រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ៖ សៀវភៅគឺជាប្រភពនៃចំណេះដឹង ការជំរុញ និងលើកកម្ពស់ការអាន
ភ្នំពេញ- ថ្លែងក្នុងពិធីកាត់ខ្សែបូសម្ពោធស្តង់ពិព័រណ៍សៀវភៅឆ្នាំ២០២៣ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅគឺជាប្រភពនៃចំណេះដឹង ការជំរុញ និងលើកកម្ពស់ការអាន ហើយ​ក៏ជាបេសកកម្មមួយដ៏មានសារ:សំខាន់ជាពិសេសសម្រាប់អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ភាសាជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ នៃការសិក្សារៀនសូត្រ បើតាមការ​លើក​ឡើងរបស់​ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ប្រសិន​បើ​សិស្ស​មិនអាចអាន និងសរសេរមិនស្ទាត់ នោះ​នឹងធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់ការរៀនទៅលើមុខវិជ្ជាផ្សេងៗ ដូច្នេះការពង្រឹងអំណានដំបូង គឺជាផ្នែកមួយ​នៃកំណែទម្រង់ ដែលកម្ពុជា​បានដាក់ចេញ។
បើ​យោង​តាមទិន្នន័យ ប្រជាជន​កម្ពុជា​ជាង​៩០ភាគរយ ចេះអាន និង​សរសេរ តែយ៉ាងណា ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន អំពាវនាវ​ឱ្យសាធារណជនទាំងអស់ធ្វើការ​បណ្តុះកូនពីតូចឱ្យចូលរួមពិព័រណ៍សៀវភៅ នាំកូនទៅបណ្ណាល័យ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេចាប់អារម្មណ៍ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់ការអាន ។ «យើងដឹងហើយថា អានកាន់តែច្រើន ចេះកាន់តែច្រើន» ។
គួរជម្រាបជូនថា ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ កម្ពុជាតែងតែរៀបចំប្រារព្ធទិវាជាតិអំណានដើម្បីបណ្ដុះទម្លាប់អាន ជំរុញវប្បធម៌អាន លើកកម្ពស់សមត្ថភាពអាន និងការតែងនិពន្ធរួមចំណែកការងារ និងពង្រឹងវប្បធម៌ខ្មែរ ។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣នេះ ទិវាជាតិអំណានបានប្រារព្ធធ្វើក្រោមប្រធានបទ “អំណានជាមាគ៌ាឆ្ពោះទៅបរិវត្តកម្មវិស័យអប់រំ” ដោយ​មាន​ទាំងការដាក់តាំងពិព័រណ៍សៀវភៅរយៈពេល ៣ថ្ងៃថែមទៀត៕