អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ ៖ វិស័យស្នូលនៃការអភិវឌ្ឍន៍ គឺមានមូលដ្ឋានគ្រឹះពីការសិក្សា និងការអប់រំ
ភ្នំពេញ- ថ្លែងក្នុងពិធីប្រកាសលទ្ធផលជ័យលាភីប្រកួតផ្នែកអានអត្ថបទ  ស្មូតកំណាព្យ  និងតែងនិពន្ធពានរង្វាន់ «សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន» កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវ ទន់ សាអ៊ីម អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា វិស័យស្នូលនៃការអភិវឌ្ឍន៍ គឺមានមូលដ្ឋានគ្រឹះពីការសិក្សា និងការអប់រំ។ ប្រសិនបើគ្មានការសិក្សា និងការអប់រំទេ យើងមិនអាចក្លាយជាធនធានសម្រាប់វិស័យផ្សេងៗនោះឡើយ។
ក្នុងឱកាសនោះ ក្រសួងអប់រំក៏បានរកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភីប្រកួតផ្នែកអានអត្ថបទ  ស្មូតកំណាព្យ  និងតែងនិពន្ធពានរង្វាន់ «សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន» ដោយក្នុងនោះ វិញ្ញាសាផ្នែកអានអត្ថបទ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ កុមារី លេខា សៀវម៉ី មកពីវិទ្យាល័យប៊ុនរ៉ានីហ៊ុនសែនអនុវត្ត ខេត្តកណ្ដាល, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើ កុមារី សៅ ចេងហួយ មកពីសាលាបឋមសិក្សាស្អិន ស្រុកស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើ កុមារី សីម ស្រីលក្មណ៍ មកពីសាលាបឋមសិក្សាឡាមីកូ ខេត្តកែប។
ចំពោះ វិញ្ញាសាផ្នែកស្មូត្រកំណាព្យ រួមមាន  ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ យុវនារី សាត់ ស្រីនុច មកពីវិទ្យាល័យសម្ដេចឪសម្ដេចម៉ែបរសែត ខេត្តកំពង់ស្ពឺ, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើ យុវជន នៅ កោសល្យ មកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែន ១០០ខ្នង រាជធានីភ្នំពេញ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើ យុវជន សំរេច រួន មកពីអនុវិទ្យាល័យពោធិ៍វង្សឧត្តរមានជ័យ។