អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ អំពាវនាវ​ដល់យុវជន បន្ត​ចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស
គិត​មក​ដល់ពេលនេះ ​​​​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ទៅ​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ១.៥លាននាក់ វគ្គទី១ បានធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាលយុវជន​រយៈពេល​ជាង១ខែ​ហើយ ក្រោយ​បើកបវេសនកាល​ កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤។ បើទោះជាការ​បណ្តុះបណ្តាល​កំពុងដំណើរការ ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ នៅ​តែ​អំពាវនាវ​ដល់​យុវជនទូទាំង​ប្រទេស សូមបន្ត​មក​ចុះឈ្មោះចូលរៀន សម្រាប់វគ្គជាបន្ត​បន្ទាប់ទៀត។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នក​នាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ពេលនេះ ក្រសួងកំពុងធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស​ចំនួន ៥៤៥ថ្នាក់នៅទូទាំង​ប្រទេស ដោយ​ចំណោម​ទាំងជាង ៥០០ថ្នាក់នេះ រួមមាន​វិស័យសំណង់ ១២៥ថ្នាក់ អគ្គិសនី និងថាមពល ៨ថ្នាក់, អេឡិចត្រូនិកចំនួន ១៩ថ្នាក់, កម្មន្តសាលចំនួន ២១ថ្នាក់, មេកានិកទូទៅ/មេកានិករថយន្តចំនួន ៨៥ថ្នាក់, ធុរកិច្ច និងព័ត៌មានវិទ្យា ១២០ថ្នាក់, សេវាកម្មចំនួន ៣៥ថ្នាក់, បរិក្ខារត្រជាក់ និងកម្តៅចំនួន ៦៦ថ្នាក់ ទេសចរណ៍ចំនួន ៤១ថ្នាក់, និង កសិកម្ម និងកសិ-ឧស្សាហកម្មចំនួន ២៥ថ្នាក់ មានសិស្សចូលរៀនសរុប ១២ ១១២នាក់។
ទោះយ៉ាងណា ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ អំពាវនាវ​ឱ្យយុវជននៅទូទាំងប្រទេសទាំងអស់មកចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសនេះបន្តទៀត ពីព្រោះគ្រប់វិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលទាំងអស់នៅទូទាំងប្រទេសនៅតែបន្តទទួលពាក្យសិស្សចុះឈ្មោះចូលរៀនជារៀងរហូត។
សម្រាប់យុវជនដែលមានបំណងចង់ចូលរៀន​ ដើម្បីទទួលបានជំនាញ អាចទាញយកកម្មវិធីចុះឈ្មោះចូលរៀនតាមរយៈទូរស័ព្ទ (TVET 1.5M) ឬស្វែងរកព័ត៌មាននៃការចុះឈ្មោះចូលរៀននៅតាមវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនៅជិតផ្ទះខ្លួន៕