មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងវប្បធម៌ ៖ វគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្លី ជួយជំរុញលើក​ស្ទួយ​ឧស្សាហកម្ម​វប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ
ក្នុងពិធីបិទវគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម ស៊ីយ៉ុន សុភារិទ្ធ អគ្គនាយកបច្ចេកទេសវប្បធម៌ លើកឡើងថា វគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្លីកម្ពុជា បានផ្តល់ឱកាស និងចំណេះដឹងជាមូលដ្នានលើជំនាញបច្ចេកទេសនៃការផលិតភាពយន្ត ជូនដល់យុវជនរបស់យើង ហើយសកម្មភាពនេះ បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអនុវត្តគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧នៃរដ្ឋសភា ពិសេសជួយជំរុញលើកស្ទួយឧស្សាហកម្មវប្បធម៌ និងច្នៃប្រតិដ្ឋ។
លោក បូរក្ស បន្តថា នាយកដ្ឋានភាពយន្ត មានកម្លាំងនិងឆន្ទៈ រៀបចំវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលកាន់តែច្រើនទៀត នៅឆ្នាំបន្តបន្ទាប់ ពេលឃើញសិក្ខាកាម ប្រឹង​ប្រែងរៀនសូត្រ និងយកចំណេះទាំងនោះ ទៅអភិវឌ្ឍន៍វិស័យភាពយន្តនៅកម្ពុជា ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង។ លោកថា ការធ្វើឱ្យវិស័យមួយមានភាពរីកចម្រើនបាន ចំណុចសំខាន់ គឺការអប់រំមនុស្ស ប្រសិនមិនមានធនធានមនុស្ស និងមិនមានការបណ្ដុះបណ្ដាលទេ នោះនឹងមិនអាចជំរុញការផលិត ឱ្យមានកម្រិតឈានឡើង ជានិរន្តរភាពឡើយ។
គួរ​ជំរាបជូនថា វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលភាពយន្តខ្នាតខ្លីកម្ពុជា បានបង្កើតជាលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ហើយគិតមកដល់ឆ្នាំ២០២៣នេះ បានបណ្ដុះបណ្ដាលសិក្ខាកាមចំនួន៦ជំនាន់ ដោយខកខាននៅឆ្នាំ២០២០ និងឆ្នាំ២០២១៕