ការ​ព្យាយាម​មិនបោះបង់ ជំរុញយុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត ជាប់​ជ័យលាភី​លេខ១ ក្នុង​ការប្រកួត​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ភាសាជប៉ុន​លើកទី២៧ នៅកម្ពុជា
នេះជា​លើកទី២ ហើយ​ដែល​យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត បានដាក់​ពាក្យ​ចូលរួម​ប្រកួត​ថ្លែងសុន្ទរកថា​ភាសា​ជប៉ុន បន្ទាប់ពី​មិន​បាន​ជាប់​ក្នុង​វគ្គជម្រុះ​កាល​ពី​ឆ្នាំមុន។ បទពិសោធន៍ដែលធ្លាប់ទទួលបាន ព្រមជាមួយ​​ការព្យាយាម​មិន​បោះបង់ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​​យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត ក្លាយ​ជា​ម្ចាស់​ជ័យ​លាភី​លេខ១ ក្នុង​ការប្រកួត​ថ្លែងសុន្ទរកថា​ភាសាជប៉ុន​លើក​ទី២៧ នៅ​កម្ពុជា ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​នៅព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា កាល​ពី​ពេល​កន្លង​ទៅថ្មីៗ​នេះ។
ម្ចាស់​ជ័យ​លាភី​លេខ១ ក្នុង​ការប្រកួត​ថ្លែងសុន្ទរកថា​ភាសាជប៉ុន​ យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត លើកឡើងថា រូបនាង​មិនធ្លាប់​រំពឹងសោះ​ថា​អាច​ជាប់​ជ័យលាភី​លេខ១ ក្នុងការ​ប្រកួត ដោយ​សារ​ឆ្នាំនេះ​មាន​អ្នក​ដាក់​ពាក្យ​ប្រកួត​ច្រើន និង​សុទ្ធតែ​មាន​សមត្ថភាព​ខ្លាំង​ពូកែ​ផ្នែក​ភាសា​ជប៉ុន ដែលធ្វើឱ្យ​នាង​មាន​សង្ឃឹម​តិចតួចប៉ុណ្ណោះ, ប៉ុន្តែនៅ​ពេល​គណៈកម្មការ​ប្រកាស​ឈ្មោះ​នាងថា​ជាប់ជ័យលាភី​លេខ១ គឺពិតជា​រំភើប​រហូត​ទប់​ទឹកភ្នែក​មិន​បាន។
យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត ជាសិស្សនៃមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាភាសាជប៉ុនយ៉ាម៉ាម៉ូតុ
ស្ថិតក្នុង​ក្រុម​ផ្នែកទី២ ជាអ្នកធ្លាប់​ទៅប្រទេស​​ជប៉ុន​លើស​១សប្ដាហ៍ យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត បន្ថែមថា នៅក្នុង​ពេលប្រកួត​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ភាសាជប៉ុន នាង​មាន​អារម្មណ៍​ភ័យខ្លះៗ​ដែរ ដោយ​សារ​ឃើញ​មនុស្ស​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ក៏សម្រួល​អារម្មណ៍​ដោយ​សម្លឹង​មើល​ពាន​រង្វាន់ ដើម្បី​ជា​កម្លាំង​ចិត្ត​កុំឱ្យ​ភ័យខ្លាច។ យុវតី​រូបនេះ ប្ដេជ្ញាចិត្ត​ថា ទោះលំបាក​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ ក៏ត្រូវ​បញ្ចេញ​ឱ្យអស់​ពី​សមត្ថភាព។
បើតាម ជីវ័ន្ត ការប្រកួត​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ភាសាជប៉ុនលើកទី២៧ គេដាក់ពិន្ទុ​ផ្ដោត​លើ​អត្ថន័យ​ខ្លឹមសារ ការ​បញ្ចេញ​សំឡេង ការលើក​ដាក់​សំឡេង និង​ការ​គោរព​ពេល​វេលា​កំណត់។ ដោយឡែក កត្តា​ដែល​ជំរុញឱ្យ​រូបនាង​អាច​ជាប់ជ័យ​លាភីលេខ១​នេះ គឺ​អាច​មកពីការ​លើក​ឡើង​អំពីការ​រើសអើង​អ្នកស្រឡាញ់​ភេទដូច​គ្នា​ក្នុង​សង្គម​ខ្មែរ។ លើស​ពីនេះ ការ​បកស្រាយ​ផ្ដោត​លើ​ខ្លឹមសារ​សំខាន់ៗ ដោយ​និយាយ​មិនឱ្យ​លើស​ពី៥នាទី ហើយ​លើក​ដាក់​សំឡេង និង​ដាក់​អារម្មណ៍​នៅក្នុង​សន្ទរកថា​បាន​សមស្រប។
ការប្រកួតថ្លែងសុន្ទរកថាភាសាជប៉ុនលើកទី២៧នៅកម្ពុជា
យុវតីវ័យ​២៥ឆ្នាំរូបនេះ បញ្ជាក់​ថា ការ​ចេះ​និយាយ​ភាសា​ជប៉ុន​អាចជួយ​បាន​ច្រើន ទាំង​ឱកាស​ការងារ​ក្នុងស្រុក និង​ក្រៅស្រុក ជាពិសេស​ឱកាស​អារហារូបករណ៍​ទៅសិក្សា​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន។ ជីវ័ន្ត បន្តថា រូបនាង​រៀន​ភាសា​ជប៉ុន​បាន២ឆ្នាំ​ជាង ដោយ​សារ​ចង់ចេះ​និយាយ​ភាសា​ជប៉ុន បន្ត​ការ​សិក្សា និងចង់​ទៅធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន។
យុវតី​ ហ៊ឹម ជីវ័ន្ត ក៏បាន​លើក​ទឹកចិត្ត​សម្រាប់ប្អូនៗ​ដែល​ចង់ចូល​រួម​ប្រកួត​កម្មវិធី​នេះ សូមកុំខ្លាច​ក្នុងការ​ដាក់​ពាក្យ​ចូលរួម​ប្រកួត កុំខ្លាច​បរាជ័យ និង​កុំបោះបង់ ដោយគ្រាន់​តែចាប់​ផ្ដើម​សរសេរ​ពីអ្វីដែល​យើងចង់​បង្ហាញ​ពីបញ្ហា​ក្នុង​សង្គម​ទៅ​អ្នកស្ដាប់ ហ្វឹកហាត់​និយាយ​បញ្ចេញ​សំឡេង ហើយ​ខិតខំឱ្យ​អស់​ពីសមត្ថភាព៕