ការប្រកួតគណិតវិទ្យាទូឡាំព្យាដអន្តរជាតិ គឺជាការប្រកួតគណិតវិទ្យាអន្តរជាតិសម្រាប់សិស្សវិទ្យាល័យ។ ការប្រកួតនេះធ្វើឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំនៅប្រទេសផ្សេងៗគ្នា ដោយឡែកនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ សិស្សកម្ពុជាសរុបជាង២រយនាក់ បានឈ្នះមេដាយពីការប្រកួតនេះ។ តើធ្វើយ៉ាងដូចម្តេចទើបអាចឈ្នះមេដាយ ពីការប្រកួតលក្ខណៈអន្តរជាតិនេះ?
យុវសិស្ស ឃឹម សម្ពុទ្ធី អាយុ១៥ឆ្នាំ ជាសិស្សថ្នាក់ទី១១ នៃសាលាអន្តរជាតិ Westland និងជាម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយមាសមួយរូប និយាយថា ការចូលរួមប្រួតក្នុងកម្មវិធីនេះ ព្រោះរូបគេចង់វាស់ស្ទង់អំពីសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ដើម្បីបានដឹងអំពីចំណុចខ្វះខាត ហើយខិតខំប្រឹងប្រែងចំពេញចន្លោះខ្វះខាតទាំងនោះ។ ដោយឡែកកត្តាដែលជំរុញឱ្យរូបគេទទួលបានជ័យលាភីមេដាយមាសនេះ គឺដោយសារការខិតខំប្រឹងប្រែងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការស្រាវជ្រាវរៀនសូត្រ និងការព្យាយាមអត់ធ្មត់។ លើសពីនេះ សម្ពុទ្ធី ក៏ទទួលបានការលើកទឹកចិត្តពីក្រុមគ្រួសារ ជាពិសេសឪពុកម្ដាយ ដែលបានផ្ដល់ពេលវេលា ថវិកា ការណែនាំ និងផ្តល់ឱកាសយ៉ាងច្រើនដល់ការសិក្សារបស់គេ។
កន្លងមក សម្ពុទ្ធី បានចូលរួមប្រកួតលើវិញ្ញាសា SIMCC សរុបចំនួន ៩ដង ដែលសុទ្ធសឹងជាមុខវិជ្ជាផ្នែកស្ទែម (STEM)។ ចំពោះការប្រកួតនៅក្នុងប្រទេស សម្ពុទ្ធី បានចូលរួមក្នុងប្រឡងដូចជា AMO, SMC, DRCT, NJCO, VNJSO និង SASMO។ ចំណែក ការប្រកួតក្រៅប្រទេសមានដូចជា SIMOC ប្រកួតនៅឆ្នាំ២០២៤ ទៅប្រទេសសិង្ហបុរី។ សម្រាប់មេដាយដែលទទួលបាន រួមមាន មេដាយមាសចំនួន៤, មេដាយប្រាក់ចំនួន២ និងមេដាយសំរឹទ្ធសំនួន៣។
សម្ពុទ្ធី បន្ថែមថា ដើម្បីឈ្មះក្នុងការធ្វើវិញ្ញាសាប្រឡងគណិតវិទ្យាឱ្យទទួលបានលទ្ធផលល្អ គឺត្រូវចេះស្រាវជ្រាវលំហាត់ក្នុងសៀវភៅផ្សេងៗ យល់ដឹងពីគន្លឹះពិសេសដោយសិក្សាពីវិញ្ញាសាចាស់ៗ ហ៊ានសួរគ្រូ មិនទុកពេលវេលាឱ្យកន្លងហួស។ ប្រសិនបើត្រូវការជំនួយជាបន្ថែម អាចរៀនជាមួយគ្រូដែលមានជំនាញច្បាស់លាស់តាមផ្នែកនីមួយៗ។ ប៉ុន្តែចំណុចសំខាន់បំផុតគឺសុខភាព ត្រូវចេះថែរក្សាសុខភាព ត្រូវគេងឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ញ៉ាំអាហារឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។
“មិនទាន់យឺតពេលទេ! ជាការពិតយើងមានពេលវេលាច្រើនណាស់។ មិនមែនគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែអាចជោគជ័យគ្រប់រឿងនោះទេ ប៉ុន្តែជោគជ័យកើតឡើងដោយការគ្រប់គ្រងខ្លួនឯង និងការតាំងចិត្តប៉ុណ្ណោះ!”
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី សាន្ត ប៊ុណ្ណាលី ជាសិស្សរៀនថ្នាក់ទី១១ នៃសាលាអន្តរជាតិស៊ី អាយ អេ ហ្វឹសត៍ និងជាម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយមាសមួយរូបទៀតលើកឡើងថា កត្តាជំរុញឱ្យរូបគេទទួលបានមេដាយមាស គឺដោយសារមានការលើកទឹកចិត្តពីក្រុមគ្រួសារ និងការចង់អភិវឌ្ឍខ្លួន មានន័យថា ត្រូវធ្វើឱ្យបានល្អជាងការប្រកួតមុនៗ។
យុវតីជ័យលាភីមេដាយមាស រូបនេះ បន្ថែមទៀតថា សម្រាប់គន្លឹះការរៀនគណិតវិទ្យាឱ្យប្រឡងទទួលបានលទ្ធផលល្អ គឺត្រូវយល់ពីគោលគំនិតនៅពីក្រោយអ្វីដែលយើងកំពុងព្យាយាមរៀន។ ប្រសិនបើអាចត្រូវព្យាយាមបញ្ចូលវាទៅក្នុងឧទាហរណ៍ក្នុងជីវិតពិត ដើម្បីឱ្យងាយយល់កាន់តែច្បាស់ ហើយត្រូវអនុវត្ត និងធ្វើការស្រាវជ្រាវជានិច្ច។ ប៊ុណ្ណាលី លើកទឹកចិត្តយុវជនផ្សេងទៀតដែលចូលរួមការប្រកួត គឺត្រូវមានទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯង។
កន្លងមក យុវតី សាន្ត ប៊ុណ្ណាលី ធ្លាប់ចូលរួមប្រកួតគណិតវិទ្យាអន្តរជាតិ រួមមាន AMC, AMO, SASMO, MATH KANGAROO, MOSC ហើយទទួលបានមេដាយមាសចំនួន៤ មេដាយប្រាក់ចំនួន១ និងមេដាយសំរឹទ្ធចំនួន២ហើយចំពោះការប្រកួតនៅក្រៅប្រទេស រូបគេមានគម្រោងចូលរួមប្រកួតនៅពេលខាងមុខផងដែរ។
កុមារី ហ៊ី ច័ន្ទនិម៉ា ជាសិស្សថ្នាក់ទី៤ នៃសាលាបឋមសិក្សាអេយូភីភី (AUPP) និងជាម្ចាស់ជ័យលាភីមេដាយមាស និយាយថា កត្តាដែលធ្វើឱ្យរូបគេទទួលបានមេដាយមាស ក៏ព្រោះតែការខិតខំព្យាយាមប្រឹងប្រែង ជាពិសេស ការលើកទឹកចិត្តពីម៉ាក់ប៉ា។ ច័ន្ទនិម៉ា បន្ថែមថា ការទទួលបានជ័យលាភីមេដាយមាស គឺពិតជាមិនងាយស្រួលនោះទេ ត្រូវបែងចែកពេលវេលា រៀបចំកាលវិភាគ មើលមេរៀនសាលា កិច្ចការសាលា និងរកពេលទំនេររៀនបន្ថែមលើលំហាត់អូឡាំព្យាដ និងស្រាវជ្រាវរកមេរៀនមកបំប៉នរៀនបន្ថែមមុនការប្រឡងមកដល់។ កុមារី ហ៊ី ច័ន្ទនិម៉ា ក៏បានជំនះការលំបាកដោយការព្យាយាមស្រាវជ្រាវរកលំហាត់អន្តរជាតិអូឡាំព្យាដ មករៀនដោយខ្លួនឯងផង និងបានរៀនបន្ថែមជាមួយនឹងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូបំប៉នបន្ថែម។
គួរជម្រាបជូនថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ សិស្សកម្ពុជាសរុបចំនួន ២៩៦៦នាក់ (ប្រុស១៦៩២នាក់ និងស្រី១២៧៤នាក់) បានចូលរួមប្រឡងប្រកួតប្រជែងក្នុងការប្រឡងគណិតវិទ្យា វិទ្យាសាស្ត្រ និងព័ត៌មានវិទ្យា អូឡាំព្យាដអន្តរជាតិ ជាមួយសិស្សមកពី ៣៨ប្រទេសផ្សេងទៀត។ ជាលទ្ធផល សិស្សកម្ពុជាទទួលបានជ័យលាភីមេដាយសរុបចំនួន ៩៥៩មេដាយ ក្នុងនោះ មេដាយមាសមានចំនួន២១៦នាក់, មេដាយប្រាក់ចំនួន២៣២នាក់ និងមេដាយសំរិទ្ធចំនួន២១៦នាក់៕