រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ការអភិវឌ្ឍជំនាញ គឺជាគន្លឹះរួមចំណែកឱ្យកម្ពុជាទាក់ទាញ​វិនិយោគ​បន្ថែម និងជាចន្ទល់ប្រែក្លាយជាប្រទេសរីកចម្រើន
ក្នុងពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្ត “កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចនាពេលអនាគត” កាលពីពេលថ្មីៗនេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងថា ការអភិវឌ្ឍជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ គឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់ក្នុងការកសាងសមត្ថភាពពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យក្លាយជាកម្លាំងពលកម្មជំនាញដែលមានផលិតភាពខ្ពស់សម្រាប់ទាក់ទាញការវិនិយោគបន្ថែម និងជាចន្ទល់ដ៏រឹងមាំសម្រាប់កម្ពុជាប្រែក្លាយជាប្រទេសរីកចម្រើននាពេលខាងមុខ។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានពន្យល់ថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនេះ នឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាក្លាយទៅជាប្រទេសដែលសម្បូរដោយកម្លាំងពលកម្មជំនាញប្រកបដោយភាពទាក់ទាញសម្រាប់វិនិយោគបរទេសដែលកំពុងបង្វែរការបោះទុនមកកាន់តំបន់អាស៊ីអាគេ្នយ៍ ហើយតាមរយៈជំនាញរបស់ពលរដ្ឋ និងការវិនិយោគនេះ នឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាប្រែក្លាយជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានរំលេចដែរថា ការអភិវឌ្ឍជំនាញ គឺពិតជាការឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១ និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍វិស័យការងារ សន្តិសុខសង្គម និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ ព្រមទាំងឆ្លើយតបទៅនឹងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ដែលនឹងជួយដោះស្រាយគម្លាតជំនាញ និងកង្វះខាតជំនាញក្នុងឧស្សាហកម្ម។
តាមការ​ប៉ាន់ស្មានរបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ នៅឆ្នាំ​២០២៤ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ត្រូវ​បានព្យាករថា នឹង​សម្រេច​បាន​កំណើន​ខ្ពស់​ប្រមាណ ៦,៦% ។ ជាមួយ​គ្នានេះ បើយោង​តាម​ការ​ព្យាករពីតម្រូវការ​ទីផ្សារការងារ​ ចន្លោះឆ្នាំ​២០២៤-២០២៦ ខាងមុខ កម្ពុជា​ត្រូវ​ព្យាករថា នឹង​អាច​បង្កើត​ការងារ​បន្ថែម​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ ២៣,៥ម៉ឺននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ ក្នុងនោះវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ដែលជា​ក្បាល​ម៉ាស៊ីន​បង្កើត​ការងារ ត្រូវ​ព្យាករថា នឹងបង្កើតការងារ​ប្រមាណ ១៦,៥ម៉ឺននាក់​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ឬ​ស្មើ​នឹង​អត្រា​កំណើន​ការងារ ៥,៧% ។ រីឯវិស័យសេវាកម្មវិញ ត្រូវ​បានរំពឹងថា នឹង​បង្កើត​ការងារ​ប្រមាណ ១៦,៧ម៉ឺននាក់​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ស្មើនឹង​អត្រា​កំណើន​ការងារ ៤,៥% ។ និន្នាការកំណើន​ការងារ​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ទាំង​២នេះ គឺ​ដោយសារ​ការ​កើនឡើង​នៃ​តម្រូវ​ការ​ក្នុងការ​ពង្រីកផលិតកម្ម និង​អាជីវកម្ម ព្រមទាំង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ការងារ​ពីវិស័យ​កសិកម្ម​ដែល​ត្រូវ​បានព្យាករថា ចំនួន​ការងារនឹងថយចុះ​ប្រមាណ ៩,៨ម៉ឺននាក់​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ស្មើនឹងអត្រាថយចុះ​ការងារ ៣,៥% ក្នុងមួយឆ្នាំ៕