ព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមនៅកម្ពុជា ទទួលការកោតសរសើរពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន
ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ដែលកំពុង​ប្រារព្ធធ្វើនៅប្រទេសកម្ពុជា បានទទួលការចាប់អារម្មណ៍ពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទាំងជាតិ និងអន្តរជាតិ សម្រាប់កម្មវិធីបើក និងបិទស៊ីហ្គេម ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលអនុញ្ញាតឱ្យទស្សនិកជនចូលទស្សនា និងអបអរសាទរដោយឥតគិតថ្លៃ ។ លើសពីនេះ រាល់កម្មវិធីប្រកួតកីឡាទាំងអស់ អ្នកគាំទ្រអាចចូលទស្សនាដោយសេរី ខណៈអត្តពលិក និងអ្នកកាសែតជាតិ និងអន្តរជាតិត្រូវបានស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅ និងមិនត្រូវឱ្យបង់ថ្លៃស្នាក់នៅ និងហូបចុកនៅអំឡុងពេលប្រកួត។ ចំណែកប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ គឺមិនគិតថ្លៃសិទ្ធិចាក់ផ្សាយនោះទេ។
លោកស្រី Hannah Yeoh រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងយុវជន និងកីឡា របស់ម៉ាឡេស៊ី បានស​ម្ដែងការកោតសរសើរចំពោះកម្ពុជា ដែលបានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមបានយ៉ាងល្អ។ លោកជំទាវបន្ថែមថា «ប្រជាជននៅទីនេះ ពិតជាមានភាពរួសរាយរាក់ទាក់ ហើយពួកគេពិតជារំភើបចំពោះព្រឹត្តិការណ៍នេះ យើងអាចឃើញអារម្មណ៍មួយនេះតាមកែវភ្នែករបស់គេ»។
លោក Dito Ariotedjo រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងយុវជន និងកីឡា នៃប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍របស់លោកចំពោះការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមនៅ​កម្ពុជាថា «សូមអបអរសាទរចំពោះរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និង CAMSOC ដែលបានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេមបានយ៉ាងល្អ។»
សូមជម្រាបថា ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២នៅកម្ពុជា បានប្រព្រឹតិ្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី៥ ដល់ទៅ១៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២៣។ ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍កីឡាជា​ប្រវត្តិសាស្រ្តនេះ កម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនបានយ៉ាងល្អ ទាំងធនធានមនុស្ស សន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័​ន្ធ និងកម្លាំងយុវជនស័្មគ្រចិត្ត។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ បាននិងកំពុងប្រព្រឹត្តិទៅក្នុងបរិយាកាសសន្តិភាព សាមគ្គីភាព និងមោទនភាព ដែលស្របទៅនឹងបាវចនាស៊ីហ្គេមនៅកម្ពុជា «កីឡារស់ក្នុងសន្តិភាព»៕