សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យស្របទៅនឹងស្ថានភាពភូមិសាស្រ្តមូលដ្ឋាន
សម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ទៅដល់យុវជន ក៏​ដូចជាបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ចំនួន១លាន៥សែននាក់ ដែលគ្រោងនឹងប្រកាស​ឱ្យ​អនុវត្ត​នៅពេលដ៏​ខ្លីខាងមុខនេះ សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់យុវជន ក៏​ដូចជា​ប្រជាពលរដ្ឋ គួរធ្វើ​​ឱ្យចំគោលដៅ ពោលគឺធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​ស្របទៅនឹងស្ថានភាពភូមិសាស្រ្តមូលដ្ឋាន។
ក្នុងជំនួបជាមួយបងប្អូនកម្មករ និយោជិត ជិត២ម៉ឺននាក់នៅក្រុងតាខ្មៅ នាព្រឹកថ្ងៃទី២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ គួរតែឆ្លើយតបទៅនឹងមូលដ្ឋាន ដើម្បីប្រជាពលរដ្ឋ​ ក៏​ដូចជាយុវជនពេលរៀនចប់ ពួកគេអាចធ្វើការងារនៅមូលដ្ឋានរបស់ពួកគេបាន ស្របទៅនឹងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលខំរុញការងារឱ្យ​ដល់មូលដ្ឋានដូច្នោះដែរ ។
ឧទាហរណ៍នៅពោធិ៍សាត់ ដែលគ្រោងតម្លើងរោងចក្រមានបច្ចេកវិទ្យា យើងបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់រោងចក្រនៅទីនោះ… យើង​ខំរុញការងារឱ្យដល់មូលដ្ឋាន ដើម្បីអ្នកមូលដ្ឋាន អញ្ចឹងការបណ្តុះបណ្តាលរបស់យើង​ឱ្យចំស្របជាមួយនឹងការងារ…
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញស្របតាមភូមិសាស្រ្តមូលដ្ឋាន គឺលើកទឹកចិត្តដល់អ្នក​នៅមូលដ្ឋាន ក៏​ដូចជា​ខេត្តនៅជុំវិញ ដោយ​ពួកគាត់មិនចាំបាច់ចល័តច្រើន នៅក្បែរផ្ទះងាយស្រួល មិនចាំបាច់ចំណាយថ្លៃផ្ទះជួល នៅក្បែរឪពុកម្តាយ ហើយ​អាចរក្សា​កម្លាំងនៅ​មូលដ្ឋានបានទៀត។
ជាមួយគ្នានេះដែរ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានណែនាំដល់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ធ្វើយ៉ាងណាការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈនេះ ត្រូវមានសមត្ថភាព គុណភាព ផលិតភាព និង​ឥរិយាបទការងារល្អ ដោយ​ឈរលើទិសដៅ ចប់ ចេះ មានការងារ។
គួរជំរាបជូនដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ទៅដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យចំនួន១លាន៥សែននាក់ ដែល​គ្រោងនឹង​ប្រកាស​ឱ្យ​អនុវត្ត​នៅ​ថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ ។ ក្នុងនោះបើតាម ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានជំនាញចំនួន៣៨ នៅក្នុងវិស័យចំនួន១០ ដែលក្រសួងការងារ​នឹង​ផ្តោត​ធ្វើការបណ្តុះបណ្តាល ខណៈការវាយតម្លៃបានរកឃើញថា វិស័យទាំងនោះ​កំពុងមានតម្រូវការខ្លាំង៕