សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ជាថ្មីថា មូលធនមនុស្ស គឺជាគន្លឹះអាទិភាពសម្រាប់ការកសាងប្រទេស ព្រោះតែមនុស្សមនុស្ស គឺជាដង្ហើមសេដ្ឋកិច្ចក្នុងការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ និងការថែរក្សាប្រពៃណី វប្បធម៌ និងអត្តសញ្ញាណជាតិ ។ ប្រការនេះហើយដែលរាជរដ្ឋាភិបាល ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើ សុខភាព និងចំណេះដឹងរបស់ធនធានមនុស្ស។
ក្នុងពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការ «ផែនទីបង្ហាញផ្លូវឆ្ពោះទៅការគ្របដណ្តប់សុខភាព ជាសកលនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៤-២០៣៥» នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានគូសបញ្ជាក់ថា គោលដៅនៅក្នុងការកសាងសុខភាព គឺធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋអាចទទួលបានការថែទាំសុខភាព ពីសេវាសុខាភិបាលដែលមានគុណភាព តម្លៃសមរម្យ ដូច្នេះចាំបាច់ត្រូវការនូវ គោលដៅចំនួន៣ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់គឺ ៖ ១- គុណភាពសុខាភិបាល (Quality) ២- លទ្ធភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ (Access) និង ៣- តម្លៃសមរម្យ (Suitable cost)។
តើរាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើអ្វីខ្លះហើយសម្រាប់គោលដៅទាំង៣ ?
ពាក់ព័ន្ធនឹងគោលដៅទី១ គឺ គុណភាពសុខាភិបាល បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី អស់រយៈពេល៤០ឆ្នាំមកនេះ កម្ពុជាបានវិនិយោគយ៉ាងច្រើនទៅលើវិស័យសុខាភិបាល ពោលគឺវិស័យសុខាភិបាលស្ថិតនៅក្នុងវិស័យនាំមុខ នៃការវិនិយោគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដោយផ្តោតទៅលើការពង្រឹង និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្តសុខាភិបាល ទំនើបកម្មឧបករណ៍បរិក្ខាលើកកម្ពស់គុណភាពថ្នាំ បង្កើនសមទ្ធផលនៅមូលដ្ឋាន ពង្រឹងក្រមប្រតិបត្តិ ពង្រឹងការកសាងធនធានមនុស្ស និងជំរុញបន្ថែមទៅមូលដ្ឋាន និងលើកទឹកចិត្ត និតផ្តល់សិទ្ធិឱ្យវិស័យឯកជននៅក្នុង និងក្រៅប្រទេសចូលរួម។
ក្រៅពីគុណភាពសុខាភិបាល គឺ លទ្ធភាពក្នុងការទទួលបានសេវា ដែលជាគោលដៅទី២ គឺរាជរដ្ឋាភិបាលបានកំពុងអនុវត្តតាមរយៈ ការរុញសេវាសុខាភិបាលឱ្យដល់ថ្នាក់មូលដ្ឋាន ក៏សាងប៉ុស្តិ៍សុខភាព មណ្ឌលសុខភាព ពេទ្យបង្អែកស្រុក ពង្រឹងពេទ្យបង្អែកខេត្ត ពេទ្យថ្នាក់ជាតិ ទំនើបកម្ម សេវា បង្កើនគុណភាព នៃការផ្តល់សេវាប្រភេទធ្ងន់ និងរុញទៅដល់តាមខេត្ត ដែលជាផែនការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺការរៀបចំជាមន្ទីរពេទ្យតំបន់ ។ ក្នុងនោះក៏មានការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយអាទិភាពទី១ ស្តីពីការថែទាំសុខភាពឆ្ពោះទៅរកការគ្របដណ្តប់គុណភាពសេវា គ្របដណ្តប់សុខភាពជាសាកលនៅកម្ពុជា។
វិធានគន្លឹះនៅក្នុងវិស័យសុខាភិបាលក្នុងអាណត្តិទី៧នេះ ដោយផ្តោតទៅលើការពង្រឹងមណ្ឌលសុខភាព ពេទ្យបង្អែកស្រុក «យើងពង្រឹងពីក្រោមឡើង យើងទំនើបពីលើចុះ»
ចំណែកគោលដៅទី៣ តម្លៃសមរម្យ គឺរាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំប្រព័ន្ធគាំពារសង្គមដែលកំពុងរៀបចំរាល់ថ្ងៃ ដើម្បីព្យាករណ៍ទៅថ្ងៃអនាគត ពោលគឺធ្វើយ៉ាងណាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចំណាយមិនឱ្យលើស ៣៥ភាគរយ នៃការព្យាបាល។ សម្តេចធិបតីបានពន្យល់ថា ប្រទេសនៅលើពិភពលោក កាលណាប្រទេសរីកចម្រើន តម្លៃនៃការថែទាំសុខភាពក៏ឡើងទៅតាមហ្នឹងដែរ ដូច្នេះទើបរាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងរករូបមន្តណាដែលមិនឱ្យប្រជាពលរដ្ឋចំណាយខ្ពស់ពេក។
សរុបជារួម បើតាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ការគ្របដណ្តប់សុខភាពជាសាកល មិនមែនត្រឹមតែជាការគិតគូរពីសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋតែមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមជាការនិយោគប្រកបដោយយុទ្ធសាស្រ្ត ដើម្បីអភិវឌ្ឍមូលធន សំដៅលើកកម្ពស់សុខមាលភាពសង្គមសមធម៌ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូ របស់ជាតិផងដែរ ។ បន្ថែមលើនេះ ការគ្របដណ្តប់សុខភាពជាសាកល ក៏ជាកត្តាគន្លឹះមួយ ដែលចូលរួមចំណែកក្នុងការសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជាឱ្យទៅជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០៕