​ការ​ស្រាវជ្រាវ។ ក្នុងនោះ កន្លងមក ក៏​មានសិស្សនិស្សិត​ដែលរៀន​នៅ​វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា​តែង​តែទទួលបានជោគជ័យ ព្រមទាំង​បាន​ទៅ​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេសថែមទៀត។ ដូច្នេះ ការ​ពង្រីកវិសាលភាព​ការអប់រំ នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា​មក​កាន់ខេត្ត​កែប គឺជា​ការផ្តល់​ឱកាស ក៏​ដូចជា​ជំរុញ​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ទទួលបាន​ឱកាស​កាន់តែច្រើន​ឡើង​នៅ​ក្នុងការ​ទទួលបាន​ការ​អប់រំ​ពីវិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា។
បើតាម​អ្នក​នាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ ក្រៅ​តែពីផ្តល់​ឱកាស​កាន់តែច្រើន​សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​នៅ​តំបន់​និរតី នៃប្រទេស​កម្ពុជាហើយ ការ​ពង្រីក​វិសាលភាព នៃការ​អប់រំរបស់វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា​នៅ​ខេត្តកែប ក៏​ជាការ​ចូលរួម​សម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត​ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រែក្លាយ​ប្រទេស​កម្ពុជា ឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជា​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍ​ក្នុងពេលអនាគត ដែលចាំបាច់​ត្រូវការនូវអ្នកជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ក៏​ដូចជា​ផ្នែកវិស្វកម្ម។
ឯកឧត្តម ប៉ូ គឹមថូ នាយកវិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកវិទ្យា​កម្ពុជា បានឱ្យ​ដឹងថា សម្រាប់សាខានៅ​ខេត្តកែបនេះ នឹង​ចាប់ផ្តើម​ទទួល​​សិស្ស​ចូលរៀនចាប់​ពីខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៤ខាងមុខ។ ដោយឡែក​​​​​សម្រាប់កម្មវិធីសិក្សា​នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យា​ សាខាខេត្តកែបនេះ គឺធានា​បាន​គុណភាព​ដូច​នៅ​រាជធានីភ្នំពេញដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា បានសម្រេចអនុញ្ញាតឱ្យវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា បង្កើតសាខានៅខេត្តកែប មានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងស្រុកដំណាក់ចង្អើរ ខេត្តកែប ដោយបានដាក់ឈ្មោះថា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា មណ្ឌលតេជោ ហ៊ុន សែន ចំការដូង (ខេត្តកែប)។ នេះគឺជា​សាខាទី២ របស់វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ខណៈសាខាទី១ របស់វិទ្យាស្ថានដែលមានកេរ្តិ៍​ឈ្មោះតាំងពីអំឡុងទសវត្សទី៦០ មានទីតាំងស្ថិតនៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដោយផ្តោត​ទៅលើជំនាញ៤ដូចគ្នា គឺជំនាញ គីមី និងអាហារ, សំណង់ស៊ីវិល, អគ្គិសនី ​ថាមពល និងជំនាញឧស្សាសហកម្ម មេកានិក៕