លោក កប ណាក់ គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យ បានបញ្ជាក់ថា ៖ “គ្រូបង្រៀនទើបចេញថ្មី គាត់ត្រូវស្វែងយល់ច្រើនលើទិដ្ឋភាពបង្រៀន វិធីសាស្ត្របង្រៀន ការរបៀបចំ
ឯកសារបង្រៀន និងគ្រប់គ្រងសុខភាពផ្លូវចិត្តឱ្យបានល្អប្រសើរ ! ចំណែកគ្រូបង្រៀនដែលមានបទពិសោធន៍
ស្រាប់ គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យត្រូវផ្តល់និងគាំទ្របច្ចេកទេសបង្រៀនថ្មីៗ ព្រមទាំងរកដំណោះស្រាយនៅពេល
លោកគ្រូអ្នកគ្រូត្រូវការជំនួយបន្ទាន់ណាមួយតាមរយៈការប្រឹក្សាប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ” ។
ដើម្បីសម្រេចគោលបំណងនេះ គ្រូបង្រៀនត្រូវតែទទួលបានការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពជាប្រចាំ ក៏ដូចជាការប្រឹក្សាគរុកោសល្យនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សានីមួយៗ ។ ពីការអនុវត្តតួនាទី និងភារកិច្ចរបស់គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា បានឱ្យដឹងថា ក្នុងបរិបទកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានគោលបំណងធានាឱ្យបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព និងសមធម៌ ។
គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យត្រូវមានទំនាក់ទំនងជាមួយគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន រួមមាន ៖ ព័ត៌មានទាំងនោះមិនរាប់បញ្ចូលព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនឬព័ត៌មានអំពីសមត្ថភាពបង្រៀនរបស់គ្រូបង្រៀនឡើយ (គោរពឯកជនភាព) ។ (សង្កេតថ្នាក់រៀន និងការជួបប្រឹក្សាជាមួយគ្រូបង្រៀន) ។ (សង្កេតថ្នាក់រៀន និងការជួបប្រឹក្សាជាមួយគ្រូបង្រៀន) ។ ព័ត៌មានទាំងនោះមិនរាប់បញ្ចូលព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួនឬព័ត៌មានអំពីសមត្ថភាពបង្រៀនរបស់គ្រូបង្រៀនឡើយ (គោរពឯកជនភាព) ។
និងផ្តោតលើចំនួនថ្នាក់រៀន គឺមួយ ឬពីរថ្នាក់, ផ្តល់ការប្រឹក្សាគរុកោសល្យ និងការអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈ, ទំនាក់ទំនងនៅក្នុងសហគមន៍សិក្សាវិជ្ជាជីវៈ, ស្រាវជ្រាវ និងរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ត្រផ្សេងៗ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យមានភារៈកិច្ចរៀបចំរបាយការណ៍ពាក់ព័ន្ធ, បង្រៀនសិស្សធម្មតាចន្លោះពី ៥ ទៅ ១០ ម៉ោងក្នុងមួយសប្ដាហ៍
លោក កប ណាក់ បានបញ្ជាក់ពីសកម្មភាពគ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យ បន្ថែមទៀតថា ៖ “ មិនមែនជាអ្នករង់ចាំចាប់កំហុសគ្រូបង្រៀននោះទេ គឺមានភារកិច្ចសំខាន់ត្រូវដឹង និងគាំទ្រសកម្មភាពមុនពេលបង្រៀន អំឡុងពេលបង្រៀន និងក្រោយពេលបង្រៀន ធ្វើយ៉ាងណាជំរុញឱ្យការបង្រៀនមានប្រសិទ្ធភាព សិស្សរីករាយទទួលចំណេះដឹង លោកគ្រូអ្នកគ្រូពេញចិត្តកិច្ចការរបស់គាត់”។ បើតាមលោក កប ណាក់ គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យត្រូវអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព និងចំណេះដឹងផ្ទាល់ខ្លួនជាប្រចាំ ។ គ្រូប្រឹក្សាគរុកោសល្យត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាពឱ្យបានមុខគ្រូបង្រៀនយ៉ាងហោចណាស់ឱ្យបានពីរ ឬបីជំហាន ។
ជួយបង្កើនគុណវុឌ្ឍគ្រូ និងបង្កើនសមត្ថភាពបង្រៀន ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សឆាប់ទទួលបានចំណេះដឹង ។ គ្រូបង្រៀននៅវិទ្យាល័យសម្តេចអគ្គមហាធម្មពោធិសាល ជា ស៊ីម ព្រែកអញ្ចាញ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បាននិយាយថា គ្រូបង្រៀនទាំងអស់មានគរុកោសល្យមួយរួចសម្រេចទៅហើយ ប៉ុន្តែចំណេះដឹងស្តីពីគរុកោសល្យរមែងតែងវិវឌ្ឍន៍ និងប្រែប្រួលជានិច្ច ។ ជុំវិញការបង្កើននិងកែលម្អគុណភាពបង្រៀនក្នុងថ្នាក់របស់លោកគ្រូអ្នកគ្រូតាមរយៈសេវាប្រឹក្សាគរុកោសល្យ
“ មានចំណេះដឹង ប៉ុន្តែបង្រៀនទៅសិស្សពិបាកទទួលយក នេះមិនមែនជាជោគជ័យដែលយើងចង់បាននោះទេ ! អ្វីដែលយើងចង់បានគឺវិធីសាស្ត្របង្រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ជួយទាំងចំណេះដឹងគ្រូបង្រៀន ជួយទាំងក្រុមការងារ និងដើរទាន់ការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗបម្រើដល់ការបង្រៀនតាមឯកទេសនីមួយៗ” ។ វិទ្យាល័យសម្តេចអគ្គមហាធម្មពោធិសាល ជា ស៊ីម ព្រែកអញ្ចាញ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី ៖
ការប្រឹក្សានេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពការអប់រំសតវត្សទី២១ ព្រោះបានជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀននៅកន្លែង ផ្តល់ការគាំផ្នែកស្មារតីទទួលខុសត្រូវលើកិច្ចការបង្រៀន និងលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ការប្រឹក្សានេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពការអប់រំសតវត្សទី២១ ព្រោះបានជួយដល់ការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងគុណវុឌ្ឍិគ្រូបង្រៀននៅកន្លែង ផ្តល់ការគាំផ្នែកស្មារតីទទួលខុសត្រូវលើកិច្ចការបង្រៀន និងលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស
លោកគ្រូអ្នកគ្រូអាចស្វែងរកសេវាប្រឹក្សាគរុកោសល្យ តាមរយៈគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្តនៅក្នុងសាលារបស់ខ្លួន នៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌសាលារៀនជំនាន់ថ្មី បង្កើតឡើងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ។
ចំណែកលោក ណេង ជ្រុយ គ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស នៃវិទ្យាល័យសម្តេចអគ្គមហាធម្មពោធិសាល ជា ស៊ីម ព្រែកអញ្ចាញ សាលារៀនជំនាន់ថ្មី បានលើកឡើងពីបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនដែរថា ពេលស្វែងរកការប្រឹក្សាគរុកោសល្យមិនមែនបង្ហាញពីកម្សោយចំណេះដឹងនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញជាឱកាសស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាដែលខ្លួនបានជួបប្រទះក្នុងពេលបង្រៀន ។
“រកការប្រឹក្សាគរុកោសល្យមិនមែនមានន័យថា យើងអន់នោះទេ ! យើងត្រូវទទួលស្គាល់សមត្ថភាព ហើយចំណុចខ្វះខាតនរណាក៏មានដែរ ខណៈបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗកំពុងរីកចម្រើន គ្រូបង្រៀនត្រូវអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពជានិច្ច ហើយការប្រឹក្សាគរុកោសល្យនេះជួយដល់គុណភាពបង្រៀនបានច្រើន” ។ ការបង្កើននិងកែលម្អគុណភាពបង្រៀនជាគោលបំណងសំខាន់ដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងអនុវត្តនៅតាមសាលាគោលនីមួយៗ ។ ការប្រឹក្សាគរុកោសល្យមាននៅគ្រប់សាលារៀនដែលអនុវត្តកម្មវិធីសាលារៀនជំនាន់ថ្មីទាំងអស់ ។
ស្របគ្នានេះដែរ កន្លងទៅឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ធ្លាប់មានប្រសាសន៍ថា គុណភាពអប់រំរបស់សិស្សកើតពីសមត្ថភាពគ្រប់គ្រង និងការដឹកនាំរបស់នាយកសាលា ព្រមទាំងគុណភាពគ្រូបង្រៀន ។ ការពង្រឹងសមត្ថភាពនាយកសាលា និងគ្រូបង្រៀនបានល្អ ជួយឱ្យគុណភាពអប់រំរីកចម្រើន ព្រមទាំងដើរទាន់ល្បឿននៃបច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងសង្គម ។
ថ្នាក់វិទ្យាល័យបើយើងទុកគ្រូត្រឹមថ្នាក់ទី១២ បូកពីរគឺទំពារមិនបែកទេ ព្រោះកម្មវិធីសព្វថ្ងៃគេនិយាយពីអាយធី ឌីជីថល និយាយពីបច្ចេកវិទ្យាអស់ហើយ ពិសេសកម្មវិធីសិក្សានិយាយពីស្ទែម (STEAM) ដូច្នេះគ្រូហ្វឹកហាត់ដុះខាត់បន្ត… ” ។ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា ៖ “ដើម្បីបានលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សល្អប្រសើរ តួអង្គដើរតួនាទីសំខាន់ជាងគេក្នុងវិស័យអប់រំ គឺគ្រូបង្រៀន ហើយគ្រូបង្រៀនល្អនេះហើយបង្កើតបានសិស្សល្អ…
បើតាមមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវគរុកោសល្យជំនាន់ថ្មី ការប្រឹក្សាគរុកោសល្យត្រូវគេទទួលស្គាល់ថា ជាការអនុវត្តល្អបំផុតមួយលើការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន ព្រោះវាជាវិធីតែមួយគត់ដែលអាចផ្តល់ឱ្យពួកគាត់នូវមតិយោបល់ ឬព័ត៌មានត្រឡប់ចំពោះការអនុវត្តជាក់ស្តែងរបស់ខ្លួន ។ ការប្រឹក្សាគរុកោសល្យជាការបំពេញបន្ថែមដ៏ចាំបាច់ចំពោះការបណ្តុះបណ្តាលដែលទទួលបាននៅក្នុងស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ (សាកលវិទ្យាល័យ វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ) ឬ ក្នុងអំឡុងពេលមានសិក្ខាសាលា ។
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ក្រៃ សួស គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ក្រៃ សួស Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ក្រៃ សួស គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ក្រៃ សួស ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ក្រៃ សួស គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ក្រៃ សួស ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ក្រៃ សួស គឺជាអ្នករចនាក្រាហ្វិក បទពិសោធន៏២ឆ្នាំ។ បច្ចុប្បន្នគាត់ជាអ្នករចនានៅក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ក្រៃ សួស លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (Apsara Media Services Co., Ltd.)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ