ជំនាញវិជ្ជាជីវៈដែលអាហារូបករណ៍ផ្តល់ជូន និងជ្រើសរើសរួមមាន ៖ ជំនាញការផលិតនំ វេនសិក្សា ច័ន្ទ-សុក្រ (ព្រឹក) ច័ន្ទ-សុក្រ(យប់), ជំនាញធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ (ការឆុងកាហ្វេនិងភេសជ្ជៈ) ច័ន្ទ-សុក្រ (រសៀល) និងជំនាញការរចនាក្រាហ្វិកដោយកុំព្យូទ័រ (ត្រូវចេះកុំព្យូទ័រខ្លះៗ) វេនសិក្សា ច័ន្ទ-សុក្រ (រសៀល) និង ច័ន្ទ-សុក្រ(យប់)។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស ៖ បេក្ខជន បេក្ខនារី ឬសាធារណជនគ្រប់រូបដែលមានសញ្ជាតិខ្មែរ, បោះបង់ការសិក្សា ឬមិនមានជំនាញ, ជាបុគ្គលដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ កម្មករនិយោជិន នៃសេដ្ឋកិច្ចក្នុងនិងក្រៅប្រព័ន្ធ និងសាធារណៈជនទូទៅ។
អត្ថប្រយោជន៍ដែលទទួលបានពីអាហារូបករណ៍រួមមាន ៖ ការសិក្សាដោយឥតបង់ថ្លៃ, ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុង១ខែ ដោយសិក្សាពេញម៉ោងសម្រាប់យុវជនមានបណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ, មានផ្តល់ការប្រឹក្សាយោបល់ពីការជ្រើសរើសជំនាញ និងព័ត៌មានទីផ្សារការងារ, ផ្តល់កន្លែងចុះកម្មសិក្សានៅតាមសហគ្រាស គ្រឹះស្ថានឧស្សាហកម្ម និងក្រុមហ៊ុនឯកជន, ទទួលបានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ និងឱកាសបន្តការសិក្សា, ទទួលបានជំនាញមួយពិតប្រាកដដែលទីផ្សារការងារកំពុងត្រូវការ, ទទួលបានឱកាសការងារធ្វើសមរម្យ និងចំណូលទៀងទាត់។
បេក្ខជនត្រូវមានឯកសារភ្ជាប់ក្នុងការដាក់ពាក្យចូលរៀនដូចជា ៖ សៀវភៅគ្រួសារ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, សំបុត្រកំណើត (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, អត្តសញ្ញាណបណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, រូបថតថ្មីផ្ទៃពណ៌ខៀវ (ទំហំ៤x៦) ៤សន្លឹក, រូបថតថ្មីផ្ទៃពណ៌ខៀវ (ទំហំ៣x៤) ២សន្លឹក, បណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណសម្គាល់គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ឬបណ្ណសម្គាល់ជនមានពិការភាព ឬបណ្ណមូលនិធិសមធម៌សុខាភិបាល ឬលិខិតឧទ្ទេសនាមដោយរដ្ឋបាលខេត្តស្រុក/ក្រុង ឃុំ/សង្កាត់ (ច្បាប់ដើម)។