ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ប្រកាស​ដល់​សិស្សានុសិស្សដែល​ប្រឡង​ជាប់​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ ឬសញ្ញាបត្រ​មានតម្លៃសមមូល ពីការ​ជ្រើសរើស​សិស្ស​ឱ្យ​ចូល​រៀន​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​អប់រំ​បច្ចេកទេស​សាធារណៈ និងឯកជន ទាំង២១ ចំនួន២៣០០នាក់ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤-២០២៥។
មុខជំនាញ ដែលមានបណ្តុះបណ្តាល​នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថានទាំង២១ រួមមាន ៖ អគ្គិសនី, អេឡិចត្រូនិក, ក្សេត្រសាស្រ្ត, បសុវប្បកម្ម, មេកានិក, គណនេយ្យ, ទេសចរណ៍ (ការិយាល័យជួរមុខ), កែច្នៃអាហារ, វិទ្យាសាស្រ្ត​កុំព្យូទ័រ, ឌីជីថល​មេឌៀឌីហ្សាញ, កសិកម្មវៃឆ្លាត និង​អភិវឌ្ឍ​កសិកម្ម។
លក្ខខណ្ឌ នៃការ​ដាក់ពាក្យ​សុំ​ចូលរៀន ៖ សិស្ស​ដែលបាន​ប្រឡង​ជាប់សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​បឋមភូមិ ឬសញ្ញាបត្រ​មានតម្លៃសមមូល, សិស្ស​ដែលមាន​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិចំណេះទូទៅ និង​បំពេញ​វិជ្ជា, សិស្ស​ត្រូវ​ភ្ជាប់​មក​ជាមួយ​នូវ​ព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុ ឬសេចក្តី​បញ្ជាក់ពី​មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា​រាជធានីខេត្ត​ដែល​សាម៉ី​ជនបានប្រឡងជាប់, សិស្ស​ទាំងពីរភេទ​ត្រុវ​នៅ​លីវ មាន​កាយសម្បទាគ្រប់គ្រាន់ និង​មាន​ឧបនិស្ស័យ​សមស្រប (ចំពោះ​សិស្សនារី​នឹង​ត្រូវ​ទទួល​បានការលើកទឹកចិត្ត), មានសីលធម៌រស់នៅ និង​សុខភាពល្អ, សិស្ស​មានពិការភាព (ជើង) អាច​ចុះឈ្មោះ​ចូលរៀនផ្នែក​អេឡិចត្រូនិក គណនេយ្យ កុំព្យូទ័រ និង​ឌីជីថល​មេឌៀឌីហ្សាញបាន។
ការទទួលស្គាល់ និង​ផ្តល់សញ្ញាបត្រ ៖ សិស្សានុសិស្ស​ត្រូវ​សិក្សា​តាមកម្មវិធី​សិក្សា​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបាន​កំណត់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​រយៈពេល ៣ឆ្នាំ ។ សិស្ស​ដែលបាន​ប្រឡង​បញ្ចប់ឆ្នាំទី៣ ផ្នែកអប់រំ​បច្ចេកទេស​ជាប់​ជា​ស្ថាពរ ត្រូវទទួលបាន​សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​កម្រិត៣ ដែលមានតម្លៃ​សមមូល​នឹង​វិញ្ញាបនបត្រ ឬសញ្ញាបត្រ ឬសញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ យោង​តាម​ប្រកាសលេខ ៦៤៣ អយក.ប្រក ចុះថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២០ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។ សិស្ស​មានសញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ អាច​ធ្វើ​ការ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន ឬ​ប្រកប​អាជីពផ្ទាល់ខ្លួន ឬ​សិក្សាបន្ត​នៅ​ក្នុង​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​នានា​ទូទាំង​ប្រទេស ដោយ​គោរព​តាម​គោលការណ៍ ឬលក្ខខណ្ឌ​ដោយឡែក​របស់​សាមីគ្រឹះស្ថាន​ឧត្តមសិក្សា​នោះ។
ការចែកពាក្យ និង​ទទួលពាក្យ​សុំ​ចុះឈ្មោះ​ចូលរៀន ចាប់ពីថ្ងៃទី១០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៤ ។ កាលបរិច្ឆេទ​ចូលរៀន​នៅថ្ងៃទី០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៤ ។ ពាក្យ​សុំ​ចូលរៀន​មានចែក​ជូន​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ នៅតាម​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ទាំង២១សាលា​ រាល់ម៉ោងធ្វើការ ព្រឹកពីម៉ោង ៧:៣០ ដល់ ១១:៣០ និងរសៀល​ម៉ោង ២:០០ ដល់ ៥:០០៕