ក្រសួងទេសចរណ៍ឈ្នះពានរង្វាន់ជើងឯកគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEATCA)
ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា បានឈ្នះពានរង្វាន់ជើងឯកគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEATCA) សម្រាប់សកម្មភាពគំរូឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយទីក្រុងទេសចរណ៍គ្មានផ្សែងបារី កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ ក្នុងនោះ ប្រទេសថៃ ក៏ទទួលបានរង្វាន់ជើងឯកគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ផងដែរ សម្រាប់ការការពារ និងហាមឃាត់កុមារប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ជក់បារីអេឡិចត្រូនិក។
ឯកឧត្តម ហោ សារុន រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងទេសចរណ៍ មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាមានមោទនភាពដែលបានឈ្នះពានរង្វាន់ជើងឯកគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEATCA) សម្រាប់សកម្មភាពគំរូឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយទីក្រុងទេសចរណ៍គ្មានផ្សែងបារី។ ឯកឧត្តម ហោ សារុន បន្តថា ការអនុវត្តគោលការណ៍ណែនាំស្តីពី “ការរៀបចំទីក្រុងទេសចរណ៍គ្មានផ្សែងបារី” នេះ  ជាការចូលរួមលើកកម្ពស់បរិស្ថានគ្មានផ្សែងបារី ក្នុងន័យ ការពារសុខុមាលភាពភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាជនពីផលប៉ះពាល់នៃផ្សែងបារី។
រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងទេសចរណ៍ បន្ថែមថា ការកសាងបរិស្ថានគ្មានផ្សែងបារីក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ គឺជាការចូលរួមពង្រឹងឧត្តមភាពនៃវិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា និងបង្កើនភាពទាក់ទាញតាមរយៈ ការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាព និងការពារផលប៉ះពាល់ពីផលិតផលថ្នាំជក់មកលើសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ អ្នកបម្រើក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងភ្ញៀវទេសចរ។
កន្លងមក ក្រសួងទេសចរណ៍បានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយ និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់នៅក្នុងចំណោមមូលដ្ឋាន អាជីវកម្មសេវាកម្មទេសចរណ៍ និងបានលើកទឹកចិត្តឱ្យចូលរួមអនុវត្តទាំងអស់គ្នា។ ក្នុងនោះ ក្រសួងទេសចរណ៍ក៏ធ្លាប់បានផ្តល់ជូនពាន និងបណ្ណសរសើរដល់បណ្តាមូលដ្ឋានអាជីវកម្ម សេវាកម្មទេសចរណ៍ ដែលមានស្នាដៃឆ្នើមក្នុងការអនុវត្តបរិស្ថានគ្មានផ្សែងបារីផងដែរ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Ulysses Dorotheo នាយកប្រតិបត្តិនៃសមព័ន្ធ SEATCA មានប្រសាសន៍ថា សម្ព័ន្ធ SEATCA អបអរសាទរចំពោះប្រទេសថៃ និងកម្ពុជា ចំពោះសកម្មភាពដ៏មុតស្រួចរបស់ពួកគេ ដើម្បីការពារសុខភាពសាធារណៈ ដែលអាចធ្វើជាគំរូសម្រាប់ប្រទេសផ្សេងៗទៀត” ។
ក្រសួងទេសចរណ៍ បានឈ្នះពានរង្វាន់ជើងឯកគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ពីសម្ព័ន្ធត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEATCA)
លោក Dorotheo មានប្រសាសន៍ថា ការបោះពុម្ពលើកទីបួននៃ FCTC Scorecard បង្ហាញថា ទោះបីជាមានការរីកចម្រើនហើយក៏ដោយ ក៏នៅតែមានការងារជាច្រើនដែលត្រូវធ្វើដើម្បីការពារមនុស្ស ជាពិសេសយុវជន ពីគ្រោះថ្នាក់នៃថ្នាំជក់ និងឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់។
តារាងពិន្ទុឆ្នាំ ២០២៣ បង្ហាញប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់ លើកលែងតែប្រទេសម៉ាឡេស៊ី (ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី ឡាវ មីយ៉ាន់ម៉ា ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃ និងវៀតណាម) បានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវពិន្ទុសរុបរបស់ពួកគេពីឆ្នាំ ២០២១ ។
ប័ណ្ណពិន្ទុ FCTC របស់ SEATCA ក៏រំលេចនូវគម្លាតគោលនយោបាយដែលត្រូវដោះស្រាយផងដែរ។ បើប្រៀបធៀបនឹងពិន្ទុឆ្នាំ ២០២១ ហ្វីលីពីនបានដើរថយក្រោយក្នុងការទប់ទល់នឹងការជ្រៀតជ្រែករបស់ឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់។ ប្រទេសទាំងអស់ត្រូវបន្តដំឡើងពន្ធ ដើម្បីរក្សាល្បឿនកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងបន្តធ្វើឱ្យផលិតផលថ្នាំជក់មានតម្លៃសមរម្យ។ លើសពីនេះ ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី កំពុងមានភាពយឺតយ៉ាវក្នុងការដាក់ចេញវិធានការគ្រប់គ្រងថ្នាំជក់ រួមទាំងការហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មថ្នាំជក់ បរិស្ថានគ្មានផ្សែង ការព្រមានអំពីសុខភាពជារូបភាពធំ និងការការពារការជ្រៀតជ្រែកក្នុងឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់៕